Osoba chora na cukrzycę trzyma urządzenie FreeStyle Libre

FreeStyle Libre – system do monitorowania poziomu cukru bez nakłuwania palców1

Osoba chora na cukrzycę trzyma urządzenie FreeStyle Libre
FreeStyle Libre – system do monitorowania poziomu cukru bez nakłuwania palców1

Artykuł promocyjny

Regularne kontrolowanie poziomów cukru – które u osób chorujących na cukrzycę, a w szczególności leczonych insuliną, zmieniają się dynamicznie – to jedno z codziennych wyzwań diabetyka. W Polsce dostępny jest już system FreeStyle Libre, który pokazuje, jak kształtują się cukry przez całą dobę2, a pomiar wykonuje się błyskawicznie, bez konieczności nakłuwania opuszek palców3.

Co to jest FreeStyle Libre?

Chłopiec chory na cukrzycę mirzy poziom cukru za pomocą FreeStyle Libre
Z systemu FreeStyle Libre mogą korzystać dorośli i dzieci od 4 roku życia.7

FreeStyle Libre to system do pomiaru glikemii, który na polskim rynku jest dostępny od sierpnia 2016 roku. Składa się z dwóch elementów – sensora i czytnika. Sensor, wielkości pięciozłotowej monety, zakładany jest na tylnej części ramienia. Aplikacja sensora dokonywana jest przez pacjenta samodzielnie, jest praktycznie bezbolesna i przypomina postawienie pieczątki4. Jednorazowy aplikator jest w każdym opakowaniu sensora. Podczas zakładania sensora pod skórę wprowadzane jest miękkie, sterylne włókno o długości 5mm i grubości 0,4mm. Jest ono praktycznie niewyczuwalne i umożliwia ciągły pomiar glikemii w płynie śródtkankowym.

Czytnik wyglądem przypomina glukometr, ma dotykowy ekran, jest prosty w obsłudze i poręczny. Aby sprawdzić poziom cukru we krwi, wystarczy zbliżyć czytnik do sensora5. Odczyt można wykonać nawet przez ubranie6.

Po zeskanowaniu sensora na ekranie czytnika pojawi się poziom cukru oraz strzałka trendu i wykres z ostatnich 8 godzin. Strzałki trendów informują o tym, jak zmienia się stężenie glukozy (czy rośnie, spada czy jest stabilne), a wykres powstaje w oparciu o automatyczne pomiary z sensora. Wystarczy raz na 8 godzin zbliżyć czytnik do sensora, aby mieć pełny obraz naszej glikemii z całej doby. Sensor automatycznie mierzy i zapisuje jaki mamy poziom cukru nawet w nocy – wystarczy zeskanować go przed snem, a następnie rano po przebudzeniu.

FreeStyle-Libre-Informacje-wyswietlane-na-czytniku
Informacje wyświetlane na czytniku to między innymi bardzo przydatna strzałka trendu

 

Sensor FreeStyle Libre działa 14 dni. Po tym czasie należy wymienić go na nowy. Jest wodoodporny – można z nim pływać, kąpać się lub brać prysznic8.

Czytnik wyposażony jest w akumulator, ładuje się go przy standardowym używaniu (10–15 skanów dziennie) raz na tydzień.

Metoda Flash

System FreeStyle Libre wykorzystuje technologię NFC (Near Field Communication), czyli fale radiowe o niskiej częstotliwości. Sensor FreeStyle Libre mierzy glikemię co minutę, monitoruje zatem jej wartość na bieżąco, ale transfer wartości tych pomiarów do czytnika odbywa się dopiero po zbliżeniu do siebie dwóch składowych systemu – sensora i czytnika. Flash czyli „błysk” oznacza również szybkość, z jaką można wykonać pomiar, skanując sensor.

Strzałki trendów

Zwracanie uwagi na strzałki trendów i umiejętność ich interpretacji mogą ułatwić kontrolę cukrzycy oraz pozwolić na podejmowanie odpowiednich działań, aby utrzymać wartości glikemii w zakresie docelowym oraz zapobiegać hipo- i hiperglikemiom.

