Dieta Powikłania Typ 2 Wiadomości

Cukier powoduje nadciśnienie bardziej niż sól

Cukier i nadciśnienie idą w parze
Cukier powoduje nadciśnienie

Zapewne każdy z nas słyszał i liczy się z tym, że nadmierne spożycie soli wiąże się z ryzykiem nadciśnienia. Tymczasem coraz częściej słychać głosy, iż nadciśnienie może być spowodowane nadmiernym spożyciem, ale cukru.

Jest to o tyle ważne dla wszystkich typów diabetyków, gdyż wysokie ciśnienie jest jednym ze schorzeń towarzyszących cukrzycy, gdyż insulina podnosi ciśnienie krwi. A serce  i układ krwionośny w cukrzycy typu 1 jak i typu 2 są szczególnie narażone na powikłania.

Cukier nie krzepi

Cukier, podobnie zresztą jak to jest w przypadku soli, nie musi być konsumowany dosłownie prosto z cukierniczki. Tak, jak i sól, znajduje się on w żywności, głównie tej wysoko przetworzonej. Takim rodzajem żywności są na przykład słodzone napoje, zwłaszcza te gazowane, będące bombą kaloryczną, składającą się głownie z cukru i barwników,

Ważna kwestia dotyczy także fruktozy: choć jest ona zdrowa, gdy przyjmujemy ją z całych owoców, sytuacja wygląda przeciwnie, gdy konsumujemy syrop fruktozowy. Syrop fruktozowy, lub syrop fruktozowo-glukozowy dodawany jest do dżemów, słodyczy, a nawet keczupu czy hamburgerów. Okazało się, że może się to przyczyniać do zwiększenia ryzyka chorób serca i cukrzycy typu 2. Co ciekawe, nawet krótkie okresy wysokiego spożywania cukru mogą powodować podniesienie ciśnienia krwi.

Cukier powoduje nadciśnienie bardziej niż sól

Dr James Di Nicolantonio i dr Sean Lucan z Saint Luke’s Mid America Heart Institute prowadzący badania w tej sprawie, uważają wręcz, że cukier jest głównym winowajcą w powstawaniu nadciśnienia tętniczego.

Badania na zwierzętach i ludziach pokazały, że cukier, szczególnie fruktoza, może prowadzić do zwiększenia i zmienności ciśnienia krwi, jak również do zwiększenia częstości akcji serca i jego zapotrzebowania na tlen. Może także przyczyniać się do zapalenia serca, insulinooporności i dysfunkcji metabolicznych. Jedno z badań, trwające przez osiem tygodni, wykazało, że wysokie spożycie cukru zwiększa ciśnienie krwi do 6.9/5.6 (skurczowe/rozkurczowe w mmHg). Kiedy Natomiast, kiedy przeprowadzano badania nie sponsorowane przez koncerny cukiernicze, wynik ten wzrastał aż do 7.6/6.1 mmHg.

Przetworzona żywność wrogiem dobrego ciśnienia

Aktualne zalecenia naukowców są takie: powinniśmy skupić się na zmniejszeniu ilości spożywanego cukru, głównie tego, który znajduje się w przetworzonej żywności, czyli po prostu jeść mniej wysoko przetworzonych produktów. Wszystko dlatego, że nie tylko sól, ale też cukier przyczynia się do rozwinięcia chorób metabolicznych i kardiologicznych. Dobra dieta powinna składać się z jak najbardziej naturalnego jedzenia, w tym koniecznie świeżych warzyw i owoców.

Anna Kopyść

Ukończyłam Wydział Dziennikarstwa oraz Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Swoje życie zawodowe dzielę między te dwie pasje – dziennikarstwo oraz psychologię. Wiele lat spędziłam w redakcjach najpoczytniejszych gazet w Polsce, pisałam również artykuły z zakresu psychologii do portali internetowych.

Posiadam duże doświadczenie w pracy z młodzieżą, zdobyte w trakcie pracy jako psycholog szkolny, jak również jako nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej.

Na portalu Cukrzyca Polska odpowiadam za dział psychologii, emocje oraz psychologię dojrzewania, jak również piszę wiadomości z Polski i z zakresu cukrzycy typu 2.

Prywatnie jestem mamą prawie 2 letniej córeczki oraz opiekuję się mamą chorą na cukrzycę typu 2.