Wiadomości

Dieta bezglutenowa. Jakiej mąki możesz używać?

Mąka jest podstawowym artykułem spożywczym znajdującym się niemal w każdej kuchni. Wraz ze wzrostem popularności diety bezglutenowej zaczęto coraz bardziej uwzględniać potrzeby żywieniowe osób stosujących ją. Powody wykluczenia glutenu z diety są różne – alergie, chęć schudnięcia czy po prostu zmiany nawyków żywieniowych. Jeśli stosujesz taką dietę, z pewnością zwracasz uwagę na wybór naturalnej żywności. Tradycyjną mąkę również możesz zastąpić bezglutenową mąką ekologiczną. W jaki sposób wybrać najlepszą naturalną mąkę bez glutenu?

Jakie są rodzaje mąk bezglutenowych?

Ekologiczne mąki bezglutenowe można podzielić na dwie główne kategorie – produkty naturalnie niezawierające glutenu i te oczyszczane z niego. Do pierwszej grupy należy m.in. mąka ryżowa, kukurydziana, gryczana, owsiana i jaglana, natomiast do drugiej zalicza się gotowe mieszanki. Tego typu naturalną żywność należy prawidłowo dobrać pod kątem przyrządzanych potraw. Zdrowe mąki bezglutenowe dzieli się też pod względem ich właściwości fizycznych. Wyróżnia się więc mąki sklejające (ziemniaczaną, kukurydzianą, z tapioki), uniwersalne (ryżową, gryczaną, jaglaną, owsianą), z roślin strączkowych (sojową, z cieciorki) oraz z ziaren i orzechów (kokosową, migdałową, z orzechów laskowych).

Bezglutenowa mąka gryczana

Wśród ekologicznych mąk bezglutenowych można wymienić te gryczane. Są one naturalnie pozbawione glutenu. Ich cechy charakterystyczne to ciemna barwa i lekko gorzki smak. Przejmują je również potrawy przygotowywane na ich bazie. Zdrowa mąka bezglutenowa gryczana to świetne źródło białka, błonnika, witamin z grupy B, magnezu i miedzi. Wykazuje ona pozytywne działanie na organizm, w tym na układ krążenia, metabolizm tłuszczów, zmniejszenie poziomu glukozy we krwi czy ochronę przed uszkodzeniami DNA. Mogą ją spożywać osoby borykające się z wysokim poziomem cholesterolu, problemami trawiennymi oraz cukrzycą. Ma ona niski indeks glikemiczny. W przemyśle spożywczym naturalna mąka bezglutenowa gryczana wykorzystywana jest do produkcji ciast, pieczywa oraz makaronów. W domu stosuje się ją do wypiekania ciast, muffinów i ciasteczek, a także do przyrządzania naleśników, omletów oraz placuszków. Wysokiej jakości bezglutenową mąkę gryczaną można zakupić w sklepie nabea.pl. Warta uwagi jest np. ta firmy Incola. Posiada ona certyfikat Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Ten produkt znajduje się też w ofercie firmy PROBIO.

Bezglutenowa mąka kukurydziana

Naturalna mąka bezglutenowa kukurydziana jest otrzymywana w wyniku zmielenia ziaren kukurydzy. Zalicza się do grupy produktów naturalnie pozbawionych glutenu, wyróżnia się żółtą barwą przejmowaną przez potrawy, do których jest dodawana. Dużo zdrowej żywności możesz kupić w sklepie Nabea.pl. Zdrowa mąka bezglutenowa kukurydziana stanowi doskonałe źródło karotenoidów wykazujących działanie antyoksydacyjne i zabezpieczających organizm przed wolnymi rodnikami. Zawarte w produkcie luteina i zeaksantyna minimalizują ryzyko wystąpienia chorób oczu związanych z wiekiem. Tego typu ekologiczna żywność dostarcza błonnika, witamin A1, B1 i B6, magnezu, żelaza oraz cynku. Kukurydziana mąka bezglutenowa wspomaga układ odpornościowy i obniża poziom cholesterolu we krwi, poprawia także insulinowrażliwość tkanek na insulinę i reguluje aktywność enzymów. W przemyśle spożywczym wykorzystuje się ją przy wytwarzaniu pieczywa, ciast i tortilli. W domowej kuchni stosowana jest do przyrządzania naleśników, omletów, racuchów i kopytek. Używa się jej również jako zagęszczacza do zup i sosów. Potrawy przybierają charakterystyczną, żółtą barwę. Warto zakupić ten produkt w dbającym o potrzeby osób prowadzących ekologiczny tryb życia sklepie nabea.pl. Dostępna jest tam m.in. bezglutenowa mąka kukurydziana drobno mielona PROBIO.

Bezglutenowa mąka ryżowa

Naturalna mąka bezglutenowa ryżowa jest otrzymywana na skutek zmielenia ryżu brązowego lub białego, więc może mieć różną barwę. Produkt jest naturalnie pozbawiony glutenu, lecz należy zwrócić uwagę, czy nie został nim zanieczyszczony w procesie produkcji. To świetne źródło niacyny, witaminy B6, B1, magnezu, żelaza i cynku. Wymienione składniki mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wielu układów w organizmie, takich jak sercowo-naczyniowy, nerwowy czy immunologiczny. Ponadto ekologiczna bezglutenowa mąka ryżowa wpływa na metabolizm energii w organizmie. Jej walory przekładają się na poprawę stężenia glukozy we krwi, a także kondycji skóry, włosów i paznokci. Powinny ją spożywać osoby na diecie odchudzającej i borykające się z zaparciami. Zdrowa bezglutenowa mąka ryżowa jest stosowana przede wszystkim do produkcji żywności. Cieszy się szczególną popularnością w krajach azjatyckich. Na zachodzie wykorzystuje się ją do produkcji makaronów ryżowych, ciast i słonych przekąsek. Jej właściwości fizyczne są zbliżone do mąki pszennej, dlatego może stanowić alternatywę dla niej. W sklepie nabea.pl zakupisz bezglutenową mąkę ryżową firmy Incola. Produkt sprawdzi się świetnie także jako zagęszczacz do zup i sosów.

Bezglutenowa mąka kasztanowa

Jednym z mniej popularnych produktów jest ekologiczna mąka bezglutenowa kasztanowa. Otrzymuje się ją z kasztanów jadalnych. Do cech charakterystycznych tego typu naturalnej żywności należy słodki smak i orzechowy zapach. Tekstura mąki jest zbliżona do mąki pszennej. Zdrowa kasztanowa mąka bezglutenowa stanowi źródło wysokiej jakości białka z niezbędnymi aminokwasami, węglowodanów, jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz błonnika. Dostarcza też miedzi, potasu, fosforu, magnezu i witaminy B6. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do wypieku ciast, ciasteczek, pieczywa, naleśników, omletów, gofrów oraz przyrządzania słonych przekąsek. Również tego typu mąkę zakupisz w sklepie nabea.pl. Warto sięgnąć po tę od firmy Bio Planet. W zależności od potrzeb wybierz produkt o mniejszej lub większej gramaturze. Jego dodatkową zaletą jest to, że doskonale miesza się on z innymi rodzajami mąk. Pochodzi z certyfikowanego, ekologicznego rolnictwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.