Typ 2 Wiadomości

Aż 50% przypadków zachorowań na cukrzycę typu 1 dotyka osoby po 30 roku życia

Połowa przypadków zachorowań na cukrzycę typu 1 przypada na osoby po 30 roku życia
Połowa przypadków zachorowań na cukrzycę typu 1 przypada na osoby po 30 roku życia

Najnowsze badania wykazują, że połowa przypadków zachorowań na cukrzycę typu 1 przypada na osoby po 30 roku życia.

Odkrycie zaprezentowane 16 września 2016 przez Europejskie Stowarzyszenie Badań nad Cukrzycą (ang. EASD, European Association for the Study of Diabetes) zakwestionowało długo utrzymywane przekonanie, że ten typ cukrzycy dotyka głównie dzieci i młodzież.

Warto zaznaczyć, że nie oznacza to, że połowa przypadków cukrzycy po 30 roku życia to typ 1 a jedynie, że częstotliwość zachorowań jest taka sama przed i po 30-tym rokiem życia.

Rutynowo jednak po 30 roku życia diagnozuje się cukrzycę typu 2, bez potwierdzających to badań diagnostycznych na cukrzycę typu 1 , takich jak test na obecność przeciwciał anty-GAD. Oznacza to, że źle zdiagnozowane osoby otrzymują nieprawidłowe leczenie, co zwiększa ryzyko powikłań.

Jednym z takich  przykładów jest Premier Wielkiej Brytanii, Teresa May, u której cukrzycę typu 1 zdiagnozowano w wieku lat 56.

Badania genetyczne potwierdziły typ cukrzycy

Naukowcy z University of Exeter Medical School w Wielkiej Brytanii doszli do tej konkluzji po przeglądzie danych pochodzących z brytyjskiego Biobanku, na podstawie analizy zebranego w nim materiału genetycznego.

Zespół naukowców prowadzony przez dr Nicholasa JM Thomasa zbadał ocenę ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 1 w grupie 120 000 brytyjskich dorosłych w wieku od 40 do 70 lat.

Potwierdzili oni, co wiemy, że po uwzględnieniu wieku i innych czynników, prawie wszystkie przypadki pacjentów poniżej 30 roku życia cierpiało na cukrzycę typu 1, a częstotliwość zachorowań na cukrzycę typu 2 znacznie wzrastała wraz z wiekiem.

Cukrzyca typu 1 równie częsta w każdej grupie wiekowej

Zaskoczeniem było jednak odkrycie, że liczba pacjentów z cukrzycą typu 1 pozostawała na tym samym poziomie u osób w wieku od 30 do 60 roku życia. Blisko połowa przypadków zachorowań na cukrzycę typu 1 wystąpiła u osób po 30 roku życia.

Liczba zachorowań na cukrzycę typu 2 znacząco wzrasta po 30 roku życia, więc zagłuszają one przypadki cukrzycy typu 1. Lekarze domyślnie zakładają, że pacjent cierpi na cukrzycę typu 2 i nie kierują ich na kosztowne badania na obecność przeciwciał, co utrudnia diagnostykę i poprawne leczenie obu typów tej choroby. Dodatkowo, częsta obecność otyłości u osób po 30 roku życia również może uśpić czujność lekarza.

Przeczytaj: diagnoza cukrzycy typu 1

,,Myślę że to niespodzianka i oczywiście ma wiele implikacji dla sposobu w jaki diagnozujemy i leczymy osoby z cukrzycą oraz jaki poziom edukacji one otrzymują.” Powiedział doktor Thomas na łamach Medscape Medical News.

,,Za bardzo skupialiśmy się na dzieciństwie i wieku młodzieńczym i możliwe, że pacjenci zdiagnozowani w późniejszym wieku nie byli edukowani i leczeni na takim samym poziomie, co osoby młodsze. Tak naprawdę byliśmy pewni, że udało nam się opanować cukrzycę typu 1.”

Niewłaściwe leczenie źle zdiagnozowanej cukrzycy typu 2

Niewłaściwa diagnoza cukrzycy powoduje, że leczenie nie przynosi skutków i zwiększa ryzyko powikłań cukrzycowych. Pierwszym zaleceniem przy diagnozie cukrzycy typu 2 najczęściej jest zmiana stylu życia i ruch, a także doustne tabletki metformina. O ile zmiana stylu życia nikomu nie zaszkodzi, to w przypadku typu 1 nie pomoże obniżyć poziomu glikemii, a HbA1c (hemoglobina glikowana) będzie rosło.. Może minąć wiele czasu zanim lekarz, czasem obwiniając pacjenta o brak współpracy, zaproponuje zastosowanie insuliny.

Jeśli jest to ‘podręcznikowy’ przypadek cukrzycy typu 1 , który szybko się rozwija, to insulina zapewne zostanie wprowadzona szybko, gdyż pacjent zostanie skierowany do szpitala. Jeśli jest to cukrzyca typu LADA, czyli wolno rozwijająca się cukrzyca typu 1, to okres wysokiej glikemii może trwać nawet lata, co sprzyja wielu groźnym powikłaniom.

Przeczytaj: co to jest cukrzyca typu LADA

Dr Catharine Owen z Centrum Diabetyków w Oxfordzie zajmująca się endokrynologią i metabolizmem, która nie była zaangażowana w badania dodaje: ,,To z pewnością podstawowe nieporozumienie. Sądzę, że mamy wiele pracy do wykonania na tym polu. Myślę, że bardzo istotnym jest aby pacjenci byli świadomi, że cukrzyca typu 1 może pojawić się w każdym wieku. Lekarze nie powinni spoczywać na laurach, jeśli pacjenci nie reagują na leki doustne bądź nie obniżają poziomu HbA1c do właściwej wartości, kiedy powinni.”

Jeśli więc zdiagnozowano u ciebie cukrzycę typu 2, ale nie reagujesz na przepisane leki, porozmawiaj z lekarzem na temat możliwości dodatkowych badań diagnostycznych, które potwierdzą lub wykluczą cukrzycę typu 1.

Źródło: Medscape.com

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.