Kontrola Typ 1 Typ 2 Wiadomości Życie z cukrzycą

Czy pozytywne myślenie może poprawić zdrowie cukrzyków?

pozytywne myslenie cukrzyca
Czy wizualizacja ‘najlepszej wersji siebie’ pomoże kontrolować cukrzycę?

Pozytywne myślenie i optymizm jako narzędzia terapeutyczne mające pomóc osobom chorym na cukrzycę i depresję są obecnie przedmiotem badań naukowców z Liverpoolu. Czy metoda BPS (Best Possible Self – Najlepsze Możliwe “Ja”) – poprawi stan zdrowia i jakość życia cukrzyków?

Przez emocje do poprawy zdrowia

Badacze z Liverpool John Moores University mają nadzieję wykorzystać wnioski z prowadzonych przez nich badań do stworzenia programu samoterapii, który zaktywizuje i zachęci uczestników do skuteczniejszego radzenia sobie z chorobą i swoim stanem zdrowia. Dzięki temu, choroby takie jak cukrzyca i depresja mają być lepiej prowadzone i kontrolowane.

Częścią badania prowadzonego przez badaczy z Liverpoolu było stworzenie i przeprowadzenie kwestionariusza opartego na metodzie znanej jako BPS (ang. Best Possible Self – najlepsze możliwe “ja”).

Metoda BPS – na czym polega?

Założeniem programu BPS jest wspieranie i zachęcanie do ekspresji pozytywnych uczuć, takich jak optymizm, szczęście, wdzięczność i nadzieja.

Poprzednie badania pokazały, że ćwiczenia oparte na metodzie BPS pomagają ludziom ustalić ich cele i priorytety, poprawiają nastrój i dają poczucie kontroli nad życiem, w tym chorobami i stanem zdrowia.

Do tej pory protokół nie był jednak testowany na osobach z cukrzycą, dlatego też badacze są ciekawi, czy i jak metoda BPS wpłynie na samokontrolę tej choroby.

BPS a cukrzyca – badania trwają

Doktorant z Liverpool John Moores University, Benjamin Gibson jest autorem i prowadzącym badania wpływu metody BPS na stan zdrowia i samopoczucia osób z cukrzycą.

Badanie będzie trwało cztery tygodnie. Część uczestników będzie stosować zadania i protokół BPS od początku trwania eksperymentu, reszta uzyska dostęp do treningu BPS na późniejszym stadium.

Zmiany takie jak poprawa nastroju i odbierania siebie oraz choroby będą przedmiotem obserwacji i porównań pomiędzy grupami, które rozpoczęły stosowanie metody BPS na innych etapach trwania badania. Kwestionariusz końcowy, przeprowadzony pod koniec eksperymentu, ma pomóc ocenić wspominane zmiany.

Co mówią naukowcy

Gibson, doktorant przeprowadzający eksperyment twierdzi: “celem trwających badań jest opracowanie systemu samodzielnej terapii, która może pomóc chorym wyznaczyć cele i dać większe poczucie kontroli nad chorobą. W dłuższym okresie czasu może to zaowocować poprawę widoczną nawet w badaniach laboratoryjnych, takich jak stężenie hemoglobiny glikowanej (HbA1c).”

Jak mówi Gibson, dwóch innych badaczy prowadzi równolegle podobne badania osiągając pierwsze obiecujące wyniki. Doktorant z Liverpoolu ma nadzieję, że wspólna praca naukowa zaowocuje opracowaniem programu, który poprzez naukę pozytywnego myślenia, optymizmu i wzbudzania dobrych emocji pomoże cukrzykom kontrolować przebieg choroby i poprawi kontrolę glikemii.

Gibson dodaje jednak: “Niestety, jedną z kwestii, które zauważyli zarówno badacze, jak i pacjenci jest to, że zdecydowanie za dużo uwagi skupia się wokół negatywnych aspektów obecnie stosowanych terapii. Powoduje to stymulowanie stresu i negatywnych myśli zamiast wywoływać dobre emocje, optymizm, nadzieję. Zakłada się, że pojawią się one w momencie gdy zaadresuje się i pokona pesymizm – niestety, nie zawsze takie postępowanie jest skuteczne.”

