Powikłania Typ 2 Wiadomości

Cukrzyca typu 2 może prowadzić do osłabienia zdolności poznawczych i pamięci

Z najnowszych badań wynika, że cukrzyca typu 2 prowadzi do osłabienia zdolności poznawczych w ciągu zaledwie dwóch lat od rozpoznania choroby. Wysoki poziom glukozy we krwi powoduje zapalenie tkanek i zmniejszenie przepływu krwi w mózgu.

Analiza została przeprowadzona przez zespół naukowców z Harvard Medical School pod kierownictwem z dr Vera Novak, profesora neurologii.

Funkcje poznawcze mogą być osłabione przez cukrzycę typu 2
Źle kontrolowana cukrzyca typu 2 może prowadzić do uszkodzenia pamięci i funkcji poznawczych

Złe wyniki u cukrzyków

Badanie przeprowadzono na 65 starszych osobach (średnia wieku 66 lat), z których połowa borykała się z cukrzycą typu 2. Na początku badania sprawdzono ich zdolności poznawcze i pamięć za pomocą skanów MRI, badania krwi i ciśnienia oraz zadań logicznych.

Gdy po dwóch latach przeprowadzono testy poznawcze. Okazało się, że wyniki u pacjentów z cukrzycą były niższe w porównaniu do wartości wyjściowych. O 65 % zmniejszył się przepływ krwi do mózgu, wzrósł natomiast poziom hemoglobiny glikowanej HbA1c. O połowę gorzej wypadły badania elastyczności naczyń krwionośnych (zdolność reakcji naczyń na bodźce), która jest kluczowym wskaźnikiem ich zdrowia.

Wyniki testów dla uczestników bez cukrzycy pozostały stabilne.

Konieczność kontroli cukrzycy typu 2

Dr Vera Novak podsumowuje: “Nasze badania wskazują, że cukrzyca typu 2 i wysoki poziom cukru we krwi prowadzi do zaniku umiejętności poznawczych u pacjentów. Odkrycie –jeśli potwierdzone na większej liczbie pacjentów-może mieć duży wpływ na leczenie zaburzeń poznawczych”.

Naukowcy podkreślają konieczność utrzymywania właściwego poziomu glukozy we krwi, ponieważ może to zapobiec stanom zapalnym organizmu i uszkodzeniu komórek w mózgu.

Badanie wykonano w małej grupie pacjentów. Aby potwierdzić wpływ cukrzycy na zaburzenia poznawcze, analiza powinna być przeprowadzona na większej liczbie uczestników.

Wcześniej wykazywano już potencjalny związek pomiędzy cukrzycą i chorobą Alzheimera.

Jak zapobiec osłabieniu funkcji poznawczych w cukrzycy typu 2?

Podstawowym warunkiem zapobiegania powikłaniom cukrzycy, w tym osłabieniu funkcji poznawczych, jest utrzymanie poziomu cukru we krwi w ramach zalecanych norm, czyli wyrównanie cukrzycy.

Utrzymanie właściwego poziomu glukozy we krwi wymaga nieco pracy oraz wiedzy o cukrzycy, ale jest możliwe. Zdrowa dieta, składająca się z warzyw, zdrowych tłuszczy takich jak oliwa z oliwek, masło, czy masło koksowe, oraz dobrej jakości, domowej roboty mięsa z niewielką ilością pełnoziarnistych kasz czy ryżu pomoże wyrównać cukrzycę.

Dodatkowo, 20 minut spaceru codziennie poprawi wrażliwość tkanek na insulinę.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.