Typ 1 Wiadomości Życie z cukrzycą

3-letni bohater uratował swojego tatę podczas epizodu ciężkiej hipoglikemii

Lenny-George Jones hipoglikemia
Malec ratuje życie swojego taty- cukrzyca typu 1

Bohaterem tej historii jest Lenny-George Jones, 3-latek z Manchesteru, którego szybka reakcja uratowała życie jego ojca chorego na cukrzycę typu1.

Niesamowita reakcja dziecka na hipoglikemię ojca

Sytuacja miała miejsce w niedzielę 13 listopada w rodzinnym domu Jones’ów. Lenny przyszedł wieczorem do swojego 34-letniego taty, Marka i zauważył, że cukrzyk leży nieprzytomny na kuchennej podłodze po tym, jak jego cukier drastycznie spadł.

Maluch zachował zimną krew i pobiegł po swoje drewniane, niebieskie krzesełko, które przystawił do lodówki aby wyjąć z niej dwa jogurty, którymi następnie nakarmił nieprzytomnego ojca. Po spożyciu cukrów zawartych w jogurcie Mark był w stanie podnieść się aby zażyć tabletki glukozy w celu podniesienia poziomu cukru we krwi do właściwego poziomu.

Malec ratuje życie swojego taty- cukrzyca typu 1

W niedzielną noc, kiedy Mark doświadczył hipoglikemii, jego poziom cukru we krwi wynosił 18 mg/dl (1,1 mmol/l). Mężczyzna był bliski zapadnięcia w śpiączkę cukrzycową. 31- letnia mama chłopca Emmy, która była nieobecna w mieszkaniu podczas wypadku nie potrafi wyrazić jak ogromnie dumna jest ze swojej pociechy. Gdyby brzdąc był w tym czasie w łóżeczku i nie zainterweniowałby, sytuacja mogłaby mieć dużo gorszy finał. ,,Lenny ocalił jego życie” – dodaje mama malucha.

Jeszcze bardziej zadziwia fakt, że Lenny nie był nigdy informowany przez rodziców o stanie zdrowotnym jego taty, mechanizmach zachodzących w organizmie podczas niedocukrzenia, ani tego jak należy postępować w takiej sytuacji, a mimo to skutecznie wyleczył tatę z niedocukrzenia.

,,Mark jest cukrzykiem typu 1 i musi przyjmować insulinę 4 razy dziennie . Sytuacja miała miejsce w niedzielę wieczorem, musiałam wyskoczyć do mojej mamy, która mieszka za rogiem dosłownie 2 minuty drogi samochodem, a ja zostawiłam chłopaków oglądających razem program w telewizji. Nie było mnie około 30 minut, a kiedy wróciłam Mark i Lenny leżeli razem na kanapie. Mój mąż nie wyglądał najlepiej więc zapytałam ,,co się stało?” Lenny odwrócił się do mnie i powiedział ,,uratowałem tatusia”. Mark powiedział, że to prawda. ‘’ – komentuje Emilly.

Szybka reakcja i właściwe postępowanie może ocalić życie niejednego cukrzyka

Sytuacja była wyjątkowa, jednak ogólnie rzecz biorąc karmienie czy podawanie napojów całkowicie bądź częściowo nieprzytomnemu cukrzykowi nie jest zalecane. Wiąże się to z ryzykiem zadławienia, które może prowadzić do śmierci.

W podobnych Markowi przypadkach zaleca się podanie zastrzyku w postaci glukagonu, po wcześniejszym wezwaniu pogotowia.

Dowiedz się więcej

 

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.