Badania opublikowane przez Journal of American Medical Association (JAMA) sugerują, że cukrzyca ciążowa pojawiająca się u kobiet przed 26 tygodniem ciąży zwiększa (aż o 63 %!) ryzyko rozwoju zaburzeń ze spektrum autyzmu u dziecka. Cukrzyca typu 2 zaś zwiększa ryzyko autyzmu o 59%.
“Zaburzenia poziomu cukru we krwi, rozpoznane jako cukrzyca ciążowa, podwyższały ryzyko zaburzeń autystycznych w badaniu na ponad 320 tys. dzieci ” powiedziała Anny Xiang, dyrektor badań statystycznych na Kaiser Permanente Southern California.
Zaburzenia ze spektrum autyzmu i cukrzyca ciążowa
Zaburzenia ze spektrum autyzmu mają charakter rozwojowy. Mogą prowadzić do zaburzeń społecznych i trudności komunikacyjnych. Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, jedno na 68 amerykańskich dzieci ma zaburzenia ze spektrum autyzmu. W Polsce liczba dzieci z tym zaburzeniem również rośnie.
Ponad 5 lat obserwacji
Badanie przeprowadzono na ponad 320 tys. dzieci urodzonych między 1995 a 2009 rokiem w szpitalu Kaiser w południowej Kalifornii. W ciągu około 5,5 lat obserwacji, u 3.388 dzieci rozpoznano objawy autyzmu.
Wyniki były zaskakujące:
- Matki z wcześniej istniejącą cukrzycą typu 2: 59% wyższe ryzyko autyzmu u dzieci
- Matki z cukrzycą ciążową rozpoznaną przed 26 tygodniem: 63% wyższe ryzyko
- Matki z cukrzycą ciążową zdiagnozowaną po 26 tygodniach: 2% niższe ryzyko
Gdy inne czynniki- w tym pochodzenie etniczne, historia choroby, wiek, waga matki- były brane pod uwagę, wzrost ryzyka autyzmu związane z wcześniej leczoną cukrzycą typu 2 została zmniejszona z 59% do 21% , podczas gdy dla cukrzycy ciążowej w pierwszych 26 tygodniach po uwzględnieniu zagrożenia, została zredukowana z 63% do 42%
Ostrożność w ocenie
Przeprowadzone badanie ma charakter obserwacyjny i nie udowadnia bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego między cukrzycą ciążową a autyzmem, a jedynie korelację.
Prawdopodobnie wysoki poziom cukru we krwi, związany z cukrzycą ciężarnych, może wpływać negatywnie normalny rozwój mózgu w kluczowym okresie.
Jeśli to jednak prawda, że to hiperglikemia w pierwszym trymestrze ciąży zwiększa ryzyko autyzmu, to również matki chore na cukrzycę typu 1, u których występuje hiperglikemia, również są w grupie ryzyka. Jednak w omawianym badaniu nie wzięto pod uwagę diabetyczek typu 1, jest to więc hipoteza.
Jeden z ekspertów zaleca ostrożność w interpretacji wyników badań
“Mimo, że badania sugerują, że rozwój cukrzycy ciążowej w czasie pierwszego lub drugiego trymestru ciąży zwiększa ryzyko zaburzeń ze spektrum autyzmu, całkowita wielkość tego ryzyka jest nadal niewielka”- uspokaja dr Andrew Adesman, szef pediatrii rozwojowych i behawioralnych Na Cohen Centrum Zdrowia Dziecka w Nowym Jorku.
Jak zapobiec cukrzycy ciążowej?
Utrzymanie właściwej masy ciała, zdrowa dieta oraz ruch przed i w trakcie ciąży to najskuteczniejsza metoda niepobiegania cukrzycy ciążowej. W Polsce każda kobieta, która jest w ciąży, powinna przejść badania przesiewowe na obecność cukrzycy ciążowej. Badanie takie wykonuje się na pierwszej wizycie, a następnie powtarza się je pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży.