Wiadomości

Czy można otrzymać e-receptę na tabletki antykoncepcyjne?

Według jednego z raportu ONZ tabletki antykoncepcyjne stosuje ponad 100 milionów kobiet na świecie. Leki hormonalne są bowiem nie tylko wykorzystywane w zapobieganiu niechcianej ciąży, ale i również nierzadko stanowią element farmakoterapii. Tego typu medykamenty mają szereg przeciwwskazań, dlatego też wiele pań zastanawia się, czy mogą je otrzymać za pośrednictwem recepty elektronicznej online. Jeżeli Ciebie też nurtuje ta kwestia, to zostań do końca tego artykułu.

Tabletki antykoncepcyjne na receptę – do czego są przeznaczone?

Pierwszą funkcją leków hormonalnych jest zapobieganie niechcianej ciąży. Mechanizm działania wyrobów opiera się na hamowaniu syntezy hormonów gonadotropowych, dzięki czemu nie dochodzi do fazy owulacji. Pęcherzyk Graffa nie dojrzewa, a komórka jajowa nie zostaje uwolniona, zatem taki zabieg uniemożliwia zapłodnienie. Dodatkowo tabletki antykoncepcyjne wpływają na śluz szyjki macicy, który staje się gęsty i leki, co utrudnia plemnikom przedostanie się w głąb narządów rozrodczych kobiety.

To jednak nie jest ich jedyne zastosowanie, albowiem medykamenty hormonalne przepisywane są również pacjentkom, które cierpią na bolesne i krwawe miesiączki, których przyczyną jest głównie endometrioza. Co więcej, mają one na celu zredukować objętość torbieli endometrialnych. Lekarze zalecają stosowanie tabletek antykoncepcyjnych także wówczas, gdy kobieta boryka się z PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego). Co ciekawe, najnowsze badania wykazały, że przyjmowanie wyrobów hormonalnych może znacznie obniżyć ryzyko raka jajników oraz raka trzonu macicy o nawet 50%.

Tabletki antykoncepcyjne na receptę – rodzaje

Na rynku farmaceutycznym dostępne są dwa rodzaje leków antykoncepcyjnych, a mianowicie:

  • Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe (tzw. minipigułki)

Zawierają one tylko progestagen, który jest hormonem sterydowym. Jest to odmiana rekomendowana kobietom karmiących piersią, a także tym, które z różnych powódek nie powinny stosować estrogenów.

  • Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe

Są to wybory, w których składzie znajduję się zarówno progestagen, jak i syntetyczny estrogen. Możemy podzielić je na:

  • jednofazowe – dawka hormonów w każdej tabletce jest dokładnie taka sama,
  • dwufazowe – w opakowaniu takich leków obecne są dwa kolory pastylek i różnią się one względem siebie stężeniem hormonów,
  • trójfazowe – tutaj sytuacja przebiega analogicznie jak w przypadku środków dwufazowych. Jedyną zmienną jest liczba barw tabletek i co za tym idzie – podział dawek hormonów.

Leki dwufazowe i trójfazowe dopasowane są do całego cyklu menstruacyjnego, a ilości hormonów są w nich lepiej dostosowane do naturalnego rytmu kobiety. Z tego powodu są one częściej zalecane niż produkty jednofazowe.

Tabletki antykoncepcyjne na receptę – kto może wydać zaświadczenie?

Jeżeli nigdy nie miałaś do czynienia z lekami antykoncepcyjnymi, to najbezpieczniejszą opcją jest udanie się do ginekologa. Dobierze on bowiem najlepszy preparat, w zależności od tego, jakie ma być jego przeznaczenie. Istnieje również prawdopodobieństwo, że specjalista zleci dodatkowe badania, które zobrazują czy występują ewentualne zaburzenia hormonalne w Twoim organizmie. W momencie wówczas, gdy już przyjmujesz dogodny dla Ciebie preparat, możesz bez obaw umówić się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu. Ma on uprawienia, dzięki którym jest w stanie wydawać recepty na specyfiki antykoncepcyjne. Jest to zatem świetnie rozwiązanie wtedy, gdy posiadasz już odpowiednie rodzaj leku, którego opakowanie powoli się kończy.

Recepta elektroniczna na leki antykoncepcyjne online – czy warto?

Żyjemy w dobie internetu, który umożliwia nam załatwianie wielu spraw drogą elektroniczną. Tak również wygląda to w przypadku służby zdrowia, która cyklicznie się rozwija. Coraz więcej lekarzy działa za pośrednictwem stron internetowych, które oferują pacjentom recepty elektroniczne oraz e-zwolnienia. Czy zatem e-recepta na tabletki antykoncepcyjne może być wydawana online? Mamy dobrą wiadomość. Istnieje taka możliwość, która w dodatku charakteryzuje się szeregiem zalet. Taki dokument jest przepisywany przez doświadczonych lekarzy w niecałe 30 minut. Jedyne co wystarczy zrobić, to wypełnić formularz, który ma pełnić funkcję wywiadu lekarskiego.

Elektroniczną receptę możemy dostać na dowolny lek, niemniej jednak większość stron zapewnia konsultację lekarską, która pozwala na dobranie wyrobu i jego sposobu użycia wraz z lekarzem.

Czy e-recepta na leki antykoncepcyjne jest realizowana w każdej aptece?

Każdy farmaceuta ma obowiązek zrealizować receptę elektroniczną, nawet jeśli była ona wydawana drogą internetową. Nie ma konieczności pokazywania dokumentu, dlatego też nie musisz mieć go fizycznie przy sobie. Gdy podejdziesz do okienka, podaj pracownikowi czterocyfrowy kod recepty oraz swój pesel, a on sprawdzi dostępność leku. Jeżeli specyfik jest w asortymencie apteki, to bez problemu możesz go natychmiastowo zakupić. W sytuacji, gdy apteka nie posiada wybranego specyfiku, to istnieje sposobność zamówienia go bezpośrednio do placówki.

Partnerem artykułu jest pomoc-lekarska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.