Trzustka jest położona w górnej części jamy brzusznej, za żołądkiem.

Trzustka

Trzustka jest położona w górnej części jamy brzusznej, za żołądkiem.
Trzustka to organ wewnętrzny który produkuje hormon insulinę.

Trzustka to organ wewnętrzny, gruczołowy, który stanowi część układu pokarmowego. Trzustka znajduje się w górnej części jamy brzusznej, za żołądkiem. Zaczyna się w środku jamy brzusznej i biegnie ku jej lewej stronie, w przeciwnym kierunku do wątroby, pod śledzioną.

Zazwyczaj mówimy o trzustce w kontekście insuliny i cukrzycy, ale zdrowa trzustka pełni również bardzo istotną rolę w regulowaniu innych funkcji organizmu. Trzustka jest ważnym elementem utrzymania homeostazy organizmu, czyli zmiennej równowagi w organizmie.

Rola trzustki

Trzustka wydziela hormony i enzymy trawienne niezbędne naszemu organizmowi w danej sytuacji, w takich ilościach jakich on akurat potrzebuje. Dlatego tak trudno jest stworzyć sztuczną trzustkę – musi bowiem ona reagować na to co dzieje się w organizmie tu i teraz.

Trzustka produkuje i wydziela:

  • Hormony, takie jak insulina i glukagon – jest to jej funkcja endokrynologiczna, czyli funkcja wydzielania do krwiobiegu.
  • Enzymy trawienne, takie jak amylaza czy trypsynogen – jest to jej funkcja wydzielania zewnętrznego. Wydzielanie zewnętrzne to wydzielanie do organów wewnętrznych, takich jak dwunastnica. Dwunastnica zużywa te enzymy w procesie trawiennym. Mówiąc ‘wydzielanie zewnętrzne’ mamy na myśli wydzielanie poza krwiobiegiem

Budowa trzustki

Część trzustki, która odpowiada ze produkcję hormonów, nazywana jest wyspami Largenhansa, lub wyspami trzustkowymi. Wyspy trzustkowe stanowią tylko 5% całego organu. Pozostałe 95% trzustki produkuje więc enzymy trawienne.

Komórki wysp trzustkowych produkujące hormony dzielimy na 4 części:

  • Komórki alfa – produkujące glukagon
  • Komórki beta – produkujące insulinę
  • Komórki D – produkujące somastotatyne
  • Komórki F – produkujące polipeptyd trzustkowy

Większość wysp Largenhansa, bo aż 60%, tworzą komórki Beta wytwarzające insulinę, 25% tworzą komórki Alfa, produkujące glukagon.  Pozostałe komórki D i F stanowią pozostałe 15% wysp Largenhansa trzustki.

Z punktu widzenia biologii cukrzycy, komórki alfa produkujące glukagon, oraz komórki beta, produkujące insulinę są kluczowe. Jeśli w krwiobiegu poziom cukru spadnie – trzustka wydziela hormon glukagon, który informuje wątrobę, aby ta wydzieliła zapasy glukozy. Jeśli zaś poziom glukozy we krwi wzrośnie, trzustka wydziela insulinę, a ta transportuje nadmiar glukozy w głąb komórek.

Trzustka a cukrzyca typu 1 i LADA

W przypadku cukrzycy typu 1 oraz LADA komórki beta, produkujące insulinę ulegają szkodzeniu i trzustka traci zdolność produkcji insuliny. Co więcej to nasz własny system immunologiczny obiera sobie trzustkę za wroga i niszczy komórki produkujące insulinę. Bez insuliny organizm nie może funkcjonować.

Trzustka i cukrzyca typu 2

W przypadku cukrzycy typu 2, trzustka nadal produkuje insulinę, ale nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości insuliny aby zaspokoić potrzeby całego organizmu. Główną przyczyną tego stanu jest to zbyt duża masa ciała osoby chorej – trzustka nie nadąża z produkcją względem zwiększony potrzeb. W późnych stanach cukrzycy typu 2 trzustka może ulec uszkodzeniu i całkowicie zaprzestać produkcji insuliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.