Ciężarna kobieta z cukrzycą ciążową aby wykonać badanie krwi glukometrem nakłuwa palec nakłuwaczem

Cukrzyca w ciąży

Decyzja o powiększeniu rodziny oraz ciąża to ekscytujący ale i trudny dla nas czas. Jeśli dodatkowo zmagasz się z istniejącą cukrzycą, lub zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę ciążową, możesz poczuć się zaniepokojona o siebie i o Twoje maleństwo.

Ciężarna kobieta robi badanie krwi glukometrem.
Przy cukrzycy ciążowej zalecana jest samokontrola glukozy.

Dobra wiadomość jest taka, że cukrzyca nie musi stanowić zagrożenia ani dla Ciebie i Twojego dziecka, ani stanowić przeszkody przed powiększeniem rodziny. W Polsce tysiące kobiet zmagających się z cukrzycą rodzi zdrowe dzieci, a istniejąca sieć opieki lekarskiej wspiera młode mamy w tym ważnym okresie ich życia.

Cukrzyca w ciąży

Rozróżniamy dwie główne sytuacje dotyczące ciąży i cukrzycy:

  • Cukrzyca przedciążowa – zdiagnozowana przed zajściem w ciążę – może to być cukrzyca typu 1, w tym LADA, cukrzyca typu 2 lub inne typy cukrzycy takie jak MODY.
  • Cukrzyca ciążowa – powstała w wyniku działania hormonów ciążowych, cukrzyca ciążowa całkowicie zanika po porodzie

Jeśli cukrzyca ciążowa nie zanikanie całkowicie do 6 tygodni po porodzie, mamy odczynienia z cukrzycą, która istniała wcześniej, lecz została mylnie zdiagnozowana jako cukrzyca ciążowa.

Każdy z typów cukrzycy wymaga nieco innego leczenia. Niezależnie jednak od tego, na jaki typ cukrzycy cierpisz, wspólnym mianownikiem jest utrzymanie poziomu cukru we krwi w ramach ściśle wyznaczonych norm. Zbyt wysoki poziom glukozy we krwi działa jak toksyna, zaś zwiększona produkcja insuliny przez organizm matki rozregulowuje metabolizm płodu. Z tego też względu normy dla ciężarnych cierpiących na cukrzycę są takie same jak dla zdrowych kobiet. Osiągnięcie ich wymaga nieco wiedzy i samodyscypliny, ale jest możliwe i realne.

Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa różni się tym od innych rodzajów cukrzycy w ciąży, że rozwija się tylko w trakcie trwania ciąży, i zanika po porodzie. Każdy lekarz prowadzący ciąży zleca badanie przesiewowe na jednej z pierwszych wizyt, a następnie kolejne w trzecim trymestrze ciąży. Dowiedz się więcej jak wygląda diagnostyka cukrzycy ciążowej i jakie testy przesiewowe cukrzycy ciążowej.

Cukrzyca ciążowa nie leczona, lub leczona nieprawidłowo jest zagrożeniem dla dziecka, i tak jak w przypadku innych typów cukrzycy, utrzymanie glikemii w ramach zalecanych norm, jest bardzo istotne. Pielęgniarka diabetologiczna pokaże Ci jak samodzielnie kontrolować poziom glukozy we krwi, a diabetolog ustali właściwą dietę.

Typ 1

Cukrzyca typu 1 to najtrudniejsza do kontroli postać cukrzycy, wymagająca codziennych zastrzyków z insuliny oraz regularnych kontroli poziomu cukru we krwi za pomocą glukometru. Zwiększony apetyt, słynne ciążowe ‘zachcianki’, nieregularne napady głodu to elementy ciąży z którymi zmagamy się wszystkie, niestety w przypadku mam diabetyczek mogą one być szczególne niebezpieczne dla dziecka.

Dobra wiadomość jest taka, że również ten typ cukrzycy, choć niełatwy do kontroli, nie stanowi przeszkody aby przyszła mama mogła urodzić zdrowe, radosne dziecko.

Ważne jest jednak, abyś przygotowania do ciąży zaczęła dużo wcześniej. Więcej na temat jak przygotować się do ciąży znajdziesz tutaj.

Typ 2

To jak postępujesz w cukrzycy typu 2, zależy od stopnia zaawansowania choroby. Jeśli są to początki, i Twoja terapia polega na diecie oraz zwiększonej aktywności fizycznej, nie musisz się martwić o leki i ich skutki uboczne dla dziecka. Jeśli jednak zażywasz doustne leki lub zastrzyki, przedyskutuj je ze swoim lekarzem przed zajściem w ciążę, gdyż niektóre z nich mogą uszkodzić płód (np. statyny, niektóre leki na nadciśnienie). Być może na czas ciąży będziesz musiała przejść na zastrzyki z insuliny, jako że są one bezpieczniejsze dla dziecka.

Na czas ciąży powinnaś również nauczyć się samodzielnie kontrolować glikemię, za pomocą glukometru. Pielęgniarka w przychodni ginekologicznej lub diabetologicznej pokaże Ci jak to robić.

Tak jak w przypadku innych typów cukrzycy, utrzymanie glikemii w ramach norm jest najważniejszym warunkiem urodzenia zdrowego dziecka.

Inne typy cukrzycy

W przypadku innych typów cukrzycy, zalecenia są takie same – wyrównanie glikemii, utrzymanie glikemii w ramach norm, dieta i aktywność fizyczna. Przedyskutuj zażywane leki ze swoim lekarzem i naucz się kontroli glikemii w domu. Jeśli zażywasz insulinę – wszystkie zalecenia dotyczące cukrzycy typu 1 będą również miały zastosowanie w Twoim przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.