dieta cukrzycowa na wielkonoc

Wielkanoc cukrzyka

Niedługo nadejdzie czas na planowanie menu Wielkanocnego. Okres ten może być szczególnie trudny dla cukrzyków z powodu wielu pokus, które na nas czekają. Projektowanie jadłospisu z wyprzedzeniem pomoże nam w przygotowaniu potraw dietetycznych i zdrowych. Poniżej garść dobrych porad od Agnieszki Ślusarskiej, profesjonalnej dietetyk.

Pobierz wielkanocną książkę kucharską dla cukrzyka – 30 przepisów, WW i WBT wyliczone. Przygotowane przez profesjonalną poradnię dietetyczną.

Dla diabetyków wszystkich typów, którzy wybierają dietę która nie ogranicza węglowodanów, podpowiadamy jak przygotować dania o niższej kaloryczności i takie, które nie powodują nagłego podwyższenia poziomu glukozy we krwi w trakcie świąt Wielkanocy.

Zasady diety wielkanocnej w cukrzycy

Osoby chore na cukrzycę, spożywające wszystkie grupy produktów, powinny pamiętać o tym, aby w swoim codziennym jadłospisie zawrzeć produkty bogate w aminokwasy, dobre tłuszcze oraz węglowodany o niskim indeksie glikemicznym.

Istnieje wiele prostych sposobów, aby potrawy były nie tylko smaczne ale i zdrowe. Przede wszystkim osoby z cukrzycą powinny pamiętać, że ważne jest spożywanie 5-6 małych porcji posiłków co 3 godziny w ciągu dnia. Do tej zasady należy stosować się bezwzględnie także podczas świąt.

Dodatkowo wystarczy, że niektóre kaloryczne produkty znajdujące się w jadłospisie Wielkanocnym oraz te o wysokim indeksie glikemicznym zastąpi się tymi zdrowszymi o podobnych walorach smakowych.

Wielkanocne jaja

Najpopularniejsze potrawy Wielkanocne są na bazie jajka. Aby obniżyć kaloryczność posiłku, do potraw dodaj więcej białek zamiast całego jajka. Jedno jako zawiera 80 kcl, 0 WW oraz 0,8 WBT, tak więc zjedzenie 5 jaj (śniadanie, sałatka, żurek i ciasta) może nas kosztować 400-450kcl!

Większość kalorii bo 63 kcl, pochodzi jednak z żółtka, tak więc zastąpienie kilku żółtek białkiem, pozwoli obniżyć zawartość energii. Białko dodawać możemy do sałatek, na kanapki, do zup.

Majonez

Kolejnym sposobem jest wymienienie majonezu na jogurt naturalny, na przykład gęsty jogurt grecki, który można zmieszać z odrobiną musztardy lub chrzanu, aby zaostrzyć i poprawić smak. Jogurt naturalny można zmieszać też z koperkiem, natką pietruszki czy innymi ulubionymi przyprawami. Tak przygotowany sos można dodawać do sałatek zamiast majonezu.

Co więcej, naukowcy podejrzewają, że probiotyki zawarte w jogurcie mogą stymulować produkcję insuliny w jelitach.

Chude mięsa

Jeśli liczymy kalorie, musimy pamiętać o tym, żeby kupować produkty chude o niskiej zawartości tłuszczu, dotyczyć to może wędlin czy też mięs. Warto wybierać zamiast wieprzowiny np. drób (pierś z kurczaka, indyka), cielęcinę.

W jadłospisie nie powinno zabraknąć też tłustych ryb morskich, zawierają bowiem omega-3, które mają dobroczynny wpływ na serce – narząd szczególnie wrażliwy u cukrzyków.

Zupy

Zupy można przygotowywać na wywarach warzywnych, a nie mięsnych, co już obniży kaloryczność potraw. Nasz tradycyjny żurek jest dość kaloryczną potrawą, w typowym talerzu żurku na boczku, z jajkiem i porcją kiełbasy, zaprawionego śmietaną, zjemy 410kcl, 1,7 WW oraz 2,7 WBT.

Tak więc przypadku żurku zrezygnuj z boczku, zamiast całego jajka dodaj tylko białko, a zamiast kiełbasy wieprzowej, drobiową, a zamiast śmietany, jogurt. Takie ‘oszczędności’ mogą obniżyć kaloryczność nawet o połowę.

Pasztety wegetariańskie i kasze

Dodatkowo możemy pokusić się o przygotowanie wegeteriańskich pasztetów (np. z selera, sojowy, z ciecierzycy, fasoli), które posłużą nam idealnie jako zastępnik mięsa i będą nadawały się m.in. na kanapki. Dieta wegetariańska ma pozytywny wpływ na długość życia oraz masę ciała.

Węglowodany pełnoziarniste

Pieczywo jak i dodatki do potraw w postaci makaronów oraz ryżów powinny być z pełnego przemiału. Z kasz należy unikać kaszy manny ponieważ ma wyższy indeks glikemiczny. Dobrym wyborem będzie np. kasza gryczana.

