Technologia Wiadomości

Dexcom i Google stworzą tani CGM

Dexcom i Google
Dexcom i Google opracują nowy, tani CGM

Dexcom oraz Google połączyli siły w celu stworzenia urządzenia do ciągłego monitorowania glikemii (CGM). Nowej generacji produkt ma służyć m.in. osobom z cukrzycą typu 1 oraz z typu 2. Jak zapowiadają projektanci, urządzenie będzie mniejsze (ma przypominać bandaż) i tańsze od dotychczas dostępnych na rynku oraz ma dawać możliwość oglądu danych w smartfonie.

Google Dexcom CGM za trzy lata

Wynalazek opiera się na połączeniu zminiaturyzowanej elektronicznej platformy Google z technologią czujników Dexcom. Czujnik pracuje online i zastępuje glukometr. Pozwala to przekazać dane potrzebne pacjentowi i lekarzom. CGM jest jednorazowego użytku, niewielkich rozmiarów – wielkości monety. Pomiary maiłoby być wykonywane co 5 minut, a urządzenie poza wynikiem pokazuje również trend.

Prtnerstwo Google’a i Dexom ma potencjał, aby znacząco zwiększyć liczbę pacjentów korzystających z ciągłego monitorowania glikemii, zwłaszcza osób z cukrzycą typu 2, cukrzycą ciążową, a nawet osób cierpiących na stan przedcukrzycowy.

Zdaniem specjalistów nowy CGM powinien spodobać się pacjentom. Po pierwsze gwarantuje wygodę (jest niewielki, płaski i przymocowany do ciała ), po drugie mało widoczny i co najważniejsze niedrogi.

Kevin Sayer, prezes i dyrektor generalny Dexcom, zapowiedział, że pierwszy produkt opracowany w ramach współpracy z Google, pojawi się na rynku w ciągu dwóch do trzech lat.

Jak zapewnia Dexcom, ta współpraca nie ma wpływu na prace nad innymi urządzeniami formy Dexcom, takimi jak Gen 5, który ma mieć premierę w tym roku, oraz Gen 6 planowany na 2017 rok.

Google i cukrzyca

Google po raz pierwszy wkroczył na scenę cukrzycy w styczniu 2014 roku. Wówczas ogłosił, że opracuje soczewek kontaktowych, które mogą w nieinwazyjny sposób monitorować poziom glukozy od łez. Ambitne przedsięwzięcie zaczął realizować w tym samym roku. Google następnie nawiązał współpracę z Novartis, a w kwietniu tego roku opatentował takie urządzenie (choć to jeszcze może kilka lat z dala od komercjalizacji).

Nowa umowa z Dexcom jest oddzielnym projektem. Miło słyszeć , że Google (dysponujący 5 platformami technologicznymi) inwestuje w zarządzanie cukrzycą i błyskawicznie wprowadza projekty w życie.

Benedykt Ostrowski

W trakcie mojej kariery miałem przyjemność pracować dla wielu prestiżowych, międzynarodowych organizacji związanych z cukrzycą, pisząc artykuły z zakresu leczenia i kontroli cukrzycy, diety oraz zdrowia.

Z cukrzycą żyję od 1992 roku, kiedy w wieku 11 została u mnie zdiagnozowana cukrzyca typu 1.

Za swoją siłę uważam rozległą wiedzę z zakresu badań nad cukrzycą, leczeniem cukrzycy oraz, co uważam za najważniejsze, wiedzę czym cukrzyca jest dla nas, diabetyków.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za jakość merytoryczną zawartości całego portalu, oraz sekcje poświęcone kontroli i leczeniu cukrzycy.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.