Powikłania Typ 1 Typ 2 Wiadomości

Cukrzyca 6-krotnie zwiększa ryzyko zawału serca wśród młodych kobiet

Cukrzyca zwiększa aż 6-krotbnie ryzyko zawału serca u młodych kobiet (21-45 lat)
Cukrzyca zwiększa aż 6-krotbnie ryzyko zawału serca u młodych kobiet (21-45 lat)

Badanie przeprowadzone niedawno w Polsce wykazało, kobiety w wieku 45 i młodsze, borykające się z cukrzycą, są 6 razy bardziej narażone na atak serca niż ich zdrowe rówieśniczki. Naukowcy zauważyli również, że ryzyko jest dużo większe u pacjentek, które palą papierosy.

Wyniki badań zostały ogłoszone na Europojekiej Konwensji Kardiologocznej, która odbyła się pod koniec sierpnia w Londynie.

Badanie było prowadzone pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Hanny Szwed, Kierownik II Kliniki Choroby Wieńcowej Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Pod lupą ponad 7 tys. kobiet

Hanna Szwed z Instytutu Kardiologii w Warszawie, autorka badania, wyszła od statystyk. Ponad 52% wszystkich zgonów u kobiet ma przyczyny kardiologiczne. Ok. 1% wszystkich ataków serca występuje u młodych kobiet. Pod lupą badaczki znalazło się 7400 kobiet w wieku 21- 45 lat (średnia wieku 42 lata), ponad 4,200 kobiet po ataku serca w wieku 63-64 lat oraz 1170 zdrowych pań (dane pochodziły z trzech rejestrów krajowych: PL-ACS, WOBASZ oraz Natpol)

6-krotnie większe ryzyko incydentów sercowych

Zespół badaczy doszedł do wniosku, że kobiety chore na cukrzycę są sześć razy bardziej narażone na atak serca niż osoby zdrowe. Inne czynniki, które wpływają na problemy kardiologiczne w obserwowanej grupie to: wysokie ciśnienie krwi (zwiększa ryzyko czterokrotnie), wysoki poziom cholesterolu (zwiększa ryzyko 3 razy) oraz palenie (2 razy). Co ciekawe naukowcy nie zauważyli związku między otyłością, a ryzykiem zawału serca.

Warto też wspomnieć , że istotnym czynnikiem ryzyka była również historia chorób kardiologicznych w rodzinie, zwłaszcza wśród młodszych kobiet.

Wśród starszych pań, które przeszły zawał serca, występowały prawie wszystkie indywidualne czynniki ryzyka. Palenie było jedynym czynnikiem ryzyka z większą częstością występowania w młodszej grupie (48,7% vs 22,2%).

Palenie – groźny czynnik ryzyka

Wyniki badań zostały zaprezentowane na European Society of Cardiology dorocznym spotkaniu w Londynie.

Autorka badanie podsumowała: “Wynik ten koreluje z innymi badaniami, które pokazują, że palenie jest coraz większym problemem wśród młodych kobiet, zwłaszcza tych chorych na cukrzycę. Niezbędne w tej kwestii są działania profilaktyczne”.

Profesor Szwed podkreśla, że potrzebne są dalsze badania, które wskazały by kierunki działania w walce z chorobami serca w tej grupie wiekowej.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.