cukrzyca zawal serca

Zawał serca i cukrzyca

cukrzyca zawal serca
U kobiet istnieje większe ryzyko zgonu z powodu zawału mięśnia sercowego

Zawał serca i cukrzyca często idą w parze. Układ sercowo-naczyniowy u diabetyków jest szczególnie wrażliwy, Ale przy wsparciu i wiedzy możesz uniknąć powikłań sercowo-naczyniowych.

Aby otrzymywać regularne wiadomości o tym jak uniknąć powikłań, zapisz się na Newsletter Cukrzyca Polska.

Jak dochodzi do zawału serca?

Zawał to postać choroby wieńcowej. Zawał serca oznacza martwicę tkanek serca spowodowaną niedotlenieniem. Nazwy używane do określenia tego samego zjawiska to: zawał mięśnia sercowego, atak serca czy ostry incydent wieńcowy.

Martwica powstaje wtedy, gdy do serca nie dopływa wystarczająca ilość krwi transportującej tlen. Dzieje się tak gdyż zmiany miażdżycowe, zwapnienie tętnic lub zakrzep blokują przepływ krwi. Gdy dopływ krwi do serca zostaje odcięty, dochodzi do zawału.

Zawał serca i cukrzyca

Cukrzycy są szczególnie narażeni na zawał. U diabetyków ryzyko zawału jest takie samo jak u osoby bez cukrzycy, która już przeszła zawał. Wbrew obiegowym opiniom to kobiety – diabetyczki częściej umierają na zawał. Wynika to z różnic metabolicznych między mężczyznami i kobietami oraz z tego że kobiety częściej odczuwają nieswoiste objawy zawału, które łatwo pominąć lub źle zinterpretować.

Cukrzyca sprzyja rozwojowi chorób serca i zawałowi z wielu powodów:

  • Hiperglikemia sprzyja rozwojowi miażdżycy
  • Złogi miażdżycowe w cukrzycy mają tendencję do pękania i tworzenia zakrzepów
  • Hiperglikemia sprzyja zwapnieniu naczyń krwionośnych
  • Neuropatia autonomiczna obecna w cukrzycy osłabia odczuwanie bólu oraz powoduje arytmię serca

Wszystkie te czynniki sprawiają, że układ sercowo – naczyniowy u diabetyków jest szczególnie narażony na rozwój powikłań.

Ze względu na fakt że wiele zawałów u diabetyków przebiega nieswoiście, a nawet bezbólowo, aż 30% zawałów serca u diabetyków zostaje odkrytych przy okazji innych badań. Tak późna diagnoza uniemożliwia właściwe leczenie. U osób niechorujących na cukrzycę takie nieme zawały stanowią tylko 10% przypadków.

Czynniki ryzyka

Jeśli cierpisz na cukrzycę lub stan przedcukrzycowy, to jest to dużym czynnikiem ryzyka wystąpienia chorób serca i zawału. Ponadto wiek – 40 lat u mężczyzn oraz 55 lat u kobiet. Jeśli od 15 lat cierpisz na cukrzycę typu 1, to niezależnie od wieku jesteś również w grupie ryzyka zawału.

Ponadto inne czynniki ryzyka to:

Przyczyny

Miażdżyca naczyń wieńcowych oraz choroba wieńcowa, a także zakrzepica to bezpośrednie przyczyny zawału mięśnia sercowego. W rezultacie dopływ krwi do serca jest zablokowany i tkanka serca ulega obumarciu czyli martwicy

Objawy

W przypadku zawału szybkość działania ma decydujące znaczenie. Jeśli ból trwa dłużej niż 15 minut, koniecznie wezwij karetkę! Pierwsze 12h po zawale są decydujące, a pierwsza pomoc lekarska powinna zostać udzielona w ciągu godziny od zawału.

Diabetyk może odczuwać typowe objawy zwału serca jak i nietypowe. Nie lekceważ żadnych z nich!

Typowe objawy zawału serca:

  • Bardzo silny ból w klatce piersiowej, wywołany aktywnością fizyczną lub stresem,
  • Ból trwa ponad 15 minut
  • Ból nie mija nawet po odpoczynku i nie reaguje na nitraty
  • Towarzyszą mu panika i lęk
  • Silna duszność

Nietypowe objawy zawału serca w cukrzycy – częste u osób chorych na cukrzycę:

  • Duszność nawet jeśli nie wykonywałeś żadnych czynności – tak zwana duszność spoczynkowa
  • Ból między łopatkami
  • Bóle żuchwy i krtani
  • Ból w barku
  • Nudności, biegunka

Jeśli podejrzewasz zawał, podaj choremu 2 tabletki aspiryny (pod warunkiem, że nie jest na nią uczulony!) i zadzwoń po pogotowie. Aspiryna działa anty-zakrzepowo.

Możesz też podać nitroglicerynę, która rozszerzy naczynia krwionośne i poprawi dopływ tlenu. Zrób to tylko wtedy, kiedy wiadomo na pewno że ból ma podłoże sercowe i jest efektem choroby wieńcowej lub zawału.

Leczenie

Obecnie zawał leczy się stosując zabieg angioplastyki wieńcowej. Wykonuje się go do 12h po zawale. Do tętnicy wieńcowej wprowadza się balon ze stentem lub bez, który rozszerzy zwężoną tętnicę i umożliwi ponowny przepływ krwi. Balon wprowadza się poprzez tętnice udową i nie wymaga to otwierania klatki piersiowej. Taki zabieg powinno się przeprowadzić w pierwszych 90 minutach od pierwszego kontaktu z lekarzem.

Jeśli z jakiegoś powodu nie można przeprowadzić angioplastyki, wykonuje się tak zwane by-passy czyli pomosty aortowo-wieńcowe. Poprawiają one ukrwienie serca. Ta operacja wymaga otwarcia klatki piersiowej.

W wyjątkowych przypadkach lekarz może podać leki fibrolitycznne, udrażniające tętnice.

Zapobieganie

Wyrównanie cukrzycy oraz zmiana stylu życia to najlepsze metody opóźniania rozwoju chorób serca i uniknięcia zawału. Koniecznie wyrównaj hemoglobinę glikowaną HbA1c, tak by wynosiła poniżej 6.5%.

Postaraj się obniżyć ciśnienie krwi oraz poziom ‘złego cholesterolu’. Pomoże tutaj znajoma owsianka. Ponadto rzuć palenie i zmień dietę, zwłaszcza na taką, która zawiera dużo świeżych ryb morskich bogatych w kwasy omega -3.

Powikłania

Jeśli tylko niewielki fragment serca uległ martwicy, możliwy jest całkowity powrót do zdrowia. Jednak in większa powierzchni serca uległa niedotlenieniu tym większy wpływ na naszą późniejszą sprawność fizyczną. Zawał może też zakończyć się śmiercią lub kalectwem wymagającym długiej rehabilitacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.