Ćwiczenia fizyczne Typ 2 Wiadomości

6 sekundowy trening interwałowy obniża ciśnienie krwi

Czy krótki trening interwałowy może obniżyć ciśnienie krwi w ciągu kilku sekund? Tak brzmią wnioski płynące ze badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Abertay w Szkocji.

Krótki, intensywny wysiłek może obniżać ciśnienie krwi.
Krótki, intensywny trening interwałowy obniża ciśnienie krwi.

W badaniu wzięły udział osoby w wieku emerytalnym, którzy dwa razy w tygodniu uczestniczyły w bardzo intensywnym treningu interwałowym.

Trening składał się z sześciu sesji bardzo szybkiej jazdy na rowerku stacjonarnym, które to trwały po 6 sekund każda. W trakcie eksperymentu 6 sekundowe sesje zostały powoli zwiększone do 10 sekund, oddzielonych sesjami odpoczynkowymi.

W trakcie eksperymentu monitorowano rytm serca jego uczestników tak, aby sesje odpoczynkowe trwały 1 minutę, lub do momentu kiedy rytm serca uczestników spadł do 120 uderzeń na minutę.

Rezultaty eksperymentu okazały się bardzo obiecujące – w trakcie trwania eksperymentu ciśnienie krwi uczestników spadło o 9%.

Wyniki te są interesujące z punktu widzenia diabetyka, gdyż wysokie ciśnienie jest typowym problemem osób cierpiących na cukrzycę typu 2. Wysokie ciśnienie, zwane również nadciśnieniem tętniczym lub hipertensją, prowadzi do zwiększonego ryzyka chorób serca, a także do innych powikłań, takich jak choroby nerek.

Wyniki eksperymentu są bardzo obiecujące również dlatego że krótki, intensywny trening może stanowić alternatywę dla leków na nadciśnienie. Obecnie planowane są eksperymenty na większą skalę, aby zweryfikować czy intensywny trening interwałowy ma faktycznie właściwości obniżające ciśnienie na większej liczbie osób.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.