Powikłania Typ 1 Typ 2 Wiadomości

Cukrzycy palący papierosy są bardziej narażeni na ryzyko przedwczesnej śmierci

Palenie tytoniu
Palenie tytoniu podwaja ryzyko śmierci u diabetyków, ale szczególnie szkodzi kobietom

Zespół badaczy z Uniwersytetu Colorado w Denver USA przeprowadził wieloletnie badania nad wpływem palenia tytoniu przez osoby chorujące na cukrzycę. W badaniu brało udział ponad 53 000 byłych oraz obecnych palaczy zamieszkujących Amerykę.

Okazało się, że w trakcie badania stwierdzono dwa razy więcej zgonów wśród palaczy cukrzyków niż wśród diabetyków niepalących. Dotyczy to każdego typu cukrzycy, cukrzycy typu 1, cukrzycy typu 2 i innych typów cukrzycy.

Palenie tytoniu przez diabetyków znacznie zwiększa ryzyko występowania nowotworów

Na potrzebę badania szefowa zespołu badaczy dr Kavita Garg, profesorka radiologii, i jej pracownicy przebadali 53 212 pacjentów z USA, z których 5 174 cierpiało na cukrzycę. Uczestnicy badani byli pod kątem względnego ryzyka śmiertelności i ogólnej umieralności z powodu raka płuc oraz raka nie-płucnego związanego z cukrzycą.

Badania wykazały, że diabetycy palący papierosy zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierć aż dwukrotnie śmierć aż dwukrotnie. Jednym z kryteriów branych pod uwagę w trakcie badań była płeć. Okazało się, że kobiety chorujące na cukrzycę, będące palaczkami, są aż o 80% bardziej narażone na śmierć spowodowaną rakiem płuc w porównaniu ze zdrowymi kobietami.

Rak płuc częściej dotyka kobiety

Doktor Kavita Garg mówi ,, podczas naszych badań znaleźliśmy statystycznie ważne powiązanie pomiędzy cukrzycą, a śmiercią z innych przyczyn niż rak oraz śmiercią z powodu raka nie-płucnego u wszystkich – kobiet i mężczyzna. Odkryliśmy, że cukrzyca podwaja ryzyko śmiertelności z tych powodów pośród nałogowych palaczy.

Jednak tylko kobiety chore na cukrzycę narażone są na zwiększone ryzyko śmiertelności z powodu raka płuc, taka sytuacja nie ma miejsca w przypadku mężczyzn.”

Wczesna diagnostyka zwiększa szanse na dłuższe życie

Około 3 milionów Polaków choruje na cukrzycę każdego typu, dlatego bardzo ważne jest aby cukrzycy-palacze wykonywali przesiewowe badania w celu diagnostyki nowotworu.

Dr Garg mówi: ,, Jeśli diabetycy mają czerpać pełne korzyści z badań przesiewowych w kierunku raka płuc, muszą dbać o swoją chorobę. Dobrze kontrolowana cukrzyca powoduje ogromną różnicę w zmniejszeniu ryzyka śmiertelności z powodu raka.”

Podczas całego okresu badań zarejestrowano 3.936 zgonów, w tym 1021 z powodu raka płuc oraz 826 spowodowanych nowotworem innych narządów.

Wyniki badań zaprezentowano na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej (RSNA) w Chicago pod koniec 2016 roku.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.