Powikłania Stan przedcukrzycowy Typ 2 Wiadomości

Cukrzyca T2 w wieku średnim pogarsza pamięć w starszym wieku

Cukrzyca typu 2 zdiagnozowana w wieku średnim może przyspieszyć starzenie się mózgu o lat 5 w ciągu 20 lat od diagnozy. Oznacza to, że osoba w wieku lat 55 z cukrzycą typu 2 i wysokim HbA1c może mieć zdolności poznawcze 60 latka. Porównując je z osobą w tym samym wieku bez cukrzycy, zdolności poznawcze diabetyka T2 mogą być aż 19% niższe. Można jednak temu zapobiec utrzymując HbA1c poniżej 5.7%.

Wiadomo, że obecność cukrzycy typu 2 jest związana z większym ryzykiem wystąpienia demencji i choroby Alzhaimera w starszym wieku. Dotąd jednak nie zbadano, czy cukrzyca typu II również pogarsza zdolności poznawcze zanim (jeśli w ogóle) demencja wystąpi.

Wyniki badań opublikowano 2 grudnia 2014 w magazynie Roczniki Medycyny Wewnętrznej (Annals of Internal Medecine).

Dobra pamięć w cukrzycy typu 2 zależy od dobrej kontroli glikemii
HbA1c w ramach norm to recepta na dobrą pamięć

Analiza zdolności poznawczych

Naukowcy z Bloomberg School of Public Health, w Baltimore przez 20 lat analizowali dane pochodzące od 13.351 pacjentów. Średnia wieku uczestników badania wynosiła 57 lat. 13% z nich cierpiało na cukrzycę typu 2.

W trakcie 20 lat obserwacji, naukowcy trzykrotnie zbadali zdolności poznawcze uczestników badania, w tym pamięć krótkoterminową, szybkość procesów myślowych, a także zdolność organizowania oraz analizy pozyskanych informacji. Równocześnie naukowcy sprawdzali poziom cukru we krwi oraz HbA1c uczestników badania.

Utrata zdolności poznawczych a HbA1c

Okazuje się, że u diabetyków typu 2 hiperglikemia rozumiana jako HbA1c większe lub równe 6 5.% obniża zdolności poznawcze o 19%, w porównaniu z osobami nie cierpiącymi na cukrzycę typu 2. Co więcej, również stan przedcukrzycowy (HbA1c między 5.7% a 6.4%) wpływa ujemnie na zdolności poznawcze, porównując je z osobami z HbA1c poniżej 5.7%. Najgorszy zaś wynik uzyskali Ci, których HbA1c wynosiło 7% i więcej.

Oznacza to, że nawet jeśli nie ma typowych objawów demencji, to cukrzyca typu 2 zdiagnozowana w średnim wieku może znacząco uszczuplić zdolności poznawcze diabetyków typu 2 dwadzieścia lat później.

Przyczyny utraty zdolności poznawczych w cukrzycy typu 2

Przyczyną utraty zdolności poznawczych jest tak zwane otępienie naczyniowe, czyli uszkodzenie naczyń krwionośnych w mózgu. Uszkodzenia te powodują mikroudary i w rezultacie niedotlenienie danego fragmentu mózgu. Jedną z przyczyn tych uszkodzeń naczyń krwionośnych w mózgu jest substancja o nazwie beta amyloid, typowa dla cukrzycy typu 2 i powiązana z insulinoodpornością.

Obecnie nie ma znaczących dowodów na to, że cukrzyca typu 1 przyczynia się do rozwoju demencji czy choroby Althimera.

Jak uniknąć utraty zdolności poznawczych wynikających z cukrzycy typu 2?

Najlepszą metodą minimalizowania ryzyka utraty pamięci i innych zdolności poznawczych jest unikanie cukrzycy typu 2, a także stanu przed cukrzycowego.

Jeśli jednak zdiagnozowano u Ciebie cukrzyce typu 2, masz 20 lat na to, aby zmniejszyć ryzyko pogorszenia się pamięci i innych elementów poznawczych. Zrób to poprzez prawidłową kontrolę poziomu cukru we krwi, tak aby Twoje  dietę, oraz aktywność fizyczną. Właściwa dieta, bogata w świeże, nieprzetworzone produkty, zwłaszcza warzywa i chudy drób, oraz regularny wysiłek fizyczny (spacery) to najlepsze metody utrzymania cukrzycy typu 2 pod kontrolą i w rezultacie poprawy zdolności naszego mózgu.

Źródło: http://annals.org

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.