Powikłania Wiadomości

Chirurgia bariatryczna może zapobigąc powstawaniu retinopatii

Cukrzyca badanie oczu r
Chirurgia bariatryczna może zapobiegać retinopatii, pomaga również leczyć cukrzycę typu 2

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Mediolanie wykazały, że osoby chorujące na cukrzycę typu 2, które zostały poddane operacji bariatryczna mogą być mniej podatne na powstawanie powikłań w postaci retinopatii cukrzycowej w porównaniu do tych, które nie zostały operowane.

Oznacza to, że im szybciej pacjent poddany zostanie chirurgicznemu leczeniu otyłości, tym lepsze rokowania co do uniknięcia tego powikłania.

Retinopatia cukrzycowa to problem większości cukrzyków z wieloletnim stażem

Retinopatia cukrzycowa to jedno z powikłań cukrzycy, które polega na uszkodzeniu naczyń krwionośnych siatkówki oka. Powstanie tych zmian stwierdza się u prawie wszystkich pacjentów z cukrzycą typu 1, którzy chorują dłużej niż 20 lat oraz u 60% pacjentów cukrzycą typu 2. Czynnikiem przyspieszającym pojawianie się retinopatii są między innymi długotrwale utrzymujące się hiperglikemie.

Cukrzyca typu 2 w dużej mierze dotyka osób otyłych. Chirurgiczne leczenie otyłości to jedno ze skuteczniejszych rozwiązań walki z chorobą.

Dane z ubiegłych lat wykazały, że operacje bariatryczne okazały się być efektywnym rozwiązaniem dla osób walczących z otyłością oraz równie skutecznie pomagają wyeliminować cukrzycę typu 2. Według brytyjskiego Krajowego Instytutu Doskonalenia Zdrowia – NICE (ang. National Institute for Health and Care) należałoby rozważyć możliwość chirurgicznego leczenia otyłości u cukrzyków, których wartość wskaźnika BMI (Body Mass Indeks) wynosi od 30 do 34,9.

Chirurgiczne leczenie otyłości zapobiega nowym przypadkom retinopatii

Badacze odkryli powiązanie pomiędzy chirurgicznym leczeniem otyłości a redukcją ryzyka rozwinięcia się retinopatii.

Dane analizowano w siedmiu badaniach mających na celu oszacowanie poziomu rozwoju retinopatii u osób z cukrzycą typu 2 które zostały poddane operacji bariatrycznej i porównaniu do wyników tych, u których otyłość leczona była poprzez standardowe metody odchudzania. ,,Dostępne dane pochodzące z kontrolowanych badań wskazują, że chirurgia bariatryczna zapobiega powstawaniu nowych przypadków retinopatii,, ale dostępne badania nie są wystarczające aby ocenić, czy chirurgiczne leczenie otyłości wpływa na spowolnienie bądź regresję tej choroby, jeśli się ona już pojawiła.” Powiedzieli naukowcy.

,,Ze względu na wiele ograniczeń tych badań włączonych do metaanalizy potrzebujemy dalszych badań aby móc wyciągnąć jednoznaczne wnioski na temat chirurgii bariatrycznej i jej wpływu na istniejącą retinopatię cukrzycową.” Dodają badacze.

Jak zwykle więc, lepiej zapobiegać niż leczyć. Im szybciej pacjent uzyska pomoc w postaci chirurgicznego leczenia otyłości, tym lepiej, i dla pacjenta i dla służby zdrowia, gdyż oznacza to oszczędności w długim czasie.

Przeczytaj więcej:

Źródło: Obesity Reviews

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.