awokado salata cukrzyca dieta

Dieta wegetariańska i cukrzyca

awokado salata cukrzyca dieta
Stosując dietę wegetariańską warto pamiętać, aby nie przesadzać z węglowodanami

Dla wielu osób, które przestrzegają diety wegetariańskiej, wegetarianizm jest stylem życia, a nie tylko sposobem odżywiania. Jednak niezależnie czy jesteś na diecie wegetariańskiej z powodów etycznych czy dla zdrowia, warto wiedzieć, jak ją odpowiednio stosować.

Dieta wegetariańska może być stosowana przez większość diabetyków. Natomiast potencjalnym problemem dla osób z cukrzycą jest fakt, iż z powodu braku mięsa, diety wegetariańskie często zawierają więcej kalorii pochodzących z węglowodanów, niż z białka. Jeśli więc nie będziemy uważać na to co jemy, możemy łatwo narazić się na hiperglikemię.

Jeśli jednak odpowiednio wybiera się alternatywne źródła białka, można uniknąć namiaru węglowodanów i wynikających z nich wysokich cukrów.

Cukrzyca Polska przygotowała darmowy jadłospis wegetariański dla diabetyków wraz z wyliczonymi WW i WBT. Jadłospis można pobrać po rejestracji. Jest on całkowicie darmowy.

Typy diet wegetariańskich

Istnieje kilka typów diety wegetariańskiej. Najpopularniejsze to:

  • Wegańska- rezygnacja ze wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego.
  • Laktoowowegetariańska – stosują ją ci wegetarianie , którzy jedzą również jajka i nabiał.
  • Wegetariańska ‘pesco’ – dotyczy wegetarian jedzących ryby
  • Pół – wegetariańska – praktykują ją osoby, które są w dużej mierze wegetarianami i tylko od czasu do czasu jedzą mięso.

Czy diety wegetariańskie są zdrowe?

Diety wegetariańskie są często postrzegane jako zdrowe i o ile stosuje się je rozsądzanie, to faktycznie są zdrowe.

Ale źle stosowana dieta wegeteriańska będzie dla nas szkodliwa, zwłaszcza jeśli będziemy spożywać przetworzoną żywność w nadmiernych ilościach (wegetariańskie hamburgery, suszone kotlety, czy inne dania gotowe ). Ważne jest więc, aby przestrzegać podstawowych zasad, które sprawią, że faktycznie jest ona odpowiednio zbilansowana.

Warto dodać, że badania wykazują, iż statystycznie wegetarianie charakteryzują się niższą masą ciała i niższym BMI, niż osoby jedzące mięso. Mają także dłuższą oczekiwaną długość życia i rzadziej chorują na choroby cywilizacyjne.

Jak NIE przestrzegać diety wegetariańskiej?

Jeśli twoja dieta opiera się na przetworzonej żywności i konsumujesz ją w ramach większości posiłków, np. na śniadanie płatki z dodatkiem cukru, białe pieczywo, na obiad potrawy z mikrofalówki lub jedzenie na wynos, a twoim deserem są słodycze – to nie jest właściwa dieta.

Takie produkty nie dostarczają wystarczającej ilości białka, występującego w fasoli czy rybach czy w niektórych nieprzetworzonych węglowodanach. Nie dostarczają również wystarczającej ilości żelaza.

Z kolei, jeśli zastąpimy mięso dużą ilością z kalorii pochodzących z węglowodanów, czyli na przykład ziemniakami, frytkami, białym pieczywem czy ciastkami, to też negatywnie wpłynie to na naszą glikemię oraz zdrowie.  

Jak odpowiednio przestrzegać diety wegetariańskiej?

Ogólne zasady dobrej diety dla diabetyków to:

• Upewnij się, że dieta nie jest nadmiernie kaloryczna

• Nie opieraj diety na samych węglowodanach – to zapobiegnie zbyt wysokiemu poziomowi cukru po posiłku

• Ogranicz spożycie żywności przetworzonej

• Ogranicz do absolutnego minimum spożycie cukru

Ogólnie rzecz biorąc, stosunkowo niskokaloryczne diety wegetariańskie są zdrowe dla większości ludzi, w tym także dla diabetyków.

