Kontrola Technologia Wiadomości

Dexcom G5 – CGM w smartfonie, zatwierdzony do użytku w USA

Dexcom Gen 5
Dexcom Gen5 umożliwia odczyt danych na ekranie smrtfona bez konieczności noszenia nadajnika

Firma Dexom, lider w dziedzinie produkcji sprzętu do monitorowania cukrzycy, ogłosiła, że Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła ich najnowszy produkt Dexcom G5 – oprogramowanie do telefonu do ciągłego monitorowania glikemii (CGM).

To pierwszy i jedyny w pełni mobilny system CGM zatwierdzony przez FDA dla dorosłych i dzieci (w wieku od 2 lat), który wysyła dane bezpośrednio do smartfonu bez konieczności posiadania oddzielnego odbiornika.

Jak działa Dexcom G5?

Urządzenie wyposażone jest w trzy elementy:
1. Czujnik, który mierzy poziom glukozy tuż pod skórą,
2. Nadajnik znajdujący się na wierzchu czujnika i wysyłający dane bezprzewodowo do odbiornika,
3. Wyświetlacz kampatybilny z aplikacją, który informuje o poziome glukozy za pomocą kolorów. Przykładowo czerwony kolor oznacza, że poziom glukozy jest zbyt niski (poniżej 55 mg / dl).

Dexcom G5 wysyła alerty i dźwięki alarmowe, które informują o niebezpiecznej sytuacji. Jeśli pacjent chce zachować dyskrecję, może jako formę powiadomienia wybrać wiadomość tekstową.

Na urządzeniu można też zalogować wydarzenia/czynności i śledzić, które z nich mają wpływ na poziom glukozy. Te spostrzeżenia mogą znacznie poprawić zarządzanie cukrzycą.

Dexcom 5G CGM wyglad
Dexcom G5 analizuje dane i wysyła SMS z informacją do pacjenta i jego opiekunów

Podobnie jak w przypadku jego poprzednika, G4 PLATINUM CGM, użytkownicy mogą wybrać pięciu odbiorców, którzy będą otrzymywać powiadomienia o alertach z niemal każdego miejsca na ziemi. Komórka pozwala zatem na podgląd poziomu glukozy pacjentowi i jego bliskim. Dane z komórki Dexcom G5 mogą być zintegrowane z Dexcom Clarity, spersonalizowanym oprogramowaniem sprawozdawczym, wykonującym analizę tendencji, które mogą poprawić zarządzanie cukrzycy.

Choć już jego poprzednik, Dexcom G4 umożliwiał na przesył danych z sensora do komórki, wymagał on oddzielnego urządzenia do przesytu danych pomiędzy sensorem a telefonem. Dexcom 5G eliminuje te potrzebę, co oznacza jedno urządzenie mniej w arsenale diabetyka.

Zaaprobowane oprogramowanie na razie jest kompatybilne z systemem operacyjnym iOS Apple, prace and wersją na Android są planowane na 2016.

Dexcom G5 na rynku USA w 2015 roku

Kevin Sayer, prezes i dyrektor generalny Dexcom. “Jesteśmy podekscytowani naszym najnowszym produktem i możliwościami, jakie ta nowa technologia pacjentom i ich opiekunom.”

Dexcom G5 ma pojawić się na rynku USA pod koniec września 2015 r.Jak uważają specjaliści, produkt stanowi przełom w leczeniu cukrzycy.

Data premiery w Europie i w Polsce nie jest znana, ale można przypuszczać, że Dexcom 5G będzie chciał wejść na Europejski rynek w 2016 roku.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

One Reply to “Dexcom G5 – CGM w smartfonie, zatwierdzony do użytku w USA

  1. Barbara pisze:

    To super sprawa!!! Prze ostanie 2 miesiące nosiłam G5 , a teraz od tygodnia G6 , i mam jeden wolny transmiter i kilka sensorów ma zbyciu , może ktoś zainteresowany ?
    Pozdrawiam Basia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.