Zegarki zmiana czasu cukrzyca

Zmiana czasu a leczenie cukrzycy 2017

Cukrzyca zmiana czasu
Zmiana czasu w leczeniu cukrzycy to ryzyko hipo lub hiperglikemii

Zimowe i letnie zmiany czasu mają wpływ na wiele sfer naszego życia, zwłaszcza na te aspekty, które są ściśle regulowane przez zegarki. Jedną z takich aktywności jest leczenie cukrzycy insuliną.

Wielu z nas podaje zastrzyki  bolusowe lub bazę o ściśle określonych porach, co pozwala uniknąć hipoglikemii oraz hiperglikemii, a nawet kwasicy. Zmiany czasu są więc jeszcze jednym, dodatkowym czynnikiem, który musimy wziąć pod uwagę w i tak dość już skomplikowanym życiu cukrzyków.

W tym artykule znajdziesz porady dla wszystkich, którzy:

 

Kiedy następuje zmiana czasu w 2017 roku?

  • Letnia zmiana czasu w 2017 roku nastąpi w niedzielę 26.03.2015. O 2.00 nad ranem zmienimy czas na 3.00 nad ranem, co oznacza, że noc trwa krócej, a my stracimy godzinę snu.
  • Zimowa zmiana czasu nastąpi zaś w niedzielę 29.10.2017, kiedy to o 3.00 and ranem zmienimy czas na 2.00 nad ranem. W rezultacie tej zmiany noc będzie trwałą dłużej, a my zyskamy godzinę.

Oznacza to też, że w ciągu pierwszego tygodnia nasz sen może być zaburzony, a to z kolei również może wpływać na wyrównanie cukrzycy.

Przeczytaj więcej na temat roli snu w kontroli cukrzycy

Zmiana czasu a pompa insulinowa

Osoby korzystające z pompy insulinowej zazwyczaj ustalają różne jednostki insuliny bazowej w różnych porach dnia. Na przykład w nocy, aby pokonać efekt brzasku możemy mieć zwiększoną dawkę insuliny bazowej, zaprogramowaną na 3.00. W takim wypadku warto być świadomym jak zmiana czasu wpływa na podawaną bazę.

Przede wszystkim pamiętaj przeprogramować czas w swojej pompie. To, czy zrobisz to przed pójściem spać, w nocy czy tez rano, po przebudzeniu, zależy od Ciebie. Producenci zalecają zmianę czasu wtedy kiedy ona się dzieje, czyli w środku nocy.

Wielu z nas woli zmienić czas w pompie przed pójściem spać, lub wtedy kiedy ich pompa jest zaprogramowana aby przez kilka godzin podawać takie same dawki insuliny bazowej .

Jeśli przed pójściem spać masz zaprogramowane różne dawki insuliny bazowej, lepiej poczekaj do rana, i wtedy zmień czas. Zmiana czasu o poranku ma jeszcze tę zaletę, że możesz łatwiej kontrolować poziom cukru, gdyż nie śpisz.

To jak zmiana czasu wpłynie na jednostki podawanej insuliny zależy od ilości insuliny podawanej w różnych porach dnia. Główne ryzyko to epizod hipoglikemii, tak więc bezpieczniej będzie, jeśli w ciągu 24h po zmianie czasu pozwolisz sobie na lekką hiperglikemię.

Aby dodatkowo się zabezpieczyć, wykonaj więcej badań cukru glukometrem, zwłaszcza o tych porach dnia, w których masz zaprogramowane zmiany wielkości dawek bazowych.

W wyniku zmiany czasu istnieje również ryzyko hiperglikemii, ale jeśli dobrze kontrolujesz cukrzycę, ryzyko kwasicy nie powinno wystąpić.

Peny a zmiana czasu

Jeśli korzystasz z penów, zmiana czasu nie powinna robić większej różnicy w leczeniu cukrzycy, ale warto podjąć kroki aby jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko problemów.

Kiedy przesuwamy zegarki do przodu

Kiedy przesuwamy wskazów o godzinę do przodu, tracąc godzinę snu, występuje ryzyko, że przez godzinę będą się pokrywały dwie dawki insulin długodziałającej. To oznacza, że godzinę po pierwszym zastrzyku zrobionym po zmianie czasu istnieje większe ryzyko wystąpienia hipoglikemii.

Jednym z możliwych sposób poradzenia sobie z tą sytuacją jest robicie zmiany czasu na dwa dni – w niedziele podaj insulinę półgodziny wcześniej, a w poniedziałek już o normalnej porze.

Czyli jeśli zazwyczaj podajesz insulinę bazową o 9 rano, w niedzielę po zmianie czasu podaj ją o 8.30, a w poniedziałek już o typowej 9.00. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko niedocukrzenia.

Innym sposobem jest podanie insuliny bazowej o 9 jak zwykle i bycie szczególnie wyczulonym na jakiekolwiek oznaki hipoglikemii.

Kiedy przesuwamy zegarki do tyłu

Kiedy przesuwamy wskazówki do tyłu, oznacza to że zyskujemy dodatkową godzinę snu, a to oznacza, że kolejny zastrzyk z insuliny długodziałającej zrobimy godzinę później, czyli mamy większe szanse na hiperglikemię.

Osoby korzystające z insuliny Levemir, czyli ci z nas którzy dokonują jednego zastrzyku dziennie wiedzą, ze Levemir w rzeczywistości działa nieco krócej niż 24h. Z tego powodu bądź szczególnie uważny na możliwość wzrastającego poziomu cukru we krwi na kilka godziny przed kolejną dawką insuliny Levemir oraz na możliwość powstania ciał ketonowych oznaczających kwasicę ketonową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.