Insulina Typ 1 Typ 2 Wiadomości

Cholestosome, insulina w tabletkach, kolejna nadzieja dla diabetyków

 

Cholestosome tabletki na cukrzycę
Cholestosome to nowa technologia umożliwiająca podanie insuliny doustnie

Cholestosome, doustna insulina w tabletkach, jest efektem rozwoju nowej technologii w farmakologii. Technologia ta została  zaprezentowana w czwartek, 25 sierpnia, na konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Chemicznego American Chemical Society. Jej autorami są naukowcy z uniwersytetu Niagara w USA. Na taki typ insuliny czekają diabetycy typu 1 i typu 2 na całym świecie.

Jest to kolejna doustna insulina w tabletkach o której w ostatnich miesiącach poinformowali naukowcy. Niedawno było również głośno o doustnej insulinie Izraelskiej firmy Oramed Pharmaceutical. Firma ta  ogłosiła pozytywnej wyniki fazy II badań klinicznych nad ORMD-0801, własnej wersji doustnej insuliny w tabletkach.

Insulina w tabletkach – dlaczego nie działa?

Insulina jest białkiem, które, jeśli podane doustnie, jest trawione w żołądku przez kwasy żołądkowe zanim dotrze do dalszej części układu pokarmowego. Dlatego też do tej pory nie udało się stworzyć skutecznej metody podawania insuliny doustnie. Jednak  naukowcy nie dają za wygraną i toczy się na ten temat wiele badań.

Dowiedz się więcej: ciało i cukrzyca

Więcej na temat badań nad doustną insuliną w tabletkach:

Cholestosome – doustna insulina w tłuszczowych tabletkach

Cholestosome to cząsteczki insuliny zamknięte w otoczce z naturalnie występujących w naturze tłuszczy. Tłuszczowa otoczka ochrania insulinę przed sokami trawiennymi żołądka i nie pozwala na jej zniszczenie. W przypadku cholestosome użyto estry tłuszczy, które nie wymagają dodatkowych powłok polimerowych, jak przypadku innych prób wykorzystania tłuszczy.

Kiedy te maleńki ‘bańki’ tłuszczowe przejdą przez żołądek nienaruszone i dotrą do jelit, organizm rozpoznaje je jako substancje odżywcze, które należy przyswoić. Jelita przepuszczają  tłuszczowe bańki do krwiobiegu, a tam komórki absorbują insulinę w nich zawartą.

Cholestosome w badaniach na szczurach i modelowaniu komputerowym

Aby stworzyć najbardziej optymalne kombinacje insuliny i tłuszczy, naukowcy najpierw wykorzystali modelowanie komputerowe, następnie wybrali te kombinacje, które miały największe szanse wykazać się skutecznością.

W badaniach na szczurach wyodrębniono te cząsteczki, które mają największą biodostępność, czyli te które zawiera najbardziej przyswajalne kombinacje insuliny w tłuszczu, czyli te które skutecznie przedostały się przez żołądek, i jelita do układu krwionośnego i które najefektywniej obniżyły poziom cukru we krwi. Wyniki były na tyle obiecujące, że uznano je za jedną z najciekawszych zaprezentowanych na Amerykańskiego Stowarzyszenia Chemicznego. A było ich wszystkich w sumie 9.000.

Co dalej z Cholestosome?

Następne kroki to ulepszenie receptury, tak aby stworzyć taką kombinacje aby jak najwięcej insuliny dostało się do komórek w stanie nienaruszonym, potem więcej badań z wykorzystaniem zwierząt a na koniec badania z udziałem pacjentów.

Być może koniec bolesnych nakłuć już w wkrótce. Cukrzycy czekają.

 

Żródło:

Chemistry For Life: Press Release

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.