Ciało i cukrzyca

Lekarze i pielęgniarki posługują się medycznym językiem, który nie zawsze jest zrozumiały dla tych z nas, którzy nie mają przygotowania medycznego. Cukrzyca to skomplikowane schorzenie, mające wpływ na wiele procesów fizjologicznych w organizmie i nie jest łatwo zamknąć je w prostych terminach.

Aby pomóc Ci lepiej zrozumieć tę chorobę, przygotowaliśmy prosty przewodnik ‘Ciało i cukrzyca’, w którym wyjaśniamy czym są trzustka, insulina, glukoza czy glukagon.

Biologia cukrzycy

W zdrowym organizmie glukoza cały czas krąży we krwi, a jej ilość utrzymuje się w ramach bezpiecznego poziomu. Jeśli zabraknie glukozy, trzustka produkuje hormon zwany glukagonem, który z kolei informuje wątrobę, że trzeba uwolnić zapasy glikogenu. Glikogen rozpada się na cząsteczki glukozy, i w rezultacie poziom cukru we krwi wraca do normy.

Jeśli coś zjemy, poziom glukozy we krwi wzrasta, trzustka otrzymuje sygnał aby rozpocząć produkcję insuliny, a ta przenosi nadmiar glukozy z krwi do komórek. W rezultacie poziom cukru we krwi wraca do normy.

W cukrzycy procesy te są zaburzone.

Trzustka

Trzustka to ważny organ wewnętrzny produkujący insulinę. Trzustka znajduje się w jamie brzusznej. Jeśli trzustka nie działa prawidłowo to produkcja insuliny jest zaburzona i może dojść do rozwoju wielu chorób, w tym cukrzycy. Dowiedz się jak zbudowana jest trzustka, jakie są mechanizmy jej funkcjonowania i jaką rolę odgrywa w różnych typach cukrzycy.

Przeczytaj więcej jak funkcjonuje trzustka.

Insulina

Insulina to hormon, który bierze udział w procesach przemiany materii, a zwłaszcza w przemianie węglowodanów w glukozę. Bez insuliny, komórki naszego ciała są pozbawione podstawowego źródła energii. Dowiedz się jak działa insulina i jaka jest jej rola w różnych typach cukrzycy.

Przeczytaj więcej jak działa hormon insulina.

Glukoza

Glukoza to podstawowe źródło energii w naszym organizmie. Jej nadmiar jak i jej niedobór są równie szkodliwe dla naszego organizmu. Sprawdź jak działa glukoza i jaką pełni rolę w rozwoju i leczeniu cukrzycy.

Przeczytaj więcej czym jest glukoza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.