Ćwiczenia fizyczne Typ 2 Wiadomości

Aktywność fizyczna poprawia funkcjonowanie trzustki

physical-activity-2666284_960_720

Aktywność fizyczna, obok zbilansowanej diety i przestrzegania zaleceń lekarskich to jeden z fundamentalnych czynników warunkujących prawidłową kontrolę cukrzycy. Kolejne badania pokazują, jak pozytywny wpływ ruch ma na nasze ciało – w tym trzustkę, której jak najlepsza kondycja jest dla diabetyków szczególnie istotna.

Ruch a tkanka tłuszczowa

Fińscy badacze ustalili, że nawet krótkoterminowe podjęcie aktywności fizycznej znacznie zredukowało poziom ektopowej tkanki tłuszczowej (czyli takiej, która gromadzi się w miejscach atypowych, na przykład okołonarządowo) w obrębie trzustki.

Badacze oceniali grupę liczącą 54 dorosłych w stanie przedcukrzycowym oraz z cukrzycą typu 2. oraz zdrowych, w wieku 40-55 lat. Losowo podzielono ich na grupy – jedna z nich przez dwa tygodnie uprawiała trening intensywny, druga – średnio intensywny.

Głównym przedmiotem zainteresowania badaczy był wpływ zastosowania aktywności fizycznej na tłuszcz okołotrzustkowy, ale monitorowali też pracę wysp trzustkowych i oceniali insulinowrażliwość.

Przed rozpoczęciem eksperymentu badani wykazywali wyższy poziom ektopowego tłuszczu w rejonie trzustki w porównaniu do zdrowych mężczyzn.

Wyniki badania

Wyniki badań opublikowane na łamach czasopisma Diabetologia [2] pokazały, iż zarówno średniej, jak i wysokiej intensywności ćwiczenia okazały się efektywne w zmniejszeniu ilości tkanki tłuszczowej w obrębie trzustki. Pozytywne wyniki osiągnęli zarówno zdrowi badani, jak i Ci cierpiący na zaburzenia gospodarki węglowodanowej różnego nasilenia. Zarówno kobiety jak i mężczyźni osiągnęli spodziewany, korzystny efekt.

Autorzy twierdzą, że ich badanie jest odkrywcze głównie dzięki temu, iż jest pierwszym eksperymentem pokazującym wpływ aktywności fizycznej na zmniejszenie tłuszczu okołotrzustkowego niezależnie od wyjściowego poziomu glukozy.

Ruch to zdrowie!

Szczególnie osoby z mocno otłuszczoną trzustką wyniosły z korzyści zdrowotne z przeprowadzonego eksperymentu. Jako, że kumulacja ektopowej tklanki tuszczowej w obrębie narządów wewnętrznych, w tym trzustki, jest jednym z kluczowych czynników ryzyka otyłości i cukrzycy typu 2., wyniki z tego okazują się szczególnie istotne. Okazuje się bowiem, że aktywność fizyczna jest efektywna w zmniejszaniu ilości tego tłuszczu, tym samym – redukcji ryzyka rozwoju wyżej wymienionych chorób metabolicznych.

Choć to pierwsze badanie, w którym pokazano wpływ aktywności fizycznej na stan ektopowej tkanki tłuszczowej, badań na temat wpływu ruchu na rozwój cukrzycy jest wiele. W lutym tego roku, badacze z University of Birmingham ocenili, iż prawie 20% tajwańczyków w stanie przedcukrzycowym mogło uniknąć choroby, jeśli częściej podejmowaliby aktywność fizyczną [3].

Oczywiście, poza aktywnością fizyczną musimy pamiętać o racjonalym odżywianiu i zdrowym trybie życia. Nie mniej jednak, kolejne badania pokazują jak istotna jest rola ruchu w utrzymywaniu i poprawie zdrowia – zarówno u osób zdrowych, jak i tych, które już zmagają się z jakimiś chorobami metabolicznymi. I choć można byłoby przedstawić jeszcze wiele dowodów naukowych, że ruch to zdrowie… najlepiej przekonać się o tym “na własnej skórze” !

Źródła:
1) https://www.diabetes.co.uk/news/2018/may/two-weeks-of-exercise-reduces-pancreatic-fat,-improves-beta-cell-function-93055451.html
2) Hejskanen M. et al. Exercise training decreases pancreatic fat content and improves beta cell function regardless of baseline glucose tolerance: a randomised controlled trial. Diabetologia, Maj 2018.
3) Qian L. et al. Increased leisure-time physical activity associated with lower onset of diabetes in 44 828 adults with impaired fasting glucose: a population-based prospective cohort study. Biritish Journal of Sports Medicine, 2018.

Sonia Walla

Jestem dietetykiem z wykształcenia i pasji. Wiedzę zdobytą na studiach stale poszerzam poprzez uczestnictwo w kursach związanych z szeroko pojętą tematyką żywienia człowieka - zarówno z kręgu dietoterapii jak i dietetyki i suplementacji. Są one dla mnie bodźcem do dalszej nauki o wpływie diety na zdrowie i ukierunkowały mnie na dietetykę kliniczną, w zakresie której chciałabym specjalizować się w przyszłości.

W praktyce dietetycznej spotykam pacjentów z różnymi schorzeniami - bardzo często również tych z zaburzeniami glikemii, insulinoopornością i cukrzycą. Z ciekawością zgłębiam również temat problemów hormonalnych, szczególnie dotyczących pracy tarczycy. Zalecenia dietetyczne komponuję w oparciu o najnowsze doniesienia z dziedziny żywienia, stosując indywidualne podejście do każdego pacjenta.

Oprócz pracy w gabinecie, jestem autorem artykułów z zakresu dietetyki i suplementacji oraz twórcą publikacji popularnonaukowej pt. „Dieta bezglutenowa - czy ma sens u osób tolerujących gluten?” zrealizowanej przy współpracy z Jagiellońskim Centrum Innowacji. Mam również przyjemność być jednym z autorów portalu www.cukrzycapolska.pl , gdzie publikuję najnowsze doniesienia z dziedziny diabetologii i żywienia w cukrzycy.