Przyczyny i czynniki ryzyka Typ 2 Wiadomości

Paragony z BPA zwiększają ryzyko cukrzycy i otyłości

Substancja chemiczna o nazwie bisfenol A, w skrócie BPA, która znajduje się między innymi na paragonach fiskalnych, zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2 i otyłości. Bisfenol A jest obwiniany o wzrost otyłości, gdyż powoduje zaburzenia poczucia sytości, a także przyczynia się do wzrostu zachorowań na cukrzycę typu 2, zwiększając insulinoodporność.

BPA po lupą naukowców

BPA zawarte w butelkach i paragonach powoduje cukrzycę i otyłość
Plastikowe butelki, paragony czy puszki zawierają BPA – substancję która przyczynia się do rozwoju cukrzycy i otyłości

Nowe badania opublikowane 22 października 2014 na łamach magazynu PLOS ONE wskazują że bisfenol A w pewnych okolicznościach przenika do organizmu dużo szybciej po poprzez skórę oraz jeśli jest spożywany w towarzystwie tłustych potraw. Paragony fiskalne wykorzystują BPA do aktywowania druku, a ich stężenie na paragonach jest bardzo wysokie. W przeciwieństwie do butelek czy puszek, ich użycie w produkcji papieru termalnego nie jest kontrolowane czy limitowane.

Dotychczasowe badania skupiały się na wyznaczeniu bezpiecznego poziomu BPA na podstawie ilości BPA spożywanych wraz z jedzeniem i przyswajalnych w jelitach. Uznawano, że przyswajalność BPA przez skórę jest niewielka lub brak na nią dowodów.

Badacze z Uniwersytetu z Missouri postanowili sprawdzić, czy środki dezynfekujące do rąk, mydła, balsamy i inne produkty higieny osobistej które zawierają substancje przyspieszające wchłanianie, przyczyniają się do zwiększenia przyswajania BPA poprzez skórę.

Okazuje się, że jeśli po zastosowaniu balsamu czy środków dezynfekujących dotykamy paragonu fiskalnego, to poziom BPA w organizmie wzrasta znacząco. Co więcej, jeśli potem dotykamy tłustego jedzenia, na przykład frytek czy pizzy to następuje dalszy wzrost tej szkodliwej substancji w organizmie. Jest to spowodowane tym, że BPA rozpuszcza się w tłuszczach, więc tłuszcze przyspieszają jego wchłanianie.

Jest to istotne odkrycie, jeśli jemy posiłki w restauracjach szybkiej obsługi, a wcześniej myjemy ręce, to powinniśmy unikać dotykania paragonów fiskalnych wydawanych nam przez sprzedawców. Niestety, w przypadku osób pracujących w restauracjach, nie jest to takie łatwe. Samo zstąpienie Bisfenolu A inną substancją chemiczną, na przykład bisfenolem S, zwanym BPS nie rozwiązuje problemu, gdyż BPS działa podobnie do BPA.

Co to jest BPA?

Bisfenol A, czyli BPA, jest na cenzurowanym już od kilku lat. Substancja ta jest wykorzystywana miedzy innymi do produkcji plastikowych butelek, kubków do napojów na wynos, czy puszek. Jest to związek podobny do estrogenu, który zaburza działanie naszych hormonów. Poza otyłością i cukrzycą, przyczynia się też do rozwoju niektórych postaci raka, w tym raka piersi oraz raka prostaty oraz zespołu policystycznych jajników.

Kilka lat temu użycie BPA zostało zakazane w produkcji butelek dla niemowląt oraz opakowań produktów dla dzieci w całej Unii Europejskiej, w tym i w Polsce.

Potrzebne są nowe technologie, które całkowicie wykluczą wykorzystanie BPA w produkcji. A w między czasie jeśli chcemy uniknąć cukrzycy i otyłości, powinniśmy unikać wszystkiego co może zawierać BPS – paragonów, plastikowych butelek oraz wizyt w restauracjach fast food.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.