Zdrowa dieta przy cukrzycy typu 2

Dieta przy cukrzycy typu 2

Zdrowa dieta przy cukrzycy typu 2
Dieta przy cukrzycy typu 2 powinna zawierać dużo warzyw i produktów nieprzetworzonych

Dieta przy cukrzycy typu 2 ma dwa cele: osiągnięcie zalecanych norm cukru we krwi oraz – jeśli cierpisz na nadwagę lub otyłość – pomoc w utracie wagi.

Ten artykuł zawiera wprowadzenie do tego jak komponować dietę dla cukrzyka typu 2, jak korzystać z indeksu glikemicznego, czy też wpływ alkoholu na dietę cukrzycową.

Dieta przy cukrzycy typu 2 a kontrola poziomu cukru

Jednym z głównych celów diety cukrzycowej jest pomoc w osiągnięciu lepszych wyników poziomu glukozy we krwi. To dotyczy zarówno osób z nadwagą jak i tych o prawidłowej masie ciała.

Jeśli cierpisz na nadwagę lub jesteś otyły, odchudzanie będzie głównym narzędziem obniżenia glikemii . Mniejsza masa ciała to większa wrażliwość na insulinę, a to oznacza lepszą kontrolę poziomu cukru we krwi.

Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku większości  osób cierpiących na cukrzycę typu 2, zmiany w diecie są skuteczniejsze w leczeniu cukrzycy niż leki doustne. Nawet niewielkie zmiany mogą poprawić wyniki badań glukozy i poprawić szanse na uniknięcie groźnych komplikacji.

Włącz do dietyWyeliminuj z diety
Przygotowuj posiłki od podstawJedzenie na wynos, jedzenie na mieście
Dużo warzywUnikaj ‘sklepowych’ ciastek, słodyczy, herbatników – porcja domowego ciasta raz na tydzień nie zaszkodzi
Tłuste ryby morskie, drób, wołowinaUnikaj napojów gazowanych, soków owocowych, słodzenia kawy i herbaty
Owoce w umiarkowanych ilościachUnikaj jogurtów owocowych, dosładzanych serków
Biały ser, jogurt naturalny i greckiUnikaj gotowania z półproduktów, słoików, torebek
Nieoczyszczane węglowodany złożone, takie jak ciemny ryż, kasze, chleb razowyUnikaj białych, oczyszczonych węglowodanów, takich jak biały ryż, biały makaron, biały chleb
Sery żółte, naturalne masło w umiarkowanych ilościachUnikaj wysokoprzetworzonego jedzenia
Orzechy

Dieta niskotłuszczowa czy dieta niskowęglowodanowa?

Badania wykazują, że dieta niskokaloryczna – niezależnie od tego czy jest to dieta niskotłuszczowa czy niskowęglowodanowa, przynosi podobne rezultaty utraty wagi ciała. Obserwacje prowadzono przez 12 miesięcy aby wykluczyć wahania wagi wywołane innymi czynnikami..

Warto jednak zaznaczyć, że dieta niskowęglowodanowa przynosi lepsze efekty jeśli chodzi o kontrolę poziomu cukru we krwi.

Przy wyborze właściwej diety kieruj się tym, która dieta jest dla Ciebie łatwiejsza do utrzymania.

Nie zniechęcaj się, jeśli zauważysz że waga nie zawsze spada w tym samym tępię – jest wiele powodów dla których waga może się wahać w obie strony w krótkim okresie. Najważniejsze aby się nie poddawać i kontynuować wybraną dietę.

Niski indeks glikemiczny IG

Niski indeks glikemiczny (IG) oznacza, że organizm potrzebuje więcej czasu aby strawić dany produkt. W efekcie wpływ na poziom cukru we krwi produktów o niskim IG jest mniejszy niż produktów z wysokim indeksem glikemicznym.

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne (PTD) zaleca diabetykom produkty z indeksem glikemicznym 50 i mniej. Poniżej kilka przykładów typowych pokarmów z niskim i wysokim indeksem glikemicznym.

Niski IG – mniej niż 50Wysoki IG – więcej niż 50
Chleb żytni na zakwasieBiały ryż
Płatki owsianeZiemniaki puree
Brązowy ryżBiały makaron
Kasza perłowa (jęczmienna)Bagietki, biały chleb
Warzywa strączkoweLody, słodycze
Jabłka, śliwki, czereśnie, grejpfrutyMango, banany, rodzynki, melony
Pomidory, ogórki, warzywa kapuściane, marchewkaBuraki, dynia

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.