Wiadomości

Częste przyjmowanie antybiotyków może wpływać na rozwój cukrzycy typu 2

Częste przyjmowanie antybiotyków może wpływać na rozwój cukrzycy typu 2
Częste przyjmowanie antybiotyków może wpływać na rozwój cukrzycy typu 2

Badania, przeprowadzone w Centrum Badań Cukrzycy w szpitalu w Gentofte oraz na uniwersytecie w Kopenhadze, wykazały wyraźny związek między cukrzycą typu 2 a zażywaniem antybiotyków. Okazało się, że diabetycy typu 2 przed diagnozą choroby częściej zażywali antybiotyki niż osoby zdrowe.

Choć jest to na razie korelacja, a nie potwierdzony związek przyczynowo skutkowy, to warto ograniczyć zażywanie antybiotyków do minimum.

Pod lupą 170 tys. pacjentów  z cukrzycą typu 2

Przez kilkanaście lat (od 1995 do 2012 roku) obserwowano grupę ponad 170 tys. pacjentów borykających się z cukrzycą typu 2. Szczególną uwagę przykładano do realizacji recept na antybiotyki. W tym samym czasie przyglądano się też 1,3 mln osobom zdrowym.

O 50 % wzrosło ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 u pacjentów, którzy w obserwowanym okresie przyjmowali antybiotyk 5 razy lub więcej (w porównaniu do osób, które zażywały lek tylko raz).

Nie jest to jedyne badanie wskazujące na taki związek. Naukowcy z USA również zauważyli podobną zależność.

Przeczytaj też: antybiotyki zwiększają ryzyko cukrzycy typu 2 nawet o 37%

Wpływ na metabolizm cukrów i tłuszczów

Antybiotyki mogą mieć wpływ na mikroflorę jelit i na metabolizm cukrów i tłuszczów. Dr Kristian Hallundbaek Mikkelsen, pod okiem której przeprowadzono analizę, stwierdziła, że “bakterie jelitowe pod wpływem antybiotyków mogą przyczyniać się do zaburzeń zdolności do metabolizowania cukru u osób chorych na cukrzycę”.

Specjalistka podkreśliła, że na podstawie omawianego badania nie można uznać antybiotyków za przyczynę cukrzycy typu 2. Badanie wykazuje jedynie zależność między lekiem i chorobą.

Warto wziąć pod uwagę też fakt, że pacjenci z cukrzycą są bardziej narażeni na infekcje, częściej chorują i zażywają antybiotyki.

Konieczne badania kliniczne

Mikrobiolog, profesor Mark Wilcox, z Leeds General Infirmary, powiedział: “Dane dotyczące badania są interesujące. Jest prawdopodobne, że szkodliwy wpływ antybiotyków na bakterie obecne w naszych jelitach może prowadzić do chorób, które wynikają ze złego funkcjonowania mechanizmów kontroli organizmu.”

Naukowcy są zgodni, że potrzebne są badania kliniczne, żeby określić przyczyny cukrzycy typu 2. Z pewnością nadwaga jest kluczowym czynnikiem ryzyka choroby, a najlepszym sposobem, aby jej zapobiec jest jedzenie zdrowej zbilansowanej diety oraz podejmowanie regularnej aktywności fizycznej.

Wyniki tych badań opublikowano w Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.