Operacyjne leczenie otyłości jest skuteczniejsza niż standardowe metody walki z cukrzycą typu 2 u pacjentów z nadwagą- dowodzi najnowsze badanie przeprowadzone przez King College w Londynie i Uniwersytecie Katolickim w Rzymie. Co więcej okazuje się, że chirurgia bariatryczna (zajmująca się leczeniem otyłości) ma długofalowe skutki, które utrzymują się lata po zabiegu.
Operacje bypassów żołądka a leki cukrzycowe
Już wcześniejsze badania wykazały, że utrata wagi na skutek operacji może doprowadzić do diametralnej poprawy stanu cukrzycy typu 2 u otyłych diabetyków. Najnowsze analizy (po raz pierwszy randomizowane) udowodniły znacznie więcej- chirurgia bariatyczna jest bardziej skuteczna od konwencjonalnego leczenia cukrzycy typu 2 i daje długofalowe efekty.
Zespół naukowców z Anglii i Włoch kierowany przez dr Francesco Rubino z King College London wybrał losowo 53 uczestników Wszyscy mieli od 30 do 60 lat i wskaźnik masy ciała (BMI) powyżej 35 kg/mkw.
Pacjentów podzielono na trzy grupy. Osoby z pierwszej grupy poddano konwencjonalnej terapii lekowej. Pozostałych leczono operacyjnie- poprzez bypass żołądka i wyłączenie żółciowo-trzustkowe (bypass jelit). Wszyscy byli obserwowani przez 5 lat po operacji.
- Przeczytaj więcej: rodzaje operacji leczenia otyłości
Remisja cukrzycy typu 2
Połowa pacjentów spośród 38 leczonych chirurgicznie utrzymywała remisję cukrzycy typu 2 (stężenie hemoglobiny glikowanej wynosiło 6,5% lub mniej bez przyjmowania leków) w ciągu pięciu lat. Takich przypadków nie było w 15-osobowej grupie leczonych tradycyjnie, lekami. Pierwsza grupa obserwowanych miała też niższy poziom glukozy oraz wykazywała o połowę niższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Nie stwierdzono tez żadnych komplikacji pooperacyjnych.
Ponadto cukrzycy, którzy przeszli operację byli mniej narażone na powikłania związane z cukrzycą takie jak zawał serca, udar mózgu i choroby nerek (nefropatia cukrzycowa).
Wyłączenie żółciowo-trzustkowe dawało lepsze efekty w remisji choroby niż bypass żołądka. U 67 % pacjentów, którzy poddali się temu zabiegowi, stwierdzono remisję (cofnięcie się) choroby. Jednak bypass żołądka (u 37 % pacjentów po tym zabiegu stwierdzono remisję) wiązał się z mniejszą liczbą znaczących żywieniowych skutków ubocznych.
Ponad 80% pacjentów leczonych chirurgicznie -według American Diabetes Association – utrzymuje stężenie hemoglobiny glikowanej HbA1c poniżej 7,0% bez użycia leków przeciwcukrzycowych.
Obiecujące wyniki
Połowa pacjentów, u których stworzono remisję cukrzycy, doświadczyła łagodnego nawrotu hiperglikemii pięć lat po operacji. Dlatego specjaliści przestrzegają, że kontrola glikemii powinna być wykonywana nawet po remisji choroby.
Francesco Rubino, powiedział: “Wyniki badań sugerujące, że operacja znacznie zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę i inne leki dają nadzieje, że leczenie chirurgiczne może być właściwym sposobem leczenia cukrzycy typu 2. (…) Operacja może zmniejszyć zachorowalność i umieralność na cukrzycę w porównaniu do standardowego leczenia.”
Profesor Rubino przeprowadzał już wcześniej eksperymentalne badania na gryzoniach, które dowodziły, że modyfikacje żołądka i jelit mogą wywierać bezpośredni wpływ na regulację glukozy.
Przeczytaj też: chirurgiczne leczenie otyłości pomaga zapobiegać cukrzycy o 80%
Operacje bariatryczne w Polsce
Chirurgiczne leczenie otyłości jest refundowane przez NFZ, ale trzeba spełnić szereg kryteriów. Lekarz rodzinny na podstawie badania skieruje nas do lekarza bariatry, a ten z kolei skieruje na zabieg w jednym z ośrodków w Polsce.
Ze względu na to, że coraz więcej badań wskazuje na profilaktyczne i kliniczne właściwości chirurgi bariatrycznej, warto być może rozluźnić kryteria i zaoferować te metodę szerszym grupom pacjentów? Jeśli uważasz, że chirurgiczne leczenie otyłości pomogłoby w leczeniu cukrzycy, porozmawiaj ze swoim lekarzem diabetologiem.
Można również wykonać operacje na własny koszt, w prywatnej klinice. Ceny wynoszą nawet do 25.000 PLN