Dieta Typ 2 Wiadomości

Dieta niskowęglowodanowa poprawia jakość życia w cukrzycy typu 2

Wiele badań wskazuje, że osoby cierpiące na otyłość oraz na cukrzycę typu 2 zgłaszają niższą jakość życia w porównaniu z osobami zdrowymi. Przyczyny takiego stanu to zazwyczaj sama otyłość, problemy z utrzymaniem właściwej glikemii, jak i psychiczne obciążenia wynikające ze złego stanu zdrowia. Z drugiej strony naukowcy dodadzą, że utrata masy ciała poprawia subiektywna ocenę jakości życia – psychiczną jak i fizyczną.

W ostatnich lata pojawiło się coraz więcej badan wykazujących że diety niskowęglowodanowe przynoszą pomyśle rezultaty w leczeniu otyłości i maja pozytywny wpływ na leczenie cukrzycy typu 2 oraz zapobiegają stanom przedcukrzycowym.

Dieta niskowęglowodanowa czy niskotłuszczowa?

Dieta cukrzycowa niskowęglowodanowa zawiera wiele tłuszczy i białek i jest zalecana jako dieta przy cukrzycy typu 2
Dieta niskowęglowodanowa w cukrzycy typu 2 poprawia ogólne samopoczucie i jakość życia.

Aby ocenić, czy sam rodzaj stosowanej diety cukrzycowej ma wpływ na poprawę jakości życia, badacze z Linköping University w Szwecji przeprowadzili badanie porównujące wpływ dwóch diet na subiektywną ocenę jakości życia uczestników.

W ramach badania porównano czy dieta niskowęglowodanowa i dieta niskotłuszczowa przynoszą takie same efekty, oceniając warunki fizyczne jak i psychiczne wpływające na subiektywną ocenę jakości życia uczestników.

W badaniu udział wzięło 60 uczestników – mężczyźni jak i kobiety, średnia wieku wynosiła 63 lata, ich BMI wynosiło średnio 32 oraz wszyscy chorowali na cukrzycę typu 2. Połowa z uczestników przez stosowała dietę niskokaloryczną, druga połowa stosowała dietę niskowęglowodanowa. Badanie trwało 12 miesięcy.

Osoby na diecie nisko węglowodanowej biorące udział w badaniu czerpały 20% dziennego zapotrzebowania energetycznego z węglowodanów, a osoby na diecie niskotłuszczowej czerpały 50%-60% energii z węglowodanów. Dla porównania, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca aby 40%-50% energii pochodziło z węglowodanów.

Na początku badania i na końcu naukowcy zapytali uczestników jak subiektywnie oceniają takie aspekty swojego życia jak:

  • Sprawność fizyczną
  • Odczuwany poziom bólu (ogólnie)
  • Poziom energii
  • Funkcjonowanie w społeczeństwie
  • Emocje i samopoczucie
  • Zdrowie psychiczne

Wyraźna poprawa jakości życia

Rezultaty wykazały, że utarta wagi ciała w obu grupach była porównywalna niezależnie od stosowanej diety. Jednak osoby stosujące dietę niskowęglowodanowa zanotowały subiektywnie większą poprawę jakości życia.

Aspekty, w których osoby będące na diecie niskowęglowodanawej odczuły poprawę, to poziom odczuwanego bólu, poprawa ogólnej sprawności fizycznej i poprawa ogólnego stanu zdrowia. Osoby na diecie niskokalorycznej nie odczuły takie poprawy.

W wywiadach osoby na diecie niskoweglowodanwej powiedziały że trakcie stosowania diety straciły apetyt na słodycze oraz nie były głodne, choć z drugiej strony ciężko im było przywyknąć do diety pozbawionej ziemniaków czy makaronu oraz początkowo tęskniły za herbatnikami. Zaś osoby na diecie niskotłuszczowej uznały, że ich dieta nie wymagają większych zmian w porównaniu z ich normalną dietą, oraz była smaczna i tania w przygotowaniu.

Obie grupy uznały, że wsparcie rodziny oraz jeśli członkowie rodziny również przestrzegali podobnej diety poprawiało motywację oraz pomagało utrzymać dietę.

Mimo, że grupa badawcza jest w tym badaniu stosunkowo mała i wymaga powtórzenia na zwiększą skalę, to jest to kolejna praca potwierdzająca pozytywny wpływ diety niskowęglowodaneowej w leczeniu otyłości i cukrzycy typu 2.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.