Informacja jak zmienia się glikemia na podstawie strzałki trendu:

uparrowszybko wzrasta (powyżej 2 mg/dL na minutę)
uprightarrowwzrasta (od 1 do 2 mg/dL na minutę)
rightarrowzmienia się powoli (poniżej 1 mg/dL na minutę)
downrightarrowspada (od 1 do 2 mg/dL na minutę)
downarrowszybko spada (powyżej 2 mg/dL na minutę)

Wykres glikemii

Przy zbliżaniu czytnika do sensora następuje przesyłanie zgromadzonych w sensorze danych. Na tej podstawie powstaje wykres glikemii. Uwzględnia on wszystkie wartości glikemii zarejestrowane przez sensor z częstotliwością co 15 minut. Na wykresie zobaczymy dokładnie, czy w ciągu dnia cukier był stabilny czy były jakieś chwilowe wahnięcia. Wykres bardzo dobrze pokazuje także ewentualne przecukrzenia po posiłkach.

Czytnik z wykresen glikemii
Wykres glikemii wskazuje, czy cukier był stabilny

Środowisko pomiaru

Sensor systemu FreeStyle Libre bada glikemię w płynie śródtkankowym, a nie we krwi. Glukoza potrzebuje 5–10 minut aby przedostać się z krwi do płynu śródtkankowego. To opóźnienie jest rzeczą naturalną i wynika z fizjologii. Czytnik umożliwia również tradycyjny pomiar paskiem testowym z krwi.

Aby zmierzyć poziom cukru z krwi wystarczy włożyć pasek testowy Optium Xido do portu wbudowanego w czytniku FreeStyle Libre i standardowo nanieść na niego odrobinę krwi pobranej z opuszki palca. Należy pamiętać, aby nie porównywać pomiarów wykonanych za pomocą paska testowego i poprzez skanowanie sensora w tym samym czasie. Skan należy wykonać po 5–10 minutach. Pomiary za pomocą paska testowego są zalecane przy dużych wahaniach cukru (np. gdy strzałka trendu jest skierowana pionowo w górę), gdy wynik skanu sensora nie zgadza się z naszym samopoczuciem oraz w przypadku hipoglikemii lub zbliżającej się hipoglikemii.

Należy wtedy od razu zareagować (wypić sok, zjeść cukierka lub glukozę), aby nie dopuścić do ciężkiej hipoglikemii. Badania IMPACT I REPLACE pokazują jednak, że u osób korzystających z systemu FreeStyle Libre znamiennie statystycznie zmniejszyła się ilość epizodów hipoglikemii i czas jej trwania.

Porównanie tradycyjnych pomiarów glikemii oraz FreeStle Libre
Tradycyjny pomiar glikemii opiera się na badaniu poziomu glikemii we krwi, zaś FreeStyle Libre – w płynie śródtkankowym

Pamięć urządzenia

Sam czytnik to jednocześnie elektroniczny dzienniczek samokontroli. Przy regularnej zmianie sensora co 14 dni zachowuje w pamięci historię wszystkich pomiarów z ostatnich 90 dni9.

Na czytniku można sprawdzić wiele ważnych dla diabetyka raportów, takich jak ilość czasu w zakresie docelowym czy ilość zdarzeń hipoglikemii. Można także sprawdzać, w których porach doby skłonność do nieprawidłowych cukrów jest największa, ile razy w ciągu doby skanowany był sensor oraz jakie było średnie stężenie glukozy w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca a nawet 3 miesięcy.

Jeszcze więcej danych pomocnych w zarządzaniu cukrzycą uzyskujemy korzystając z oprogramowania komputerowego FreeStyle Libre. Wystarczy pobrać oprogramowanie ze strony freestylelibre.pl, zainstalować je na swoim komputerze a następnie za pomocą kabla USB (jest w zestawie czytnika) podłączyć czytnik do komputera i zgrać dane. Utworzony raport można zapisać jako plik PDF i przesłać swojemu diabetologowi lub wydrukować i zabrać na najbliższą wizytę.

