Kontrola Typ 2

Regularne badania cukru w cukrzycy typu 2 pomagają wyrównać chorobę

Cukrzycy typu 2 powinni regularnie bada poziom cukru we krwi
Cukrzycy typu 2 powinni regularnie bada poziom cukru we krwi

Z najnowszych badań wynika, że chorzy na cukrzycę typu 2 mogą obniżyć stężenie glukozy we krwi i poziom hemoglobiny glikowanej HbA1c, o ile regularnie badają poziom cukru we krwi.

Według naukowców, współpraca pacjentów z właściwie przeszkolonym edukatorem diabetologicznym, który ustali grafik codziennych pomiarów, motywuje do poprawienia kontroli, trzymania diety i ogólnej poprawy zdrowia diabetyków.

Takie wyniki zostały przedstawione Dorocznej Konferencji Edukatorów Diabetologicznych obywającej się w Stanach Zjednoczonych.

Narzędziem samokontroli jest Indywidualny Program Samodzielnego Badania Stężenia Glukozy we krwi (Self-Monitoring Blood Glucose – SMBG), przedstawiony na konferencji.

Dzięki niemu pacjent będzie mógł jeść zdrowiej i żyć aktywniej, a w rezultacie obniżyć poziom cukru we krwi bez przyjmowania leków.

Niższy poziom glukozy i lepsze samopoczucie

Zaprezentowane dane wykazały, że SMBG wpływał korzystnie na zdrowie pacjenta, niezależnie od przyjmowania insuliny.

W badaniu wzięło udział 11 uczestników. Każdy z nich wraz we współpracy z edukatorem opracował harmonogram samokontroli cukrzycy. Poza tym, że pacjenci obniżyli poziom glukozy i HbA1c we krwi, to w dodatku poprawiło się ich samopoczucie. Mówili, że czują się bardziej pewni siebie, ponieważ mogą kontrolować cukrzycę, a uczucie, że choroba bierze nad nimi kontrolę- minęło.

Kontrola dwa razy dziennie

Okazało się, że najbardziej skuteczna była samokontrola przeprowadzana dwa razy dziennie. Dostarczała ona najwięcej informacji o tym, jak organizm reaguje na posiłki i aktywność w ciągu dnia.

Edukatorzy pomogli ustalić indywidualnie jakie pory dnia były najlepsze do kontroli oraz co ważne, pomogli uczestnikom badania zrozumieć, czemu wyniki były niskie lub , w normie, lub wysokie.

Naukowcy zauważyli, że badani po przeszkoleniu z edukatorem prawidłowo reagują na odczyty-gdy jest potrzeba, jedzą mniej lub idą na spacer.

Warto też podkreślić, że poziom HbA1c uczestników badania spadł, ze średniej 7,3 % do średniej 6,2% (u diabetyków, celem jest utrzymanie poziomu HbA1c poniżej 7 %).

Dana Brackney z Uniwersytetu w Północnej Karolinie powiedziała: “Wiedza na temat poziomu glukozy we krwi pozwoliła podjąć pacjentom odpowiednie kroki- aktywność fizyczną lub zdrową przekąskę”.

Pomiary glikemii w cukrzycy typu 2 w Polsce

Obecne zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego dotyczące pomiarów glikemii u diabetyków typu 2 mówią, że osoby leczone wyłącznie dietą powinny wykonywać jeden pomiar tygodniowo, osoby leczone lekami doustnymi powinny wykonywać jeden pomiar dziennie, zaś osoby zażywające insulinę, 2 razy dziennie. Wiele pacjentów jednak unika pomiarów, bojąc się tego co zobaczą na wyświetlaczu, lub nie rozumiejąc, jak ważne są one dla ich zdrowia.

Inną przeszkodą są ceny pasków – dla osób wykonujących mniej niż 3 zastrzyki dziennie, czyli bardzo wielu diabetyków typu 2,odpłatność wynosi 30% czyli 11 PLN do 24 – zależnie od glukometru.

Dodatkowo, dostęp do edukatorów, którzy pomogliby właściwie interpretować wyniki, jest ograniczony.

Dla tych z nas, którzy chcieliby wziąć kontrolę cukrzycy typu 2 we własne ręce, zachęcamy do wykonywania pomiarów glikemii co najmniej dwa razy dziennie, dzięki czemu nauczymy się wychwytywać trendy, w długim okresie pomoże to nam uniknąć powikłań.

Oszczędzanie na paskach do glukometrów w cukrzycy typu 2 przez państwo to pozorne, krótkowzroczne oszczędności. Inwestycja w regularna kontrolę zwraca się wielokrotnie w postaci zdrowszych pacjentów.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.