Typ 1 Typ 2 Wiadomości Wyleczenie

Psychodeliczna substancja harmina regeneruje komórki beta trzustki

Ruta stepowa kwiat cukrzyca
Ruta Stepowa to roślina, z której pozyskiwana jest harmina

Harmina, substancja uzyskiwana z psychoaktywnych roślin o podobnym działaniu do LSD, prowadzi do regeneracji komórek beta które odpowiadają za produkcję insuliny w trzustce. Odkrycie może być przełomem w leczeniu cukrzycy typu 1 oraz cukrzycy typu 2. Takie wnioski wysnuli w najnowszych badaniach naukowcy z Icahn School of Medicine. Wyniki te zostały opublikowane na łamach Nature Medicine.

Pierwszy rok życia – rozwój komórek beta trzustki

Komórki beta trzustki ulegają intensywnemu podziałowi w pierwszym roku naszego życia. W tym czasie każda komórka dzieli się na dwie, i w ten sposób następuje intensywny rozwój tego organu. Podział ten potem stopniowo ulega zatrzymaniu, a my zostajemy na całe życie z mniej więcej taką samą ilością komórek beta. Kiedy więc układ odpornościowy niszczy komórki beta w cukrzycy typu 1, organizmu nie jest w stanie odnowić ich w wystarczającym tempie.

Harmina stymuluje podział komórek beta trzustki

Zespół naukowców postanowił zbadać jaka substancja stymuluje podział komórek beta trzustki. W tym celu przebadali 100 000 substancji. Okazało się, że w warunkach laboratoryjnych harmina jako jedyna spośród testowanych substancji powodowała, że komórki beta trzustki zaczęły się namnażać. Ich liczba zwiększyła się trzykrotnie, a eksperymenty na myszach wykazały, że dzięki harminie zwierzęta lepiej kontrolują poziom cukru we krwi.

Pod wpływem harminy w danej chwili jednocześnie ulega podziałowi około 2% komórek beta, czyli dokładnie tyle, ile w czasie ich największej produkcji pierwszym roku życia człowieka. Podział komórek na taką skalę występuje zarówno w kulturach komórek w laboratorium, jak i podczas badań z udziałem zwierząt.Okazuje się, że harmina aktywuje gen o nazwie c-MYC.

Harmina – psychodeliczna substancja

Jak twierdzi Andrew Stewart, jeden z autorów badania, leki oparte na harminie stymulujące podział komórek beta, mogą być przełomem w leczeniu cukrzycy typu 1 oraz cukrzycy typu 2. Aby jednak mogły być przyjmowane przez człowieka, muszą zostać na nim przetestowane. Wyzwaniem dla naukowców jest z dezaktywowanie psychoaktywnych skutków harminy, tak aby nie oddziaływała ona na mózg pacjentów.

Harmina uzyskiwana jest z roślin o działaniu psychoaktywnym, takich jak ruta stepowa, męczennica cielista oraz z niektórych winorośli. Rośliny te rosną w Ameryce Południowej i na Bliskim Wschodzie, i są wykorzystywane podczas plemiennych ceremonii i w medycynie plemiennej.

Badania nad harminą są finansowane ze środków fundacji JDRF.

Żródło: A high-throughput chemical screen reveals that harmine-mediated inhibition of DYRK1A increases human pancreatic beta cell replication

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.