 

Tabelka z wynikami pomiaru glikemii oraz szacunkowym HbA1c
Raport dobowy można zapisać w formie pliku PDF i wysłać diabetologowi przed wizytą

Dane techniczne

Sensor
Sensor FreeStyle LibreWymiary35 x 5 mm
KalibracjaFabryczna (nie wymaga kalibracji poprzez wykonanie tradycyjnego pomiaru glikemii z krwi)
WodoodpornośćTak (na głębokości do 1 metra, przez maksymalnie 30 min)
Skan przez ubranieTak
PomiarW płynie śródtkankowym
Częstotliwość automatycznego pomiaru glikemiiCo minutę
Częstotliwość zapisywania wyników pomiarów na wykresieCo 15 minut

 

Czytnik
CzytnikWymiary:95 x 60 x16 mm
Waga:65g
ZasilanieWbudowany akumulator (wymaga ładowania ładowarką)
EkranDotykowy
Pamięć urządzenia90 dni
Analiza danychTak (czytnik – raporty: m.in. średnia glikemia, czas w glikemii docelowej, czas w hipoglikemii. Program komputerowy FreeStyle Libre – szczegółowe raporty)
Dodatkowe funkcjeMożliwość wykonania badania poziomu cukru we krwi i poziomu ciał ketonowych we krwi przy zastosowaniu pasków testowych Optium Xido

Zarówno czytnik, jak i sensor FreeStyle Libre można kupić na stronie www.freestylelibre.pl

FreeStyle Libre w codziennej praktyce

 

FreeStyle Libre dane użytkowania
50 tyś. użytkowników już korzysta z FreeStyle Libre

 

Infografika na temat częśtotliwości pomiaru glikemii
Użytkownicy FreeStyle Libre częściej mierzą poziom glikemii

 

Infografika sugeruje, że im więcej pomiarów glikemii tym lepsze wyniki HbA1c
Badania dowodzą, że stosowanie FreeStyle Libre poprawia kontrolę cukrzycy

Przypisy:

  1. Pomiar glikemii przy pomocy sensora nie wymaga użycia nakłuwacza.
  2. Pod warunkiem skanowania sensora co najmniej raz na osiem godzin.
  3. Test z opuszki palca za pomocą glukometru jest konieczny w okresach szybkich zmian stężenia glukozy we krwi, kiedy stężenie glukozy w płynie śródtkankowym może nie odzwierciedlać dokładnie stężenia glukozy we krwi lub w przypadku, kiedy system informuje o hipoglikemii lub zbliżającej się hipoglikemii, lub kiedy objawy są niezgodne z odczytem systemu.
  4. Większość użytkowników nie odczuwa dyskomfortu pod skórą podczas noszenia sensora FreeStyle Libre. 93,4% użytkowników (30 osób) uczestniczących w badaniu przeprowadzonym przez Abbott Diabetes Care zdecydowanie potwierdziło lub potwierdziło, że podczas noszenia sensora nie odczuwa żadnego dyskomfortu pod skórą (29 osób ukończyło badanie; 1 osoba przerwała badanie po 3 dniach z powodu podrażnienia skóry w miejscu, gdzie sensor dotykał skóry).
  5. Czytnik może odczytać dane z sensora w odległości do 4 cm.
  6. Czytnik pozwala na skanowanie wyników przez ubranie o grubości do 4 mm.
  7. Opiekun będący osobą pełnoletnią (w wieku co najmniej 18 lat) jest odpowiedzialny za nadzór, kontrolę oraz pomoc dziecku (w wieku 4–17 lat) w użyciu systemu FreeStyle Libre, jak również w interpretacji jego wskazań.
  8. Sensor jest wodoodporny w wodzie o głębokości do 1 metra przez maksymalnie 30 minut.
  9. Czytnik zapisuje dane o glikemii z ostatnich 90 dni, pod warunkiem wymiany sensora co 14 dni i skanowania go co najmniej raz na osiem godzin.
 
 – ADC/www/FSLODP/1/2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.