Spożycie niewielkiej ilości kalorii jest szczególnie ważne dla chorych na cukrzycę, ponieważ przyczynia się do zmniejszenia masy ciała i poprawia wrażliwość na insulinę, redukując insulinooporność.

Przykłady zdrowej żywności pochodzącej z każdej z grup żywności, które zapewnią dobre źródło białka w diecie wegetariańskiej:

WęglowodanyBiałkoTłuszcz
QuinoaFasolaAwokado
Kasza jaglanaQuinoaOliwa extra virgin
Kasza gryczanaRybyTłuste ryby
Chleb żytniNabiałMasło
Słodkie ziemniakiJaja
   

Węglowodany i dieta wegetariańska w cukrzycy

Spośród trzech głównych makroskładników odżywczych, które dostarczają energii (tj. węglowodanów, białek i tłuszczów), to węglowodany najszybciej podnoszą poziom cukru we krwi.

U osób chorych na cukrzycę wysoki poziom węglowodanów w diecie może prowadzić do wzrostu poziomu cukru we krwi po posiłku.

Dodatkowym problemem, w przypadku diety nadmiernie opartej na węglowodanach, może być głód między posiłkami. A to z kolei oznacza, że chętniej sięgamy po przekąski. Podjadanie nie tylko zwiększa masę ciała, ale może także zwiększać stężenie cukru we krwi, co jest niepożądane u diabetyków. W takiej sytuacji dobrze jest zredukować poziom węglowodanów w diecie, a wzbogacić ją o więcej białka lub tłuszczu.

Bardzo ważne dla wszystkich cukrzyków powinno być unikanie oczyszczonych węglowodanów, takich jak białe pieczywo, biały ryż i przekąski. Produkty te mają mało błonnika i mogą bardzo szybko podnieść poziom cukru we krwi.

Ponadto niezdrowe nie tylko dla diabetyków, ale i wszystkich ludzi są węglowodany zawarte w żywności smażonej: to dotyczy frytek, chipsów, ciastek. Tego typu przekąski należy spożywać tylko okazjonalnie, a najlepiej wcale.

Wegetariańska dieta i długowieczność

Wiele badań naukowych potwierdziło większą długość życia u wegetarian, jednak nie do końca wiadomo, jakie są tego przyczyny.

1999 przeprowadzono metastudium wśród wegetarian (badanie, które zawierały analizę szeregu wcześniej prowadzonych badań naukowych), które wykazało znacznie niższy wskaźnik zgonów z powodu chorób serca. Wegetarianie mniej też palą, zatem był to prawdopodobnie równie istotny czynnik wpływający na niszczy wskaźniku zgonów.

Wegetariańska dieta i BMI

Rozległe badania naukowe wykazały także, że wegetarianie charakteryzują się niższą masę ciała niż osoby jedzące mięso. Dwa z tych badań (jedno przeprowadzone przez Oxford University w Wielkiej Brytanii, opublikowane w 2003 i jedno przez Uniwersytet Loma Linda w USA, opublikowane w 2009) wykazały, że mięsożercy mieli wyższe wartości BMI niż wegetarianie. Badania Uniwersytetu Iloma Linda dały następujące wyniki:

DietaBMI (kg/m2)
Weganie23.6
Lacto-ovo wegetarianie25.7
Pesco wegetarianie26.3
Semi – wegetarianie27.3
Nie wegetarianie28.8

Co ważne dla diabetyków, niższe BMI oznacza lepszą wrażliwość na insulinę i skuteczniejszą kontrolę cukrzycy, szczególnie cukrzycy typu 2. Zatem jeżeli myślisz o długoterminowej zmianie, która może ci pomóc obniżyć wagę, dieta wegetariańska może okazać się dobrym rozwiązaniem.

Warzywa

Wydaje się oczywiste, że diety wegetariańskie zawierają odpowiednio dużą ilość warzyw, jednak bywa, że i jarosze jedzą ich zbyt mało. Tymczasem warzywa w diecie wegetariańskiej są ważnym źródłem wielu składników odżywczych, takich jak żelazo, zapobiegają także zaparciom i pomagają kontrolować poziom cukru we krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.