Wiadomości

Cukrzyca a alkohol

Używki są bardzo niebezpieczną rzeczą, w bardzo podstępny sposób potrafią sprowadzić człowieka na złą drogę, można nie zauważyć jak szybko staniemy się od nich uzależnieni i jak mocno potrafią zawładnąć naszym życiem. Człowiek uzależniony od narkotyku zazwyczaj nie widzi problemu, uważa, że to tylko dobra zabawa, albo jednorazowy epizod z zażyciem danej używki, narkotyku. Niestety takie myślenie jest zazwyczaj zgubne i prowadzi do poważnego i trwałego uzależnienia. Najczęstszymi substancjami uzależniającymi, które są też najłatwiej dostępne są alkohol i papierosy. Obie substancje mają działanie psychoaktywne, papierosy zazwyczaj pozornie uspokajają, a alkohol pobudza i pomaga się rozluźnić, wprowadzić w lepszy nastrój.

Osoby, które prowadzą aktywny zawodowo tryb życia niekiedy są wyczerpani psychicznie jak i częściowo fizycznie, potrzebują odreagować. Sięganie po alkohol tłumaczą sobie tym, że potrzebują się zrelaksować, zapomnieć o przytłaczającym ich świecie, dla niektórych nie będzie to groźne, jednak dużo ludzi genetycznie jest podatnych na uzależnienie. Taka droga bardzo łatwo i szybko może doprowadzić do uzależnienia od alkoholu.

Jaki wpływ ma alkohol na osoby chorujące na cukrzycę ?

Alkohol jak wiadomo w nie dużych ilościach może doprowadzić do częściowego odwodnienia organizmu, suchości w ustach czy niekoniecznie dobrego samopoczucia po jego wypiciu. W momencie kiedy mamy problem z jego nadmiernym spożywaniem sytuacja naszego stanu zdrowia jest zagrożona. Alkohol w osób nie chorujących na choroby przewlekłe dopiero zaczyna wywierać negatywny wpływ na organizm, doprowadza do marskości wątroby, a także upośledza w dużym stopniu układ nerwowy. Jednak u niektórych ludzi, którzy chorują na cukrzycę jest on szczególnie destrukcyjny i niebezpieczny. Diabetycy, którzy spożywają alkohol w nadmiernych ilościach są w dużym stopniu narażeniu na hipoglikemię, czyli spadek cukru ponad normę, jest to stan niezwykle niebezpieczny, zagrażający zdrowiu, a nawet życiu. Hipoglikemia może doprowadzić do śpiączki cukrzycowej.

Odtrucie alkoholowe – pierwszy krok do trzeźwości

Ludzie uzależnieni zwykle nie potrafią wyjść z tego tylko przy pomocy silnej woli, nałóg jest na tyle silny, że potrzebują pomocy od innych. Pierwszą pomocą w walce o życie w trzeźwości jest detoks alkoholowy. Polega on na zaprzestaniu picia i usunięciu z organizmu toksyn jakie pozostawił po sobie alkohol. Detoks stosuje się na samym początku całej długiej i trudnej drogi w terapii leczenia uzależnień. Choremu podaje się leki przeciwbólowe mające złagodzić efekty odstawienia alkoholu, a także witaminy, minerały, które uzupełniają braki w organizmie. Podczas detoksu ważna jest opieka psychologa, a także duże wsparcie bliskich. Pacjenci potrafią być trudni, dlatego potrzebna jest empatyczna i cierpliwa opieka dla chorego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.