Powikłania Wiadomości

Czy laser pomoże w leczeniu neuropatii cukrzycowej?

Laser w cukrzycy
Terapia laserem może w przyszłości pomóc w leczeniu neuropatii cukrzycowej

Neuropatia cukrzycowa jest jednym z późnych powikłań cukrzycy każdego typu. Jak dotąd, w jej leczeniu stosowano podejście przyczynowe (polegające na kontroli glikemii) oraz objawowe (głównie oparte na zażywaniu leków przeciwbólowych).

Najnowsze badania opublikowane w Lasers in Medical Science dają szanse szybszego i bardziej skutecznego leczenia tej choroby przy użyciu specjalnego lasera. Czy ma on szansę być terapią przyszłości dla pacjentów dotkniętych neuropatią.

Przeczytaj więcej: rodzaje cukrzycy

Próby zastosowania lasera

Badacze z University of Sao Paulo’s Biomedical Science Institute podjęli się próby wykorzystania niskoenergetycznego lasera w terapii neuropatii.

W tym celu, wywołali u szczurów cukrzycę typu 1 (poprzez podawanie im związku o nazwie streptozotocyna, działającego niszcząco na komórki trzustki produkujące insulinę) oraz w ciągu 45 dni doprowadzili u nich do rozwinięcia przewlekłej neuropatii.

Następnie, szczury były naświetlane za pomocą urządzenia o nazwie GaAs Laser emitującego fale o długości 904 nm i częstotliwości 9500 Hz. Jego parametry sprawiają, iż może on wnikać głęboko do tkanek.

Mimo, iż badacze planowali 10 sesji naświetlania po 1 minucie, już po czwartej zaobserwowano zmniejszenie nadwrażliwości bólowej oraz ochronę nerwów obwodowych przed uszkodzeniem związanym z neuropatią. Doszło również do prawie całkowitej odbudowy zniszczonych osłonek mielinowych, czyli odwrócenia niekorzystnego zjawiska demielinizacji. Możliwe, że laser zmniejszył również produkcję cytokin prozapalnych, czyli białek wywołujących w organizmie stan zapalny i zwiększających uszkodzenia.

Marucia Chacur, przewodnicząca grupie badaczy, wyjaśnia efektywność działania lasera możliwym oddziaływaniem na mitochondria – małe struktury komórkowe odpowiedzialne za procesy energetyczne. Możliwe, że laser poprzez oddziaływanie na te organelle przyspieszał proces leczenia i uczestniczył w uwalnianiu mediatorów biorących udział w odbudowie komórek nerwowych. Jest to jednak zagadnienie, które należy zgłębić.

Wnioski z eksperymentu

W podsumowaniu publikacji, badacze wskazują, iż protokół terapeutyczny z wykorzystaniem niskoenergetycznego lasera okazał się skuteczny u szczurów dotkniętych neuropatią.

Satysfakcjonująca efektywność w cofaniu bolesnych zmian i ochronie nerwów przed uszkodzeniem została osiągnięta, jednak potrzebne są dalsze badania na poziomie biochemicznym, w celu określenia efektu biologicznego, które wywołuje stosowanie lasera.

Nadzieja na leczenie neuropatii

Jeśli rezultaty z badań przeprowadzonych na myszach okażą się równie satysfakcjonujące u ludzi, terapia laserem może okazać się bezbolesnym i nieinwazyjnym sposobem hamowania postępu, a nawet leczenia neuropatii.

Alternatywny sposób terapii tego schorzenia jest nadzieją dla wielu pacjentów, którzy skazani są na leczenie objawowe – przyjmowanie leków przeciwbólowych i rehabilitację.

Neuropatia – najczęstsze powikłanie cukrzycy

Nieprawidłowa kontrola glikemii niesie ze sobą wiele konsekwencji. Oprócz szybszego rozwoju cukrzycy, przyrostu masy ciała i pogorszenia samopoczucia istnieje duże większe ryzyko wystąpienia tzw. późnych powikłań cukrzycowych.

Jednym z nich – występującym bardzo często – jest neuropatia cukrzycowa. W jej przebiegu dochodzi do niekorzystnych zmian we włóknach nerwowych oraz ich osłonkach.

Przeczytaj więcej:

Powodują one w późniejszym etapie zaburzenia i utratę czucia dotyku, wibracji, temperatury i bólu. Często występuje również mrowienie, cierpnięcie, kłucie i inne, niekomfortowe wrażenia związane z tzw. „przeczulicą”. Objawy te dotyczą głównie stóp i dłoni, mogą jednak dotyczyć również serca czy przewodu pokarmowego.

Oczywiście, neuropatii najlepiej zapobiegać poprzez kontrolę i utrzymywanie prawidłowych stężeń glukozy we krwi. Istotne jest również zaprzestanie palenia oraz dbałość o prawidłowe stężenie cholesterolu, frakcji HDL, LDL, trójglicerydów i homocysteiny.

Dotychczas stosowane leczenie opiera się na terapii przyczynowej i objawowej. Najnowsze badania z wykorzystaniem lasera o niskiej częstotliwości mogą to jednak zmienić.

Źródła:

  1. Rocha C.R.I., Ciena P.A., Rosa A.S. Martins D.O., Chacur M. Photobiostimulation reverses allodynia and peripheral nerve damage in streptozotocin-induced type 1 diabetes. Lasers in Medical Science, April 2017, Vol.32, issue 3, pp:495-501
Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.