Cholestosome, doustna insulina w tabletkach, jest efektem rozwoju nowej technologii w farmakologii. Technologia ta została zaprezentowana w czwartek, 25 sierpnia, na konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Chemicznego American Chemical Society. Jej autorami są naukowcy z uniwersytetu Niagara w USA. Na taki typ insuliny czekają diabetycy typu 1 i typu 2 na całym świecie.
Jest to kolejna doustna insulina w tabletkach o której w ostatnich miesiącach poinformowali naukowcy. Niedawno było również głośno o doustnej insulinie Izraelskiej firmy Oramed Pharmaceutical. Firma ta ogłosiła pozytywnej wyniki fazy II badań klinicznych nad ORMD-0801, własnej wersji doustnej insuliny w tabletkach.
Insulina w tabletkach – dlaczego nie działa?
Insulina jest białkiem, które, jeśli podane doustnie, jest trawione w żołądku przez kwasy żołądkowe zanim dotrze do dalszej części układu pokarmowego. Dlatego też do tej pory nie udało się stworzyć skutecznej metody podawania insuliny doustnie. Jednak naukowcy nie dają za wygraną i toczy się na ten temat wiele badań.
Dowiedz się więcej: ciało i cukrzyca
Więcej na temat badań nad doustną insuliną w tabletkach:
- Doustna insulina MSL-001 – pierwsze badania z udziałem ludzi
- Czy doustna insulina zapobiegnie cukrzycy typu 1?
- Insulina w kapsułkach – wkrótce koniec zastrzyków?
Cholestosome – doustna insulina w tłuszczowych tabletkach
Cholestosome to cząsteczki insuliny zamknięte w otoczce z naturalnie występujących w naturze tłuszczy. Tłuszczowa otoczka ochrania insulinę przed sokami trawiennymi żołądka i nie pozwala na jej zniszczenie. W przypadku cholestosome użyto estry tłuszczy, które nie wymagają dodatkowych powłok polimerowych, jak przypadku innych prób wykorzystania tłuszczy.
Kiedy te maleńki ‘bańki’ tłuszczowe przejdą przez żołądek nienaruszone i dotrą do jelit, organizm rozpoznaje je jako substancje odżywcze, które należy przyswoić. Jelita przepuszczają tłuszczowe bańki do krwiobiegu, a tam komórki absorbują insulinę w nich zawartą.
Cholestosome w badaniach na szczurach i modelowaniu komputerowym
Aby stworzyć najbardziej optymalne kombinacje insuliny i tłuszczy, naukowcy najpierw wykorzystali modelowanie komputerowe, następnie wybrali te kombinacje, które miały największe szanse wykazać się skutecznością.
W badaniach na szczurach wyodrębniono te cząsteczki, które mają największą biodostępność, czyli te które zawiera najbardziej przyswajalne kombinacje insuliny w tłuszczu, czyli te które skutecznie przedostały się przez żołądek, i jelita do układu krwionośnego i które najefektywniej obniżyły poziom cukru we krwi. Wyniki były na tyle obiecujące, że uznano je za jedną z najciekawszych zaprezentowanych na Amerykańskiego Stowarzyszenia Chemicznego. A było ich wszystkich w sumie 9.000.
Co dalej z Cholestosome?
Następne kroki to ulepszenie receptury, tak aby stworzyć taką kombinacje aby jak najwięcej insuliny dostało się do komórek w stanie nienaruszonym, potem więcej badań z wykorzystaniem zwierząt a na koniec badania z udziałem pacjentów.
Być może koniec bolesnych nakłuć już w wkrótce. Cukrzycy czekają.
Żródło: