Balon żołądkowy zakładanay za pomocą endoskopii pomaga w leczeniu cukrzycy i otyłości

Operacyjne leczenie otyłości – rodzaje

Operacyjne leczenie otyłości to inwazyjne metody odchudzania. Stosuje się je tylko wtedy, kiedy inne metody (dieta, ruch, leki) zawiodą. Przeczytaj o chirurgicznym leczeniu otyłość.

Za wyjątkiem zabiegu założenia balona żołądkowego, który nie wymaga operacji, pozostałe zabiegi wymagają całkowitego znieczulenia.

Balon żołądkowy zakładanay za pomocą endoskopii pomaga w leczeniu cukrzycy i otyłości
Balon żołądkowy jest nieoperacyjną formą leczenia otyłości

Metody, które na stałe zmieniają rozmiar żołądka i jelit, są bardzo skuteczne w leczeniu otyłości. Zabiegi czasowe, których skutki usuwa się po kilku miesiącach, stosuje się aby wspomóc utratę wagi ale i nauczyć nowych nawyków żywieniowych. Jeśli jednak po usunięciu np. balona nie stosujemy dalszej diety, efekt zostanie stracony.

Poniżej omówiliśmy główne rodzaje chirurgicznego leczenia otyłości. Podane ceny odnoszą się do prywatnych klinik, jeśli zakwalifikujemy się do takiego leczenia w ramach NFZ, będzie ono bezpłatne.

Balon żołądkowy

Lekarz za pomocą endoskopu, przez usta, wprowadza do żołądka pusty balon. Balon jest następnie wypełniony powietrzem lub solą fizjologiczną. Wypełniony balon wypełnia żołądek, pozostawiając mniej miejsca na jedzenie. Dzięki temu szybciej czujemy się najedzeni i rzadziej czujemy się głodni.

Balon jest metodą czasową i odwracalną. Wprowadzany jest na około 6 miesięcy i ma za zadanie pomóc nam zgubić zbędne kilogramy oraz wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe. Jeśli po usunięciu balona powrócimy do poprzednich porcji i nawyków, odzyskamy stracone kilogramy. Zabieg nie wymaga operacji i całkowitego znieczulenia.

Aby zakwalifikować się na ten zabieg, BMI nie muś być aż tak duże, jak przypadku innych zabiegów. Jest on też stosowany u osób bardzo otyłych, które muszą schudnąć przed bardziej inwazyjnymi operacjami leczenia otyłości.

Charakteryzuje się jednak mniejszą skuteczność w porównaniu z innymi metodami – około 30% utraty masy ciała.

Koszt – 8.000PLN

Założenie regulowanej opaski na żołądek (LAGB)

W trakcie tego zabiegu lekarz zakłada na żołądek silikonową opaskę. Po założeniu opaski dolna cześć żołądka jest oddzielona o górnej, i to górna, znacznie mniejsza część przyjmuje pożywienie. Po strawieniu pokarmu w górnej części, pokarm powoli przechodzi do dolnej polowy żołądka i dalej do jelit. Rozmiar ‘szpary’ między górny i dolnym żołądkiem jest regulowany. Początkowo jest ona duża, po kilku tygodniach lekarz ją stopniowo zmniejsza.

Rozmiar górnego żołądka jest znacząco mniejszy, tak więc mózg szybciej otrzymuje sygnał ‘najedzony’. Dzięki opasce możesz zjeść dużo mniej jedzenia oraz szybciej i dłużej czujesz się najedzony.

Opaska jest docelowo stałym rozwiązaniem, ale można ją usuną jeśli nastąpią powikłania.

Jest to dość skuteczna metoda – pozwala zrzucić do 60% wyjściowej wagi w ciągu dwóch lat, ale niektórzy pacjentom udaje się ją ‘oszukać’ . Pacjenci którzy piją wysoko słodzone napoje, jedzą lody czy słodkie wysokokaloryczne koktajle, sprawiają że wysokokaloryczne produkty przechodzą przez szczelinę pozostawioną przez opaskę i nadal dostarczają duże ilości kalorii.

Koszt: do 20.000pln

Zmniejszenie objętości żołądka – rękawowa resekcja żołądka (SG)

W trakcie zabiegu zmniejszania żołądka zabiegu lekarz wycina około 90% żołądka, zostawiając tylko niewielką cześć w kształcie rękawa. W rezultacie pojemność żołądka znacząco się zmniejsza, więc będziesz mógł zjeść tylko 1/10 tego co przed operacją. Dzięki temu pokarm szybciej ‘podróżuje’ przez żołądek ograniczając wchłanianie. Dodatkową zaletą tej metody jest to że organiczna ona wydzielanie hormonu głodu – greliny.

Jest to metoda nieodwracalna. Po operacji powinieneś już zawsze jeść małe porcje. Jeśli zjadane porcję są zbyt duże, nowy żołądek może się rozciągnąć i powiększyć. W takiej sytuacji można wykonać dodatkową resekcję lub zastosować inna metodę.

Koszt – do 15.000PLN

Bypass żołądkowy – wyłączenie żołądkowe

Jest to najstarszy i najczęściej wykonywany zabieg leczenia otyłości. Zabieg bypass żołądkowy polega na podzieleniu żołądka na dwie części – pierwszą małą, która będzie nowym żołądkiem, i dolną która będzie produkowała soki trawienne. Potem lekarz połączy ‘nowy’ żołądek z jelitem cienkim, ‘omijając’ resztę żołądka i część jelita.

Metoda ta zmniejsza ilość pokarmu jaką możemy zjeść, dłużej czujemy się syci i rzadziej jesteśmy głodni. Musimy jednak już zawsze jeść powoli, dobrze przeżuwając pokarm. Dodatkowo dzięki ominięciu części przewodu pokarmowego, skraca się jego długość, dzięki czemu zmniejsza się ilość wchłanianych kalorii i cukrów. Z tego powodu jest to skuteczna metoda obniżania glikemii i w pewnych przypadkach pozwala nawet na odstawienie leków regulujących cukier w przypadku cukrzycy typu 2. Utrata wagi przy tej operacji może wynieść nawet do 85% wagi wyjściowej.

Cena: 15.000-23.500 PLN

Wyłączenie żółciowo-trzustkowe

Zabieg podobny do bypassów i również polega na zmniejszeniu żołądka i skróceniu jelita cienkiego. W tym przypadku skrócenie jest nawet większe niż w przypadku bypassów, tak więc wchłaniamy jeszcze mniej kalorii ale też i mniej substancji odżywczych.

Nie wymaga zmiany sposobu jedzenia (bardzo rozdrobnione, wolno spożywane posiłki), które jest wymagane w przypadku bypassu. Wymaga częstych kontroli krwi, aby uniknąć niedożywienia.

Cena: 20.000-25.000 PLN

Endobarrier

Jest to stosunkowo nowa metoda bo powstała w 2009 roku. Endobarrier to teflonowy rękaw, który wprowadza się do jelita cienkiego, dzięki czemu znacząco ogranicza się wchłanianie spożytych pokarmów. Jest on zakładany za pomocą endoskopu, więc nie wymaga znieczulenia i operacji. W Polsce niedostępna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.