Insulina NPH

Insulina ludzka

Insulina NPH
Insulina ludzka NPH to insulina średnio-długo działająca

Insulinę ludzką produkuje się od roku 1955, kiedy to poznano budowę chemiczną hormonu insuliny. Był to okres przełomowy leczeniu cukrzycy. Dzięki temu typowe przy insulinie zwierzęcej uczulenia należą dziś do rzadkości.

Jednak insulina ludzka nie działa jak ta produkowana przez organizm, ma sporo wad, a jej główną zaletą jest niska cena.

Co to jest insulina ludzka?

Insulina ludzka jest produkowana w laboratorium i jest identyczna w budowie z insuliną ludzką produkowaną przez nasz organizm. Obecnie jest wytwarzana przez sterylne bakterie lub drożdże piekarskie metodą rekombinacji DNA.

Insulina ludzka jednak działa tak jak ta produkowana przez zdrowy organizm. Zbudowana jest ona z różnej wielkości kryształków co ma wpływ na jej wchłanianie.  Po wstrzyknięciu pod skórę, kryształki insuliny zbierają się w grudki, przez co jej wchłanianie jest powolniejsze, a ze względu na różny rozmiar kryształków, jest ono też mniej równomierne. Przez to insulina ludzka jest mniej przewidywalna i zwiększa ryzyko hipoglikemii.

Insulinę ludzką średnio długo działającą izofanowa NPH uzyskuje się poprzez podanie rybiego białka, protazy, do insuliny ludzkiej. Rybie białko ma za zadanie opóźnienie działania insuliny ludzkiej. Dzięki temu insulina ta jest mętną zawiesiną białka i różnej wielkości kryształków insuliny. Przed podaniem należy tę zawiesinę dobrze wymieszać.

Przeczytaj więcej:

Insuliny ludzkie – wady i zalety

Lista wad insulin ludzkich jest dłuższa niż ich zalet, dlatego, o ile nas na to stać, lepiej stosować nowocześniejsze analogi insulin.

Zalety insuliny ludzkiej

Główną zaletą insulin ludzkich jest ich korzystniejsza – w stosunku do analogów insuliny – cena.

Mogą być dobrym wyborem dla osób nadal produkujących własna insulinę, wtedy stanowią dodatkowe wsparcie organizmu.

Wady insulin ludzkich

Do słabszych stron insulin ludzkich, w porównaniu z analogami, zaliczamy:

  • Zmienny profil działania trudny do przewidzenia – szczyt działania, początek i koniec nie są stałe, co utrudnia kontrolę i zwiększa ryzyko hipoglikemii
  • Nieco większy przyrost masy ciała, niż w przypadku stosowania insulin analogowych, co jest szczególnie istotne u diabetyków, gdyż nadmierna masa ciała sprzyja insulinooporności
  • Konieczność stosowania 15-30 minut przed posiłkiem, co narzuca planowanie posiłków z odpowiednim wyprzedzeniem;
  • Konieczność spożywania posiłków 6 razy dziennie w przypadku stosowania insuliny ludzkiej krótko działającej – ze względu na dłuższy (niż w przypadku analogów) czas działania.
  • Nieco większe ryzyko niedocukrzeń w przypadku stosowania insulin ludzkich krótko działających niż w przypadku stosowania szybko działających analogów

Rodzaje insulin ludzkich

Preparaty insuliny ludzkiej dostępne w Polsce można podzielić na dwa rodzaje, które różnią się przede wszystkim szybkością oraz czasem działania – insuliny krótko-działające oraz insuliny średnio długo działające NPH. Istnieją tez mieszanki obu typów.

Insuliny ludzkie krótko działające

Insulina ludzka krótko-działająca jest stosowana do posiłku i jej zadaniem jest obniżenie poziomu cukru, który po nim następuje.Jest to tak zwana insulina bolusowa. Istnieją różne modele insulinoterapii, jednak najczęściej tego rodzaju insuliny stosowane są 3 razy dziennie.

