U pacjentów z nowo rozpoznaną cukrzycą typu 1, którzy przyjmowali Alefacept, lek stosowany w łuszczycy, zauważono że rozwój choroby został zahamowany, a pacjenci nadal produkowali pewne ilości własnej insuliny. Naukowcy twierdzą, że lek wpływał korzystnie na stan komórek beta trzustki, hamując ich niszczenie.
Takie są wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez Marka Rigby i jego zespół z Indiana University, badanie zostało opublikowane w Journal of Clinical Investigation.
Alefacept lub placebo
Alefacept to lek stosowany w łuszczycy, innym schorzeniu o podłożu autoimmunologicznym. Jest to lek immunosupresyjny, co oznacza, że hamuje działanie układu odpornościowego. Działa dwutorowo: hamuje działanie niektórych limfocytów T oraz redukuje ilość tych limfocytów T które są nadaktywne. Podaje się go w formie zastrzyków,
W badaniu uczestniczyło 49 pacjentów w wieku od 12 do 35 lat z niedawno rozpoznaną cukrzycą typu 1. Zostali oni podzieleni na dwie grupy. 33 osoby przyjmowały Alefacept, pozostała “szesnastka” placebo. Lek był przyjmowany podczas dwóch 12-tygodniowych terapii z 12-tygodniową przerwą między nimi. Monitorowanie klinicznych i metabolicznych efektów terapii trwało dwa lata.
Bez skutków ubocznych
Uczestnicy przyjmujący Alefacept wykazywali znacznie niższy spadek produkcji peptydu C, nawet do 15 miesięcy po zakończeniu terapii farmakologicznej, co wskazuje zachowanie w tym okresie funkcji komórek beta.
Peptyd C jest składnikiem insuliny produkowanej przez nasz organizm, i jest dobrym miernikiem ile insuliny produkuje trzustka, gdyż nie występuje w insulinach syntetycznych, podawanych w formie zastrzyków czy pompy.
W porównaniu z grupą przyjmującą placebo, odnotowano też niższe zapotrzebowanie na insulinę i o 50 % mniej epizodów hipoglikemicznych (czyli sytuacji, gdy poziom glukozy spadał poniżej 55 mg/dl). Poza tym, jak twierdzą naukowcy prowadzący eksperyment, lek nie powodował żadnych poważnych działań niepożądanych.
Alefacept a cukrzyca
Dotychczasowe próby farmakologicznego zatrzymania postępu cukrzycy typu 1 i przywrócenia funkcji komórek beta trzustki przynosiły mizerne efekty. Poza niewielkim efektem terapeutycznym, wiele z testowanych leków wywoływało negatywne skutki uboczne. Autorzy badania twierdzą, że lek alefacept może na trwale zatrzymać rozwój cukrzycy, bez skutków ubocznych.
Analiza próbek krwi pobranych od uczestników wykazała, że lek redukuje pewne populacje limfocytów T, które prowadzą do stanów zapalnych, a zachowuje ochronne limfocyty regulatorowe Treg.
Gerald Nepom, jeden z naukowców, stwierdził: “Szczegółowa analiza typów limfocytów zachowanych we krwi pomoże nam znaleźć najlepsze metody ulepszenia tego typu terapii immunologicznej u pacjentów z cukrzycą typu 1 i potencjalnie innych chorób autoimmunologicznych.”
Zwiększenie nawet, niewielkie, produkcji insuliny w organizmie pacjenta może przynieść korzyści długoterminowe i poprawę kontroli choroby. Kolejne badania będą miały na celu połączenie leku Alefacept z innymi środkami terapeutycznymi.
Alefacept nie jest dostępny w Polsce. W USA nosi nazwę handlową Amevive.