Typ 2 Wiadomości

Cukrzyca typu 2 zwiększa ryzyko choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona i cukrzyca typu 2 często idą w parze. Dotychczasowe badania naukowe dowiodły, że osoby chore na cukrzycę typu 2 są dużo bardziej narażone na rozwój chorób neurodegeneracyjnymi, takich jak choroba Alzheimera oraz choroba Parkinsona w późniejszych lata życia.

Izraelska naukowiec Yifat Miller wraz ze swoim zespołem badawczym z uniwersytetu Ben-Gurion postanowiła sprawdzić czemu cukrzyca typu 2 jest powiązana z większym ryzykiem zapadalności na choroby neurodegeneracyjne. Okazuje się, że odpowiedzialna możne być amylina – hormon który również jest produkowany przez trzustkę.

Choroba Parkinsonai cukrzyca są powiązane
Choroba Parkinsona i cukrzyca mogą mieć podobne źródło

Miller i jej zespołowi udało się odczytać strukturę atomową białka które jest obecne w mózgu chorych na Parkinsona. Cząsteczka ta zwana non beta –amyloidem (NAC) to toksyczne białko, które tworzy złogi w mózgu. Złogi te następnie wywołują chorobę Parkisona. U osób chorych na cukrzycę typu 2 podobny proces zachodzi w trzustce. Otóż pod wpływem amyliny, hormonu produkowanego przez wyspy trzustkowe, w komórkach beta tworzą złogi. Złogi te niszczą komórki beta trzustki. W efekcie ich funkcja produkcji insuliny ulega trwałemu uszkodzeniu.

Wiadomo że amylina występuje również w mózgu. Gdy pod wpływem amyliny w mózgu zaczynają się tworzyć złogi toksycznego białka zwanego beta amyloidem, wywołuje to chorobę Alzheimera. Miller uważa, że mechanizm tworzenia złogów pod wpływem amyliny jest odpowiedzialny za to że osoby cierpiące na cukrzyce typu 2 są w grupie podwyższonego ryzyka chorób neurodegeneracyjnych.  Doktor Miller twierdzi, że substancja znaleziona w mózgu chorych na Parkinsona – non beta –amyloid (NAC), którego strukturę odczytała, również tworzy reakcje z amyliną. A to z kolei może oznaczac że amylina odpowiada za rozwój tych trzech schorzeń.

Badania doktor Miller zajęły trzy lata i wykorzystywały skomplikowane komputerowe modele matematyczne, a następnie zostały potwierdzone doświadczalnie. Doktor Miller uważa, że odkryty przez nią i jej zespół mechanizm tworzenia złogów jest ‘przełomowy w zrozumieniu powiązań między chorobami neurodegeneracyjnymi i cukrzycą typu 2’.

Choroby Parkinsona Alzheimera są uwarunkowane w dużej mierze zmianami genetycznymi. Obecnie trwają również badania nad zrozumieniem wpływu środowiska i diety oraz stylu życia na powstanie zmian genetycznych.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.