leki leczenie cukrzyca

Leczenie cukrzycy

leki leczenie cukrzyca
Leczenie cukrzycy może wymagać terapii lekowej oraz zastrzyków z insuliny

Metody leczenia cukrzycy w dużej mierze zależą od typu cukrzycy na jaki cierpisz. Na przykład, w przypadku cukrzycy typu 1 lub późniejszych stadiów LADA, zawsze niezbędne jest leczenie insuliną. Zaś w przypadku cukrzycy typu 2 czy cukrzycy ciążowej, wachlarz możliwości jest większy – od zmiany trybu życia, poprzez leki doustne po zastrzyki.

W tym dziale omówimy wszystkie metody leczenia cukrzycy, typy leków i terapii, ich wady oraz zalety.

Główne metody leczenia cukrzycy:

Zmiany trybu życia, czyli terapia behawioralna

Zdrowy tryb życia jako metoda leczenia i kontroli cukrzycy jest zalecany wszystkim chorym na cukrzycę, niezależnie od typu na jaki cierpią. Zdrowy styl życia to utrzymanie właściwej masy ciała, zdrowa dieta, regularny wysiłek fizyczny, oraz unikanie tytoniu i alkoholu

Zdrowa, zbilansowana dieta oraz regularny wysiłek fizyczny są bardzo ważnymi elementami leczenia cukrzycy typu 2. Niektórzy chorzy, zwłaszcza nowo zdiagnozowani, są w stanie kontrolować cukrzycę typu 2 jedynie przy pomocy właściwej diety i ćwiczeń fizycznych, bez potrzeby uciekania się do leków.

Dieta i ćwiczenia są też podstawową metodą leczenia cukrzycy ciążowej. W cukrzycy ciążowej kontrola poziomu glikemii jest najważniejszym celem terapii, tak wiec, aby zapewnić poziom glukozy we krwi w ramach zalecanych limitów, przestrzeganie diety cukrzycowej jest kluczowe dla właściwego przebiegu ciąży.

Aktywność fizyczna i ćwiczenia poprawiają wrażliwość na insulinę u wszystkich diabetyków, przez co ułatwiają kontrolę poziomu cukru we krwi, ale także poprawiają humor i dodają energii.

Utrata masy ciała

Jeśli cierpisz na nadwagę lub jesteś otyły, Twój organizm ma większe trudności, aby prawidłowo reagować na insulinę, a w efekcie ciężej jest Ci kontrolować poziom cukru we krwi.

Utrata masy ciała pozwala więc poprawić sposób, w jak organizm reaguje na insulinę, i w rezultacie lepiej kontrolować poziom cukru we krwi.

Utrata masy ciała może wpłynąć na zmniejszenie ilości leków zażywanych przez chorych na cukrzycę typu 2.

W szczególnych przypadkach, kiedy nastąpi duży spadek masy ciała, niektórzy chorzy mogą zupełnie odstawić leki.

Dieta oraz ćwiczenia fizyczne są zalecaną metodą utraty masy ciała. W niektórych przypadkach może być niezbędna operacja zmniejszania żołądka (chirurgiczne leczenie otyłości).

Leki

Istnieje szeroka gama leków wspomagających leczenie cukrzycy, a zwłaszcza cukrzycy typu 2. Niektóre z leków są dostępne w formie doustnych tabletek, zaś inne w są postaci zastrzyków. Leki doustne to na przykład metformina -podstawowy lek terapii cukrzycy. Zaś leki takie jak leki inkretynowe (równoległy antagonista GLP-1) są podawane w zastrzykach.

To, jaki lek przepisze Twój lekarz, zależy od typu cukrzycy, na jaki cierpisz.

Jeśli cierpisz na cukrzycę typu 2, Twój lekarz może zmienić rodzaj zażywanych leków w trakcie terapii, zależnie od tego jak dany lek wpływa na regulację poziomu glukozy we krwi w Twoim organizmie.

W przypadku cukrzycy ciążowej w niektórych przypadkach lekarz może zapisać leki doustne. Nie wszystkie rodzaje leków doustnych i insulin maja zastosowanie w cukrzycy ciążowej.

Insulina

Insulina jest podstawową metodą leczenia cukrzycy w przypadku cukrzycy typu 1. Przyjmowanie insuliny może też być zalecane w przypadku innych typów cukrzycy, takich jak cukrzyca typu 2 oraz cukrzyca ciążowa. Dzieje się tak, kiedy dieta oraz leki doustne nie przynoszą pożądanych efektów kontroli poziomu cukru we krwi.

Insulina jest zazwyczaj przyjmowana w postaci iniekcji, aczkolwiek pompy insulinowe są coraz bardziej popularną formą przyjmowania insuliny.

Zastrzyki z insuliny

W przypadku przyjmowania zastrzyków, ich dzienna częstotliwość będzie zależała od rodzaju przyjmowanej insuliny. W niektórych przypadkach dwa zastrzyki dziennie mogą okazać się wystarczające, zaś w innych przypadkach ilość wymaganych zastrzyków będzie wynosić 4 dziennie lub więcej.

Pompa insulinowa

Pompa insulinowa zawiera jeden rodzaj insuliny i jest ustawiona tak, aby stale dostarczać insulinę w ciągu doby do organizmu. W okolicach posiłków pacjent ustawia zwiększoną dawkę insuliny, tak aby zapewnić ilość insuliny niezbędną do metabolizmu posiłku – tzw. bolusy.

Kontrola poziomu glukozy we krwi

Kontrola i monitorowanie poziomu cukru we krwi są niezbędne w przypadku każdego, kto przyjmuje insulinę.

Regularna kontrola poziomu glukozy może też być przydatna w przypadku osób przyjmujących inne rodzaje leków które wpływają na poziom cukru we krwi. Badania poziomu cukru za pomocą glukometru pozwalają zrozumieć jak różne rodzaje pokarmów wpływają na jego poziom, i tym samym, podejmować lepsze decyzje żywieniowe.

Testy na występowanie ciał ketonowych we krwi z kolei wykazują, czy we krwi nie występują ciała ketonowe, a tym samym czy nie występuje zbyt wysoki poziom cukru we krwi. W przypadku obecności ciał ketonowych, pacjent może być narażany na kwasicę ketonową. Kwasica ketonowa, lub kwasica cukrzycowa, to jedno z ostrych powikłań cukrzycy.

Ryzyko wystąpienia kwasicy ketonowej występuje zwłaszcza u osób cierpiących na cukrzycę typu 1 lub LADA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.