Typ 1 Wiadomości Wyleczenie

Zęby mleczne nadzieją na wyleczenie cukrzycy typu 1.?

dzieci cukrzyca typu 1 zęby mleczne
Komórki macierzyste pobrane z mleczaków mogą w przyszłości posłużyć do dobudowy funkcji trzustki

Choć pierwsze zęby i ich utrata zawsze była wielkim wydarzeniem w życiu małego człowieka, do tej pory w “mleczakach” nie upatrywano potencjału, który można byłoby wykorzystać w późniejszym życiu ich właścicieli.

Myślenie to chcą zmienić pewni Amerykańscy rodzice z Citrus Heights, California, którzy ostatni mleczny ząb swojego syna chorującego na cukrzycę typu 1. mają nadzieję – z pomocą badaczy – wykorzystać do powstania “nowej” trzustki.

Czy naukowcom uda się wcielić w rolę “wróżki zębuszki” , lecz zamiast pieniążka przynieść ….zdrowy narząd?

Komórki macierzyste i mleczaki

Rodzina z Californii nie ma żadnej pewności, czy próba wykorzystania mlecznego zęba ich syna Austina do wytworzenia nowej trzustki uda się, są jednak zdecydowani, że warto spróbować.

Obecnie 19-letni Austin Schudy został zdiagnozowany w wieku 10 lat. Oczywiście rozpoznanie cukrzycy typu 1. było szokiem dla rodziców, którzy od razu rozpoczęli poszukiwania odpowiedzi na pytanie jak pomóc synowi.

Fundacja zbiera zęby mleczne dzieci chorych na cukrzyce typu 1

Ojciec Austina nie pozostał bierny w obliczu potencjalnego sposobu na uleczenie syna. Założył fundację w Bostonie, która specjalizuje się gromadzeniem mlecznych zębów dziecięcych i wykorzystaniem ich do produkcji i pozyskiwania komórek macierzystych.

Organizacja twierdzi, że dziecięce “mleczaki” są świetnym źródłem wspomnianych komórek z powodu obecnej w nich miazgi zębowej. Zęby te wypadają samoistnie i zwykle są wyrzucane, więc ich oddanie na cele potencjalnego wykorzystania w przyszłości wydaje się być dobrym rozwiązaniem. W ten sposób można bowiem uzyskać doskonałe źródło żywych komórek macierzystych bez ingerencji chirurgicznej i bezinwazyjnie.

Proces pozyskiwania jest prosty sam w sobie – zęby mleczne zabezpiecza się i wysyła do laboratorium, gdzie są przetwarzane, zamrażane i przechowywane w odpowiednich warunkach.

Gdyby rodzice Austina wiedzieli wcześniej o takim rozwiązaniu, z pewnością oddaliby do laboratorium wszystkie mleczaki syna. Szczęściem w nieszczęściu jest fakt, iż udało im się przekazać do badań ostatni mleczny ząb swojego dziecka, inwestując w ten sposób w możliwe jego wykorzystanie w przyszłości.

Koszty nie są małe

Niestety, tak nowoczesne rozwiązanie ma swoją cenę. Rodzina Schudy’ch wydała kilka tysięcy dolarów na ekstrakcję i analizę laboratoryjną zęba. Przechowywanie go w laboratorium kosztuje już dużo mniejszą kwotę – jest to zaledwie 10 dolarów miesięcznie.

Pomimo, że technologia otrzymywania komórek macierzystych jest znana już od 10 lat, jest ciągle w stadium eksperymentalnym, zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Wielkiej Brytanii.

Ideą przechowywania komórek macierzystych z miazgi zębowej “mleczaków” jest nadzieja, iż w przyszłości okażą się one pomocne w znalezieniu sposobu na wyleczenie cukrzycy typu 1.

Choć ciągle nie udało się tego dokonać, miejmy nadzieję, że w przyszłości będzie to możliwe, a “wróżkę zębuszkę” zastąpią badacze, którzy mleczny ząb będą mogli wymienić na coś znacznie cenniejszego, niż symboliczny pieniążek.

 

 

 

 

 

 

 

Sonia Walla

Jestem dietetykiem z wykształcenia i pasji. Wiedzę zdobytą na studiach stale poszerzam poprzez uczestnictwo w kursach związanych z szeroko pojętą tematyką żywienia człowieka - zarówno z kręgu dietoterapii jak i dietetyki i suplementacji. Są one dla mnie bodźcem do dalszej nauki o wpływie diety na zdrowie i ukierunkowały mnie na dietetykę kliniczną, w zakresie której chciałabym specjalizować się w przyszłości.

W praktyce dietetycznej spotykam pacjentów z różnymi schorzeniami - bardzo często również tych z zaburzeniami glikemii, insulinoopornością i cukrzycą. Z ciekawością zgłębiam również temat problemów hormonalnych, szczególnie dotyczących pracy tarczycy. Zalecenia dietetyczne komponuję w oparciu o najnowsze doniesienia z dziedziny żywienia, stosując indywidualne podejście do każdego pacjenta.

Oprócz pracy w gabinecie, jestem autorem artykułów z zakresu dietetyki i suplementacji oraz twórcą publikacji popularnonaukowej pt. „Dieta bezglutenowa - czy ma sens u osób tolerujących gluten?” zrealizowanej przy współpracy z Jagiellońskim Centrum Innowacji. Mam również przyjemność być jednym z autorów portalu www.cukrzycapolska.pl , gdzie publikuję najnowsze doniesienia z dziedziny diabetologii i żywienia w cukrzycy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.