Preparaty dostępne w Polsce opisano w poniższej tabeli.

Nazwa międzynarodowaPreparaty handloweCzas działania (początek-koniec)Stopień odpłatnościPrzybliżony koszt za 1 opakowanie (5 wkładów po 3 ml)*
Insulina neutralna, ludzkaActrapid penfillPoczątek po 30min; działają około 6-8 hRyczałt8 zł
Polhumin RRyczałt4 zł
Humulin RRyczałt6 zł
Gensulin RRyczałt4 zł
Insuman RapidRyczałt4 zł

Ceny mogą nieznacznie różnić się pomiędzy aptekami

Profil działania insuliny ludzkiej krótko działającej

Insulina ludzka krótko działająca rozpoczyna swoją aktywność po 15-30 minutach od podania zastrzyku, i działa do 4-6 godzin. Daje to niewielką elastyczność – posiłki muszą być dobrze zaplanowane, tak aby nie dopuścić do hipoglikemii, nie można też podawać korekt. Niestety, ze względu na to, że ma zmienny szczyt działania, nie można określić kiedy jej działanie jest najsilniejsze.

Insuliny ludzkie średnio długo działające NPH

Zadaniem tego rodzaju insuliny jest zrealizowanie podstawowego zapotrzebowania na insulinę (między posiłkami). Działanie tej insuliny utrzymuje się dłużej. Może być stosowana w różnych schematach, w zależności od tego jak zaleci nam lekarz. Najczęściej są to następujące możliwości:

  • 2 wstrzyknięcia wraz z insuliną krótko działającą – leczenie mieszankami insulinowymi;
  • 1 wstrzyknięcie wieczorem, gdy stosujemy insulinę krótko działającą 3 razy dziennie;
  • 2 wstrzyknięcia, gdy stosujemy do posiłku szybko działający analog insuliny.

Preparaty dostępne w Polsce opisano w poniższej tabeli.

Nazwa międzynarodowaPreparaty handloweCzas działania
(początek-koniec)
Stopień odpłatnościPrzybliżony koszt za 1 opakowanie (5 wkładów po 3 ml)*
Insulina izofanowa (NPH)Polhumin NPoczątek po 30 min;
działanie do 18-20 h
Ryczałt4 zł
Gensulin NRyczałt4 zł
Humulin NRyczałt6 zł
Insuman BasalRyczałt9 zł
Insulatard PenfillRyczałt9.24 zł
  • Ceny mogą nieznacznie różnić się pomiędzy aptekami

Profil działania insuliny ludzkiej średnio długo działającej NPH

Insulina średnio-długodziałająca NPH rozpoczyna działanie 30 min po podaniu i utrzymuje swoja aktywność w organizmie do 18-20 godzin. W przeciwieństwie do długo-działających analogów bezszynowych, posiada ona szczyt działania, który jest jednak zmienny, i trudny do przewidzenia. Stąd tez ryzyko nocnych hipoglikemii.

Jak stosować insulinę ludzką?

Insuliny ludzkie – zarówno krótko działające, jak i te średnio długo działające dostępne są obecnie w postaci penów.

Przed kolejnym wstrzyknięciem insulinę średnio długo działającą  NPH należy dobrze wymieszać, tak aby zawiesina izofanowa została dobrze wymieszana z kryształkami insuliny.

Miejsca w które powinniśmy wstrzykiwać insulinę nie różnią się od tego, jak podajemy inne typy insulin. Jeśli stosujemy mieszankę insulinową złożoną z obu powyższych rodzajów insulin możemy podawać insulinę w ramię, brzuch, pośladek lub udo. Pamiętajmy o regularnej zmianie miejsca wstrzykiwania insuliny.

Insulina krótko działająca może być ponadto stosowana w pompie insulinowej, jednak korzystniejsze w tej sytuacji są szybko działające analogi insuliny.

Opracowanie: lek. Grzegorz Sławiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.