Typ 1 Wiadomości Wyleczenie

‘Cudwone’ uzdrowienie cukrzycy typu 1 – trzustka Daniela Darkes zaczęła produkowac insulinę

Daniel Darkes z Wielkiej Brytani pacjent cud
Daniel Darkes z Wielkiej Brytami może być pierwszym pacjentem, w którego cukrzyca typu 1 została wyleczona – samo wyleczona

W cukrzycy typu 1. komórki trzustki bezpowrotnie tracą zdolność do produkcji insuliny.

Ten – wydawało by się niepodważalny fakt medyczny – został wystawiony na próbę po odkryciu przypadku Daniela Darkes’a, którego trzustka, po 7 latach od zdiagnozowania cukrzycy typu 1 uległa regeneracji i wznowiła swoją pracę. Czy jest to dowód, iż – uznawany do tej pory za nieodwracalnie postępujący typ cukrzycy – można jednak uleczyć?

Samoregenrecja trzustki po 7 latach od diagnozy

Mieszkający w Daventy, Northamptonshire, 30-letni Daniel Darkes jest jedynym, znanym dotąd szczęśliwcem, którego trzustka, mimo siedmioletniego okresu niewydolności, przywróciła swoją fizjologiczną czynność. Nie bierze już zastrzyków z insuliny a jego poziom glukozy we krwi utrzymuje się w ramach norm.

Oczywiście, fakt ten nie mógł pozostać bez echa w świecie medycznym, a sam Daniel dobrowolnie poddał się analizom mającym na celu określenie przyczyny nagłej regeneracji trzustki. Przeprowadzone przez lekarzy w St Louis, Missouri, USA, liczne badania obejmowały m.in. próby wytrzymałościowe na bieżni, podczas których Daniel – po sześciogodzinnym poście – wykonywał 30-minutowy bieg o stałej prędkości.

Przeczytaj:

W czasie tej aktywności badacze obserwowali zmiany zachodzące w jego mózgu, związane m.in. z aktywacją sygnałów biegnących do różnych organów, w tym trzustki.

Lekarze, za pomocą mikrochipa wszczepionego w okolice pleców Daniela dokonali pomiaru w jego organizmie poziomu specyficznych białek , a poprzez skierowanie promieniowania UV w okolice jego trzustki mieli możliwość wykryć komórki narządu.

Bieganie i witaminy?

Po przeprowadzeniu licznych badań lekarze są w 80% pewni, iż Darkes jest całkowicie wyleczony i że jest to rzeczywisty przypadek. Badacze wysunęli wniosek, iż nagła poprawa stanu funkcjonowania trzustki Daniela mogła zostać wywołana sygnałem wysłanym z mózgu do trzustki.

Wskazują również na możliwą rolę witamin C i D w przywróceniu czynności narządu. Dodatkowym czynnikiem, który mógł działać na korzyść Darkes’a jest fakt, iż jest on biegaczem długodystansowym, prowadzącym zdrowy styl życia, co z pewnością przyczyniło się do jego ogólnego, dobrego stanu zdrowotnego.

Sam zainteresowany jest niemniej zaskoczony od lekarzy. Podobnie jak wiele milionów osób codziennie zmagających się z tą chorobą był pogodzony z jej nieodwracalnym przebiegiem i nie spodziewał się, iż jego trzustka kiedykolwiek samoistnie się zregeneruje. Cieszy się, iż jego jakość życia, bez konieczności przyjmowania insuliny, znacznie wzrosła, on sam czuje się znacznie lepiej, a jego przypadek może być krokiem milowym w diabetologii.

Potrzebne dalsze badania aby wyjaśnić ‘cud’

Cukrzyca typu 1 jest chorobą w której narząd, jakim jest trzustka, traci zdolność do produkcji insuliny. Mimo, iż proces ten powszechnie uznawany jest za nieodwracalny, przypadek Daniela Darkes’a – zmagającego się przez wiele lat z cukrzycą typu 1 – poddaje pod wątpliwość ten fakt, daje nadzieje wielu osobom zmagającym się z tą chorobą i stawia naukowców przed wyzwaniem odkrycia mechanizmów warunkujących możliwą regenerację trzustki i powrót do zdrowia.

Szczegółowe wyniki badań Darkes’a, które wkrótce mają zostać opublikowane, mogą być wielkim krokiem w stronę dążenia do wyleczenia autoimmunologicznej choroby trzustki. Będziemy je na bieżąco relacjonować.

Źródła:

http://www.daventryexpress.co.uk/

http://www.northamptonchron.co.uk/news/doctors-now-80-per-cent-certain-daventry-man-is-the-first-person-ever-to-cure-himself-of-type-1-diabetes-1-7865892

 

 

 

 

 

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.