Przyczyny i czynniki ryzyka Typ 2 Wiadomości

Antybiotyki zwiększają ryzyko cukrzycy typu 2-mówią naukowcy

Cukrzyca leki antybiotyki
Antybiotyki zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2

Naukowcy odkryli, że częste stosowanie niektórych rodzajów antybiotyków zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Wpływają one negatywnie na florę bakteryjną w jelitach, co -jak udowodniono we wcześniej przeprowadzonych badaniach-prowadzi do cukrzycy typu 2. Badanie opublikowano w European Journal of Endocrynology.

Antybiotyki pod lupą

Zespół naukowców z departamentów Gastroenterologii i Onkologii Medycznej na Uniwersytecie w Pensylwanii porównał liczbę recept na antybiotyki przepisanych w Wielkiej Brytanii ponad 200 tysięcy diabetykom (co najmniej na rok przed zdiagnozowaniem u nich choroby) z liczbą recept przepisanych grupie 800 tys. pacjentów bez cukrzycy w tym samym wieku i tej samej płci.

Okazało się, że osoby, które odbywały co najmniej dwie kuracje antybiotykami z penicyliną i chinolonami znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2.

Antybiotyki zwiększyły ryzyko cukrzycy typu 2 do 37%

Tabela pokazuje, jakie skutki spowodowało przyjmowania leków.

Rodzaj antybiotykuRyzyko przy 2-5 kuracjachRyzyko przy więcej niż 5 kuracjach
penicylinawyższe o 8 %wyższe o 23 %
chinolonywyższe o 15 %wyższe o 37 %

O 23 % wzrosło ryzyko zachorowania u pacjentów, którzy przyjmowali więcej niż 5 razy antybiotyki z penicyliną, a o 8 % u osób stosujących penicylinę od 2 do 5 razy. W przypadku kuracji antybiotykami z chinolonami ryzyko cukrzycy wzrosło o 15% u pacjentów zażywających lek od 2 do 5 razy. A o 37% wśród pacjentów przebywających na takiej kuracji więcej niż 5 razy.

W badaniach uwzględniono też inne czynniki, takie jak: otyłość, palenie tytoniu, choroby serca i historii zakażeń.

Chinolony

Przykładowe nazwy leków zawierających chionolony to: Palin, Abaktal, Proxacin, Cipropol, Cipronex, Ciprobay, Nolicin, Tarivid, Oflodinex, Zanocin, Levoxa , Oftaquix, Tavanic

Penicylina

Przykładowe nazwy hadlowe leków zawierających penicylinę: Ampicylina, Amoksycylina,, Karbenicylina, Tykarcylina, Mezlocylina, Azlocylina, Piperacylina, Kloksacylina

Ostrzeżenie dla lekarzy

Jednocześnie nie stwierdzono wzrostu ryzyka związanego ze stosowaniem leków przeciwwirusowych lub leków przeciwgrzybiczych.

-Przepisywanie antybiotyków przy każdej okazji, stało się powszechne na całym świecie. Takie działanie doprowadziło do tego, że bakterie stały się coraz bardziej odporne na skutki tych leków.- powiedział dr Ben Boursi, jeden z autorów badania.-Nasze wyniki powinny być ostrzeżeniem dla lekarzy, żeby zmniejszyć niepotrzebne antybiotykowe kuracje. Mogą one zrobić więcej szkody niż pożytku.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.