Dieta ketogeniczna jest takim typem specjalnego żywienia, że poza właściwościami odchudzającymi, przynosi wiele dodatkowych korzyści. Dzięki niej osoby z epilepsją rzadziej doznają ataków padaczki, a osobom cierpiącym na nadciśnienie łatwiej jest skutecznie obniżyć ciśnienie tętnicze krwi. Jest jednak grupa osób, którym ketoza szczególnie będzie służyła – to cukrzycy, którzy każdego dnia zmagają się z pomiarami cukru we krwi i są zobligowani do kontrolowania IG. Dlaczego osoby cierpiące na cukrzycę powinny wypróbować ten rodzaj diety? Czy dieta ketogenna słusznie traktowana jest jako detoks cukrowy?
Eliminacja węglowodanów przy cukrzycy?
Cukrzyca to przewlekły stan chorobowy, w której stężenie glukozy we krwi jest zbyt wysokie. Przy cukrzycy z reguły stosuje się trzy metody działania: podawanie insuliny, zażywanie leków hipoglikemizujących oraz stosowanie specjalnie dostosowanej diety. U wielu pacjentów jednak występuje problem z insulinoopornością, co powoduje, że pierwsza z metod leczenia jest bezskuteczna. Leki – naturalnie – mają korzystny wpływ na stan zdrowia pacjenta, jednak przy diecie bogatej w węglowodany mogą mieć ograniczone działanie. Dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta, która ma nie tylko niski indeks glikemiczny, ale również jest uboga w węglowodany.
Współczesna wiedza medyczna dostarczyła nam niepodważalnych faktów, że nadmierne spożywanie węglowodanów nie tylko skutecznie hamuje działanie leków cukrzycowych, ale także pogłębia stan chorobowy. Logicznym i rozsądnym krokiem zatem wydaje się dieta ketogenna, która stosowana pod kontrolą lekarza prowadzącego i dietetyka może przynieść poprawę zdrowia i zwiększenie komfortu życia. Badania kliniczne wykazały, że dieta ketogeniczna pomaga unormować poziom glukozy i lipidów we krwi, a ponadto możliwe jest stosowanie łagodniejszych odmian leków hipoglikemizujących, co “odciąży” cały nasz organizm, a w szczególności wątrobę i układ krwionośny.
Na co zwrócić uwagę, wprowadzając dietę ketogeniczną?
Jak w każdym wypadku, tak i przy diecie ketogennej warto zasięgnąć porady lekarza dietetyka na temat zaplanowanej przez nas diety. Nie tylko wyszczególni on nam najważniejsze założenia żywienia, ale również pomoże nam w doborze odpowiednich kroków, planowania posiłków oraz nadzorowania naszego stanu zdrowia. Będzie on także naszą motywacją w trudnych dla nas etapach diety.
Dieta ketogenna jest łatwo stosowalną, lecz rygorystyczną dietą, która wymaga odpowiedniego podejścia: od dokładnych pór spożywania posiłków przez konkretny skład. Odstępstwo od planu żywieniowego może zaprzepaścić cały wysiłek, dlatego należy zdać sobie sprawę, że przy stanie ketozy nie można pozwolić sobie na podjadanie między porami żywienia czy omijanie zaplanowanych dań.
Nie staraj się obniżyć poziomu cukru we krwi za wszelką cenę, do najniższego poziomu. Rozsądnie stosowana dieta keto pozwala obniżyć dawki przyjmowanej insuliny nawet o połowę, jednak wymaga to bardzo skrupulatnego pilnowania przyjętych norm. Zbyt rygorystyczna dieta może doprowadzić do niedoboru cukru we krwi, natomiast zbyt łagodny wymiar ketozy nie da pożądanych rezultatów.
Ostatnią, lecz równie ważną kwestią jest fakt, że przy cukrzycy typu 1 nie należy całkowicie rezygnować z węglowodanów. Aby nie wchodzić w głęboki stan ketozy, przy którym osoby z cukrzycą typu 1 mogą poczuć się niekomfortowo lub po prostu źle, warto spożyć jednego lub dwa owoce dziennie. Optymalny poziom węglowodanów dla osób z cukrzycą waha się w przedziale od 20 do 50 gram dziennie – bezpieczny, a jednocześnie skuteczny zakres stosowania diety ketogenicznej.