Wiadomości

Czym jest pokrzywka alergiczna?

woman showing her skin itching behind , with allergy rash urticaria symptoms

Pokrzywka alergiczna to bardzo uciążliwe schorzenie, które objawia się swędzącą wysypką. Jest ona wywoływana przez różnego rodzaju alergeny, przyczyniające się do uwalniania przez organizm białka nazywanego histaminą. W wyniku tego zjawiska z naczyń włosowatych wycieka płyn, który zbierając się na skórze, przyczynia się do powstania wysypki.

Jakie są objawy pokrzywki alergicznej?

Wysypka alergiczna pojawiająca się u pacjentów podczas przebiegu choroby ma postać obrzęków, czyli charakterystycznych bąbli w kolorze różowym bądź czerwonym. Powodują one uciążliwy świąd, który znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Ich „znakiem rozpoznawczym” jest także czerwona obwódka. Może ona jednak pojawiać się jedynie u niektórych osób.

Bąble, będące jednym z głównych objawów pokrzywki alergicznej, pojawiają się na ciele partiami. Najczęściej występują na twarzy, ramionach, dłoniach, nogach, stopach i palcach. W większości przypadków samoistnie znikają po ok. 1 dniu od kontaktu z czynnikiem alergicznym, choć niekiedy mogą utrzymywać się znacznie dłużej.

Objawami towarzyszącymi pokrzywce alergicznej są:

  • gorączka,
  • ból głowy,
  • trudności w przełykaniu,
  • utrata apetytu,
  • biegunka,
  • nudności,
  • wymioty,
  • uczucie zmęczenia.

Przyczyny pokrzywki alergicznej

Wśród najczęstszych czynników wyzwalających pokrzywkę alergiczną znajdują się m.in. antybiotyki i niesteroidowe leki zapalne, żywność, stres, sierść zwierząt domowych, roztocza, pyłek kwiatowy, lateks, ukąszenia owadów oraz niektóre środki chemiczne.

Wyróżnić można kilka rodzajów pokrzywki alergicznej. Podstawowy podział obejmuje postać ostrą i przewlekłą. Podczas pokrzywki alergicznej ostrej, objawy utrzymują się nie dłużej niż 6 tygodni. W jej wyniku dochodzi niekiedy do obrzęku naczynioruchowego, które wpływa na głębiej znajdujące się warstwy skóry.

Jak wygląda leczenie pokrzywki alergicznej?

W przypadku wystąpienia u pacjenta objawów pokrzywki alergicznej najczęściej podawane są leki przeciwhistaminowych. W celu wyeliminowania uciążliwych bąbli, konieczne jest przyjmowaniu medykamentów przez okres co najmniej kilku tygodni. Działanie tych leków sprowadza się do zablokowania histaminy, czego rezultatem jest zmniejszenie wysypki, obrzęków i swędzenia. Warto mieć na uwadze to, że niektóre leki przeciwhistaminowe wykazują działanie niepożądane, takie jak wzmożona senność i przewlekłe zmęczenie.

W przypadku przewlekłej pokrzywki alergicznej leczenie wygląda nieco inaczej. Najczęściej pacjentom podawane są antybiotyki, które pomagają zmniejszyć zaczerwienienia i wyeliminować bąble. Bardzo popularnym lekiem jest m.in. omalizumab, który wstrzykuje się do skóry. Jego zadaniem jest zablokowanie immunoglobuliny E, która w dużej mierze przyczynia się do powstawania reakcji alergicznych.

Jeśli pacjent cierpi na łagodną odmianę pokrzywki alergicznej, skuteczne może być również leczenie domowymi sposobami. Wśród naturalnych produktów, które skutecznie łagodzą zaczerwienienia i obrzęk znajduje się m.in. lód, wyciąg z cebuli, rumianku lub aloesu, soda oczyszczona, krochmal oraz napar z pokrzywy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.