Ciąża Cukrzyca ciążowa Przyczyny i czynniki ryzyka Typ 1 Typ 2

Cukrzyca ciążowa zwiększa ryzyko autyzmu u dziecka

Cukrzyca ciążowa zwiększa ryzyko autyzmu u dziecka
Cukrzyca ciążowa zwiększa ryzyko autyzmu u dziecka

Badania opublikowane przez Journal of American Medical Association (JAMA) sugerują, że cukrzyca ciążowa pojawiająca się u kobiet przed 26 tygodniem ciąży zwiększa (aż o 63 %!) ryzyko rozwoju zaburzeń ze spektrum autyzmu u dziecka. Cukrzyca typu 2 zaś zwiększa ryzyko autyzmu o 59%.

“Zaburzenia poziomu cukru we krwi, rozpoznane jako cukrzyca ciążowa, podwyższały ryzyko zaburzeń autystycznych w badaniu na ponad 320 tys. dzieci ” powiedziała Anny Xiang, dyrektor badań statystycznych na Kaiser Permanente Southern California.

Zaburzenia ze spektrum autyzmu i cukrzyca ciążowa

Zaburzenia ze spektrum autyzmu mają charakter rozwojowy. Mogą prowadzić do zaburzeń społecznych i trudności komunikacyjnych. Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, jedno na 68 amerykańskich dzieci ma zaburzenia ze spektrum autyzmu. W Polsce liczba dzieci z tym zaburzeniem również rośnie.

Ponad 5 lat obserwacji

Badanie przeprowadzono na ponad 320 tys. dzieci urodzonych między 1995 a 2009 rokiem w szpitalu Kaiser w południowej Kalifornii. W ciągu około 5,5 lat obserwacji, u 3.388 dzieci rozpoznano objawy autyzmu.

Wyniki były zaskakujące:

  • Matki z wcześniej istniejącą cukrzycą typu 2: 59% wyższe ryzyko autyzmu u dzieci
  • Matki z cukrzycą ciążową rozpoznaną przed 26 tygodniem: 63% wyższe ryzyko
  • Matki z cukrzycą ciążową zdiagnozowaną po 26 tygodniach: 2% niższe ryzyko

Gdy inne czynniki- w tym pochodzenie etniczne, historia choroby, wiek, waga matki- były brane pod uwagę, wzrost ryzyka autyzmu związane z wcześniej leczoną cukrzycą typu 2 została zmniejszona z 59% do 21% , podczas gdy dla cukrzycy ciążowej w pierwszych 26 tygodniach po uwzględnieniu zagrożenia, została zredukowana z 63% do 42%

Ostrożność w ocenie

Przeprowadzone badanie ma charakter obserwacyjny i nie udowadnia bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego między cukrzycą ciążową a autyzmem, a jedynie korelację.

Prawdopodobnie wysoki poziom cukru we krwi, związany z cukrzycą ciężarnych, może wpływać negatywnie normalny rozwój mózgu w kluczowym okresie.

Jeśli to jednak prawda, że to hiperglikemia w pierwszym trymestrze ciąży zwiększa ryzyko autyzmu, to również matki chore na cukrzycę typu 1, u których występuje hiperglikemia, również są w grupie ryzyka. Jednak w omawianym badaniu nie wzięto pod uwagę diabetyczek typu 1, jest to więc hipoteza.

Jeden z ekspertów zaleca ostrożność w interpretacji wyników badań

“Mimo, że badania sugerują, że rozwój cukrzycy ciążowej w czasie pierwszego lub drugiego trymestru ciąży zwiększa ryzyko zaburzeń ze spektrum autyzmu, całkowita wielkość tego ryzyka jest nadal niewielka”- uspokaja dr Andrew Adesman, szef pediatrii rozwojowych i behawioralnych Na Cohen Centrum Zdrowia Dziecka w Nowym Jorku.

Jak zapobiec cukrzycy ciążowej?

Utrzymanie właściwej masy ciała, zdrowa dieta oraz ruch przed i w trakcie ciąży to najskuteczniejsza metoda niepobiegania cukrzycy ciążowej. W Polsce każda kobieta, która jest w ciąży, powinna przejść badania przesiewowe na obecność cukrzycy ciążowej. Badanie takie wykonuje się na pierwszej wizycie, a następnie powtarza się je pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.