Powikłania Typ 2 Wiadomości

Cukrzyca zwiększa ryzyko niektórych chorób serca nawet o 45%

zawal karetka cukrzyca
Cukrzyca sprzyja rozwojowi chorób serca, zawałowi, udarom

Według najnowszych badań cukrzyca typu 2 znacząco zwiększa ryzyko wielu chorób serca i układu krążenia, z zawałem i udarem włącznie. Co więcej ryzyko wystąpienia choroby tętnic obwodowych wzrosło u kobiet – diabetyczek bardziej niż u mężczyzn.

Choroby serca i układu krążenia są jednymi z najczęściej występujących powikłań cukrzycy, szacuje się że połowa zgonów chorych na cukrzycę spowodowana jest właśnie chorobami serca i układu krążenia.

W badaniach opublikowanych 11 listopada 2014 w magazynie Lancet Dzienniki Diabetologii i Endokrynologii, naukowcy sprawdzili jakie są najczęściej występujące schorzenia serca wśród diabetyków typu 2 w porównaniu z osobami nie cierpiącymi na cukrzycę.

Badanie było padaniem kohortowym, w którym brano pod uwagę dane medyczne prawie 2 miliony osób. U 2% osób stwierdzono cukrzycą typu 2. Dane medyczne pochodziły z elektronicznych rejestrów chorych w Wielkiej Brytanii, zarejestrowanych między 1998 a 2010 rokiem. Naukowcy chcieli określić, które z chorób serca i układu krążenia są najbardziej typowe dla cukrzycy typu 2 oraz  jak bardzo cukrzyca podnosi ryzyko ich występowania.

Wstępne analizy

Ze wszystkich zanotowanych przypadków osób chorych na cukrzycę, u 18% wystąpiła jakaś postać problemów z sercem i układem krążenia. Ponadto, osoby chore na cukrzycę typu 2 charakteryzowały się niższym poziomem ‘dobrego’ cholesterolu HDL oraz wyższym poziomem BMI, w porównaniu z osobami niechorującymi na cukrzycę. Dodatkowo, diabetycy zażywali więcej leków na obniżenie ciśnienia oraz statyn regulujących poziom cholesterolu.

Okazuje się, że najczęstsze przypadki zachorowań na choroby serca i układu krążenia wśród diabetyków to:

  • Choroba tętnic obwodowych – 16,2%
  • Niewydolność serca – 14,1%
  • Stabilna dławica piersiowa– 12%·
  • Zawał serca – 12%

Zwiększone ryzyko chorób serca u diabetyków

Jeśli porównamy ryzyko wystąpienia poszczególnych chorób między diabetykami i osobami nie chorującymi na cukrzycę, to cukrzyca typu 2 najbardziej zwiększa ryzyko wystąpienia takich chorób jak:·

  • Choroba tętnic obwodowych – wzrost ryzyka o 45% ·
  • Udar niedokrwienny  – wzrost ryzyka o 18%

Inne schorzenia, których ryzyko wzrasta wraz z zachorowaniem na cukrzycę to:·

  • Stabilna dławica piersiowa·
  • Niewydolność serca·
  • Zawał serca

Co ciekawe, fakt występowania cukrzycy zmniejszał ryzyko występowania takich chorób, jak tętniak aorty brzusznej oraz krwotok podpajęczynówkowy. Cukrzyca nie wydaje się mieć wpływu na arytmię oraz nagłą śmierć sercową.

Kobiety cierpiące na cukrzycę były w grupie większego ryzyka wystąpienia choroby tętnic obwodowych, w porównaniu do mężczyzn. Statystycznie, kobieta w wieku lat 40 była trzykrotnie bardziej narażona na ryzyko wystąpienia choroby tętnic obwodowych w późniejszym życiu, w porównaniu z kobietami nie cierpiącymi na cukrzycę (9,7% zachorowań vs. 3.2% zachorowań). W przypadku mężczyzn, cukrzyca zwiększała ryzyko o 2.5 raza wystąpienia tego schorzenia (11.7% vs. 4.5%).

HbA1c a ryzyko chorób serca

Co więcej ryzyko wystąpienia chorób serca było najwyższe u tych, u których HbA1c wynosiło of 58 mmol/mol /7.5% lub brak było o danych o ich HbA1c. Ryzyko to było szczególnie wysokie w przypadku choroby tętnic obwodowych.

Osoby z HbA1c ≥ 58 mmol/mol /7.5%  były nadal w grupie wyższego ryzyka choroby tętnic obwodowych oraz udaru niedokrwiennego w porównaniu z osobami nie cierpiącymi na cukrzycę, ale ryzyko to nie było aż tak duże. Ryzyko wystąpienia innych chorób serca i układu krążenia u tych osób było już takie samo jak u osób bez cukrzycy.

Dane te potwierdzają, że utrzymanie właściwego HbA1c jest kluczowe jeśli chcemy uniknąć powikłań cukrzycowych.

Badania potwierdzają fakt, że wyrównanie cukrzycy jest kluczowe w uniknięciu powikłań, w  tym powikłań sercowo-naczyniowych.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.