Powikłania Typ 2 Wiadomości

Otyłość i cukrzyca typu 2 zwiększają ryzyko raka jelita grubego

Cukrzyca typu 2 zwiększa ryzyko raka jelita grubego
Cukrzyca typu 2 zwiększa ryzyko raka jelita grubego zwłaszcza jeśli towarzyszy jej otyłość

Najnowsze badania przeprowadzone przez grupę holenderskich naukowców pokazały, że cukrzyca typu 2, w szczególności, jeżeli chorują na nią ludzie otyli – zwiększa ryzyko zapadnięcia na raka jelita grubego. Objawy to między innymi bóle brzucha i krwawienie. Im szybciej rak jest wykryty, tym większe szanse na wyleczenie.

Założenia badania

Badanie to odbyło się na Uniwersytecie w Utrechcie w Holandii, a wyniki opublikowano w magazynie Diabetes Care. Objęło ono grupę aż 300.039 osób dorosłych. Warunki, które musieli spełnić badani, to wiek co najmniej 18 lat, cukrzyca i przyjmowanie przynajmniej jednego leku przeciwcukrzycowego. Ich dane porównywano następnie z danymi osób nie chorujących na cukrzycę.

Cukrzyca typu 2 zwiększa ryzyko raka jelita grubego

Jak się okazało, 2,759 przypadków raka jelita grubego rozpoznano w grupie chorych na cukrzycę typu 2. Jeden pacjent miał równocześnie raka odbytu. Badania wykazały, że przy cukrzycy typu 2, ryzyko zachorowania na raka jelita grubego wzrasta o 1,3 (30%). W przypadku jeżeli chory jest równocześnie otyły (brano tu pod uwagę otyłość utrzymującą się co najmniej cztery lata lub dłużej) ryzyko to wrastało dodatkowo 1,2-1,3-krotnie.

Według naukowców jest to wskazówką, że długotrwałe zażywanie insuliny i wysokie jej stężenia zwiększają możliwość zachorowania na nowotwór jelita grubego. Szczególnie dotyczy to osób otyłych, u których większa masa ciała oraz zwiększona insulinooporność wymagają większych dawek insuliny.

Badacze planują w przyszłości kolejne badania, które pozwolą określić, czy to zwiększone ryzyko można zredukować, jeżeli pacjenci obniżą swoją wagę.

Rak jelita grubego i cukrzyca typu 2

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego przy cukrzycy typu 2, stosuj dietę bogatą w błonnik (pieczarki, brokuły, kapusta) oraz koniecznie rzuć palenie. Dodatkowo, siedzący tryb życia jest również czynnikiem ryzyka zachorowania. Codzienny, 20 minutowy spacer to dobry start, który również pomoże schudnąć i zwiększy wrażliwość na insulinę.

Osoby cierpiące na cukrzycę typu 2 nadwagę powinny być wiec szczególnie świadome objawów, gdyż wczesna diagnoza zwiększa szanse wyleczenia. Rak jelita grubego to jeden z groźniejszych postaci raka, objawia się krwią w kale, bólami dolnych partii brzucha, jak również zmianą trybu wypróżnień czy nieuzasadnioną utratą wagi. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, natychmiast zgłoś się do lekarza.

Rokowania zależą od tego jak szybko choroba zostanie zdiagnozowana. W Polsce przeżywalność wynosi tylko 28%, podczas gdy w średnia europejska wynosi 50%.

Źródło: Diabetes Care

Anna Kopyść

Ukończyłam Wydział Dziennikarstwa oraz Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Swoje życie zawodowe dzielę między te dwie pasje – dziennikarstwo oraz psychologię. Wiele lat spędziłam w redakcjach najpoczytniejszych gazet w Polsce, pisałam również artykuły z zakresu psychologii do portali internetowych.

Posiadam duże doświadczenie w pracy z młodzieżą, zdobyte w trakcie pracy jako psycholog szkolny, jak również jako nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej.

Na portalu Cukrzyca Polska odpowiadam za dział psychologii, emocje oraz psychologię dojrzewania, jak również piszę wiadomości z Polski i z zakresu cukrzycy typu 2.

Prywatnie jestem mamą prawie 2 letniej córeczki oraz opiekuję się mamą chorą na cukrzycę typu 2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.