Ciasta z mąki razowej

Choć na co dzień powinniśmy się wystrzegać słodyczy, w okresie Wielkanocy można zrobić małą dyspensę. Warto ciasto przygotować wymieniając mąkę pszenną typu 450 na razową, orkiszową, gryczaną, soczewicową, kokosową.

Dobrym sposobem będzie przygotowanie mąki samemu z otrębów (mogą być żytnie, owsiane itd.) poprzez blendowanie lub jej zmielenie. Natomiast dodatek cukru w cieście można zastąpić ksylitolem, słodzikiem np. stewią lub erytrolem.

Do ciasta możemy też dodać cynamon lub orzechy np. migdały, orzechy laskowe, włoskie. Orzechy możemy też stosować jako dodatek do sałatek. Są one dobrym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Orzechy dobrze zastępują słodycze, spożywając je regularnie, mamy mniejszy apetyt na słodycze. Należy jednak pamiętać, że nie należy ich spożywać za dużo, ponieważ są kaloryczne. Jednak konsumpcja maksymalnie jednej garści w ciągu dnia nie powinna nam zaszkodzić.

Zamiast ciastek i cukierków na naszym stole mogą się znaleźć suszone lub świeże owoce i np. chipsy warzywne np. z buraków, jarmużu.

Mazurek

Tradycyjny mazurek kajmakowy jest ciężki wagowo, a niewielki, 100g kawałek zawiera aż 475 kcl, 5,4 WW, 2,6 WTB. Masa kajmakowa jest niestety bardzo słodka, a jeśli zakupimy ją gotową, zawiera też syrop fruktozowo-glukozowy. W tym wypadku lepiej więc zrezygnować z tego przysmaku.

Posypmy więc mazurek orzechami, suszonymi owocami, lub posmarujmy niskosłodzonym dżemem, albo domową masą makową.

Rzeżucha i szczypiorek

W okresie Wielkanocnym nie należy zapominać o warzywach (rzeżucha, rzodkiewka, szczypiorek itd.), można je dodawać do wszystkiego, obniżają one ładunek glikemiczny potrawy.

W okresie świątecznym należy wystrzegać się picia napojów słodkich czy gazowanych a zastąpić je wodą niegazowaną, można do niej dodać cytrynę lub miętę oraz herbaty np. zieloną. Powinno też się wykluczyć w swojej diecie alkohol pod każdą postacią.

Smażenie na oleju rzepakowym

Podczas przygotowania potraw należy zrezygnować ze smażenia, należy natomiast na pieczenie, gotowanie na parze czy duszenie w foli najlepiej aby robić to bez dodatku tłuszczu.

Jeśli jednak już jest taka konieczność należy pamiętać o tym, żeby nie stosować masła, margaryn czy smalcu, ale oleje roślinne np. olej rzepakowy.

Natomiast warzywa powinniśmy spożywać surowe. ponieważ mają one niższy indeks glikemiczny w porównaniu z tymi ugotowanymi. To samo tyczy się makaronów i kasz – najlepiej spożywać te al dente.

Sól

Kiedy przygotowujemy potrawy musimy pamiętać, aby ograniczyć ich solenie do minimum, ponieważ już same produkty są bogate w sód. Nie powinniśmy ich też dosalać na talerzu. Sól możemy zastąpić ulubionymi ziołami.

Jedz powoli niewielkie porcje

Każdy z nas, diabetyk czy osoba zdrowa, powinien spożywać posiłki w umiarkowanej ilości oraz nie powinien się objadać. Objadanie się powoduje szybki wzrost cukru we krwi, przez co nasze samopoczucie będzie gorsze.

Ważne jest też aby nie jeść za szybko. Jedzenie powoli pozwoli na lepsze strawienie pokarmu, które rozpoczyna się już w jamie ustnej. Poza tym sygnał o pełnym żołądku do mózgu dociera z opóźnieniem, dlatego prawdopodobnie zjemy mniej.

Spożywając posiłki regularnie w małych ilościach sprawi, że nie będziemy głodni. Ważne jest, żeby walczyć ze swoim apetytem, mieć motywacje i silną wolę oraz pomoc ze strony bliskich.

Odpowiednia dieta w okresie Wielkanocnym da nam lepsze samopoczucie i satysfakcje. Nie należy również zapominać o aktywności fizycznej oraz o wyjściu na świeże powietrze i spacerze wśród bliskich nam osób.

Dietetyk, Agnieszka Ślusarska-Staniszewska

Poradnia Dietetyczna 4LINE

Pobierz wielkanocną książkę kucharską dla cukrzyka – 30 przepisów, WW i WBT wyliczone. Przygotowane przez profesjonalną poradnię dietetyczną.

Przykładowe informacje dietetyczne typowych potraw wielkanocnych:

ProduktEnergia kclBiałkoTłuszczWęglowodanyBłonnikWWWBT
Jajo806.95.70.30.030.8
Białko173.80.10.10.010.2
Żółtko633.15.60.20.020.6
Tradycyjny żur z kiełbasą, boczkiem, śmietaną i jajkiem 308g (talerz)41019.829.318.21.51.73.4
Biała kiełbasa 10027014.523.8300.32.7
Biała kiełbasa 30 G (porcja)904.88100.10.9
Mazurek kajmakowy 100g4757.425.6561.75.432.6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.