Specjaliści ostrzegają – polskie dzieci jedzą jak dorośli – niezdrowo, tłusto i słono. A w przyszłości będąc otyłymi dorosłymi zachorują na choroby cywilizacyjne, do których należy także cukrzyca. Do takich smutnych wniosków doszli eksperci podczas sejmowej debaty pt. „Nasze dzieci mogą być prawidłowo żywione. Od poczęcia do 3 roku życia” która odbyła się niedawno w sejmie.
Dieta w wieku niemowlęcym chroni przed cukrzycą
Nie zdajemy sobie sprawy, że na nasze przyzwyczajenia żywieniowe oraz metabolizm, wpływa to, co jemy przez pierwsze trzy lata życia.
Problem ten dotyczy wszystkich dzieci, również tych chorych na cukrzycę typu 1 – w Stanach zjednoczonych rośnie problem dzieci chorujących i na cukrzycę typu 1 i na cukrzycę typu 2, która pojawia się jako efekt niezdrowego odżywiania. Taka kombinacja jest szczególnie trudna do leczenia.
Profesor Anna Dobrzańska, kierownik Kliniki Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie „Pomnik- Centrum Zdrowia Dziecka” podaje przerażające dane dotyczące Polski. Otóż aż 90% dzieci w wieku 0-3 lata spożywa za dużo soli, 63% za dużo węglowodanów, a 99% za dużo białka. Kto z nas nie pamięta sztandarowych zdań z dzieciństwa typu „zjedz tylko mięsko, warzywa zostaw” i kto nie widział nigdy dziecka z białą bułką jadącego wózkiem w supermarkecie…
Nawyki żywieniowe kształtują się już u maluchów. Dzieci, które od początku jadły mało wartościowe jedzenie, będą do niego przyzwyczajone, a tym samy bardziej podatne na choroby cywilizacyjne, na przykład cukrzycę i zespół metaboliczny. Profesor Dobrzańska podkreśla wyraźnie, że cukrzyca ma swój początek już w najmłodszych latach. Ta sama zasada dotyczy także nadciśnienia i otyłości.
Kardynalne błędy w żywieniu dzieci
Badania przeprowadzone już w 2011 roku przez Instytut – Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka oraz Instytut Matki i Dziecka, wykazały szokujące błędy w żywieniu dzieci. Trudno uwierzyć, ale tylko 25% półrocznych niemowląt oraz 33% dzieci w wieku roku, dostaje odpowiednią liczbę posiłków. Natomiast aż 93% matek nie stosuje się do zaleceń żywieniowych.
Dieta dzieci pomiędzy 1 a 3 rokiem życia jest tak źle zbilansowana, że nadwagę ma połowa z nich! To nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę, że przyszli cukrzycy jedzą już od kołyski słodkie sztuczne jogurty, czekoladki i pseudo-witaminizowane cukierki, a wszystko to popijają słodzonymi herbatkami lub słodkimi, nienaturalnymi sokami.
Kosztowna przyszłość cukrzycy
Te dzieci w przyszłości staną się otyłymi dorosłymi, cierpiącymi na cukrzycę i nadciśnienie. Aktualnie leczenie tych schorzeń oraz chorób serca kosztuje budżet państwa prawie 50 mld zł. Według prognoz ekonomicznych, w ciągu kilkunastu lat koszty sięgną 100 mld zł. Dlatego już dziś powinniśmy myśleć o profilaktyce żywieniowej. Może ona ochronić nas przed cukrzycą i innymi schorzeniami naszych czasów.
Debatę „Nasze dzieci mogą być prawidłowo żywione. Od poczęcia do 3.roku życia”, która odbyła się 18 grudnia 2014 r. w Sejmie zorganizowała Podkomisja Stała ds. Zdrowia Publicznego oraz Parlamentarny Zespół do spraw Przeciwdziałania Otyłości. Partnerami wydarzenia byli „Zdrowe Pokolenia” – Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Żywienia Dzieci oraz Polska Federacja Producentów Żywności.