Metoda BPS – ćwiczenia praktyczne

Zanim wnioski z badania zostaną opublikowane i świat uzna metodę BPS za możliwie pomocną w poprawie jakości życia pacjentów z cukrzycą, być może warto spróbować metody na “własnej skórze”. Poniższe wskazówki ułatwią wcielenie metody BPS w życie:

  • poświęć kilka minut, by wyobrazić sobie najlepszą wersję siebie za określony przez Ciebie okres czasu – na przykład miesiąc, rok, 5 lat. Twoje “najlepsze ja” musi Ci się podobać i musisz odczuwać pragnienie stania się osobą, którą wizualizujesz
  • skup się na detalach – wyobraź sobie co musiałeś zrobić by osiągnąć założone cele i stać się osobą, którą sobie wyobrażasz. Co było przełomowym wydarzeniem w tym procesie? Kiedy rozwinąłeś swój pełny potencjał?
  • rób notatki – kiedy już będziesz miał w głowie jasną wizję “najlepszej wersji siebie” weź kartkę papieru i opisz ją uwzględniając najmniejsze detale. Pomoże Ci to stworzyć logiczny i osiągalny obraz i urealni zamglone wizje stworzone przez umysł.

Opisz cechy charakteru i mocne strony stworzonej przez Ciebie postaci. Pomyśl i opisz jakie zmiany muszą zajść w Twoim postępowaniu i charakterze, by stworzony przez Ciebie obraz mógł stać się rzeczywistością.

Przykład: wyobraź sobie siebie jako osobę, która zdrowo się odżywia, regularnie ćwiczy i dobrze kontroluje glikemię. Pamiętaj, by myśleć o wykreowanej postaci w pierwszej osobie – “ JA prowadzę zdrowy tryb życia.” “JA mam kontrolę nad swoją chorobą.” “JA jestem cierpliwy/a, konsekwentny/a i nie poddaję się mimo chwil słabości.” Tak wypowiadane i zapisywane zdania nadają mocny przekaz i najsilniej oddziałują na naszą podświadomość.

Ważnym jest, by ćwiczenie takie powtarzać często, przynajmniej dwa razy dziennie. Tylko regularnie wykonywane jest w stanie przynieść pozytywne rezultaty.

Warto próbować

Brytyjski The National Institute for Health and Clinical Excellence (w skórcie: NICE), instytucja której celem jest zatwierdzanie leków dopuszczonych do użycia w Brytyjskiej służbie zdrowia, podaje, że osoby chore na cukrzycę mają trzykrotnie większe prawdopodobieństwo zapadnięcia na choroby psychiczne, w tym depresję. Niezdiagnozowana i nieleczona, może wpływać na postęp i samokontrolę cukrzycy.

Na szczęście są sposoby, które w pewnym stopniu mogą zapobiec i zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji. Wsparcie rodziny, terapia u specjalisty oraz zdrowy styl życia oparty na prawidłowej diecie i regularnej aktywności fizycznej jest skutecznym sposobem zapobiegania depresji. Pomocna może się również okazać wspomniana metoda BPS.

Cukrzyca jest chorobą, która odbiera nie tylko zdrowie, ale i chęć do życia, nie rzadko idąc w parze z depresją. Być może metoda BPS okaże się skuteczna nie tylko w poprawie samopoczucia, ale też wyników laboratoryjnych i stanu zdrowia cukrzyków.

Cukrzyca Polska będzie informować o postępach badań naukowych w tym obszarze

Sonia Walla

Jestem dietetykiem z wykształcenia i pasji. Wiedzę zdobytą na studiach stale poszerzam poprzez uczestnictwo w kursach związanych z szeroko pojętą tematyką żywienia człowieka - zarówno z kręgu dietoterapii jak i dietetyki i suplementacji. Są one dla mnie bodźcem do dalszej nauki o wpływie diety na zdrowie i ukierunkowały mnie na dietetykę kliniczną, w zakresie której chciałabym specjalizować się w przyszłości.

W praktyce dietetycznej spotykam pacjentów z różnymi schorzeniami - bardzo często również tych z zaburzeniami glikemii, insulinoopornością i cukrzycą. Z ciekawością zgłębiam również temat problemów hormonalnych, szczególnie dotyczących pracy tarczycy. Zalecenia dietetyczne komponuję w oparciu o najnowsze doniesienia z dziedziny żywienia, stosując indywidualne podejście do każdego pacjenta.

Oprócz pracy w gabinecie, jestem autorem artykułów z zakresu dietetyki i suplementacji oraz twórcą publikacji popularnonaukowej pt. „Dieta bezglutenowa - czy ma sens u osób tolerujących gluten?” zrealizowanej przy współpracy z Jagiellońskim Centrum Innowacji. Mam również przyjemność być jednym z autorów portalu www.cukrzycapolska.pl , gdzie publikuję najnowsze doniesienia z dziedziny diabetologii i żywienia w cukrzycy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.