Leczenie Technologia Typ 2 Wiadomości

Amerykanie zatwierdzili do użytku elektroniczny implant przeciw otyłości i cukrzycy typu 2

Elektroniczny implant przeciw otyłości Maestro Rechargeable System
Elektroniczny implant przeciw otyłości Maestro Rechargeable System hamuje apetyt i leczy cukrzycę typu 2

Amerykańska instytucja Food and Drug Administration (FDA) zatwierdziła implant, który wszczepiony pod skórę tułowia pacjenta, ma za zadanie, obniżać apetyt, walczyć z otyłością oraz chorobami metabolicznymi. Należy do nich także cukrzyca typu 2.

Na czym polega implant Maestro Rechargeable System?

Urządzenie to nazywa się Maestro Rechargeable System i jest implantem, który aplikuje się pacjentowi pod skórę tułowia. Przewody owijają się wokół nerwu błędnego, odpowiedzialnego za połączenie mózgu z żołądkiem. Co jakiś czas następują wybuchy energii elektrycznej, które przez blokadę połączeń nerwowych między mózgiem a żołądkiem skutecznie hamują uczucie głodu.

Aby zostać zakwalifikowanym do wypróbowania urządzenia, pacjenci muszą mieszkać w USA, mieć ukończone 18 lat, żadnych sukcesów w odchudzaniu, oraz mieć wskaźnik masy ciała (BMI) między 35 a 45. Oprócz tego każdy z nich powinien cierpieć na co najmniej jedną chorobę związaną z otyłością, jak na przykład cukrzycę typu 2.

Jak przebadano urządzenie?

Badania implantu przeprowadzono na 233 pacjentach z BMI większym niż 35. Pacjentów podzielono na dwie grupy: części z nich otrzymała rzeczywiście implant, a część inne urządzenie, nie odgrywające żadnej roli, czyli placebo.

Wyniki pokazały faktyczne oddziaływanie implantu i okazało się ono dość rokujące. Mianowicie w grupie, która dostała prawdziwy implant, pacjenci stracili 8,5% więcej wagi, niż w grupie kontrolnej. Ponadto 52,5 % pacjentów utraciło 20% nadprogramowej masy, a 38,3% utraciło co najmniej 25 % nadprogramowych kilogramów.

Dane te sugerują, że elektroniczny implant obniża ryzyko zachorowania na wiele chorób związanych z nadwagą, takich jak cukrzyca typu 2, zespół metaboliczny czy choroby układu krążenia.

Opinie naukowców z FDA

Food and Drug Administration to agencja w Wydziale Zdrowia i Opieki Społecznej zajmująca się dopuszczaniem do obrotu leków oraz sprzętu medycznego.

Według FDA nie jest jeszcze udowodnione, na czym dokładnie polega proces odchudzania za pomocą implantu, ale urządzenie może stać się ważnym elementem terapii otyłości. Jest to pierwsze urządzenie leczące otyłość zatwierdzone przez ten urząd od 2007 r, co świadczy, że jego skuteczność jest wysoka. Może ono dać szansę bezpieczniejszego odchudzania, jeśli porównać je do inwazyjnej chirurgii bariatrycznej (np. operacyjnego zmniejszenia żołądka)

Jak powiedział William Maisel, zastępca dyrektora ds. nauki i naukowców w Centrum FDA dla Urządzeń Medycznych i Ochrony Radiologicznej, takie urządzenia mają za zadanie pomóc lekarzom i pacjentom opracować kompleksowe plany leczenia otyłości.

Anna Kopyść

Ukończyłam Wydział Dziennikarstwa oraz Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Swoje życie zawodowe dzielę między te dwie pasje – dziennikarstwo oraz psychologię. Wiele lat spędziłam w redakcjach najpoczytniejszych gazet w Polsce, pisałam również artykuły z zakresu psychologii do portali internetowych.

Posiadam duże doświadczenie w pracy z młodzieżą, zdobyte w trakcie pracy jako psycholog szkolny, jak również jako nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej.

Na portalu Cukrzyca Polska odpowiadam za dział psychologii, emocje oraz psychologię dojrzewania, jak również piszę wiadomości z Polski i z zakresu cukrzycy typu 2.

Prywatnie jestem mamą prawie 2 letniej córeczki oraz opiekuję się mamą chorą na cukrzycę typu 2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.