Typ 1 Typ 2 Wiadomości Wyleczenie

Dieta oparta na głodówce FMD regeneruje trzustkę w obu typach cukrzycy

Trzustka w organiźmie ludzkimc ukrzyca
Dieta symulująca post FMD regeneruje trzustkę w cukrzycy typu 1 i typu 2

Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców Universytetu Southern w Kaliforni oraz Instytutu Kocha w Massachusetts wykazały, że trzustka dibatyka może zostać pobudzona do samoregeneracji przy zastosowaniu Diety Symulującej Post/Głodówkę – FMD (ang. Fasting-Mimicking Diet).

Jest to o tyle elektryzująca wiadomość, że dotyczy to cukrzycy typu 2 jak i cukrzycy typu 1.

Leczenie dietą FMD

Możliwość przywrócenia funkcji trzustki, czyli produkcji przez komórki beta insuliny, która mogłaby odwrócić objawy cukrzycy testowana była na gryzoniach. W doświadczeniu podawano myszom zmodyfikowaną, ostrzejszą postać diety FMD. Przypomina ona dietę wegańską i opiera się na spożywaniu w dużej mierze orzechów oraz zup. U ludzi a wartość kaloryczna posiłków wynosi od 800 do 1100 kalorii na dzień.

Głównym jej założeniem jest sposób żywienia obejmujący kolejno dwa epizody – głodówki oraz ‘uczty’. Przez 4 dni mysie modele karmione były dietą niskokaloryczną, o niskiej zawartości białek oraz węglowodanów, a wysokiej zawartości tłuszczów nienasyconych. W pierwszym dniu otrzymywały połowę normalnego dziennego zapotrzebowania kalorycznego, a przez kolejne 3 dni – tylko 10% tego zapotrzebowania, czyli bardzo niewiele pożywienia.

Naukowcy powtarzali ten proces 3-krotnie z 10-cio dniowym okresem normalnego karmienia pomiędzy każdą z prób.

Niekonwencjonalna dieta – zaskakujące rezultaty

Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że dieta FMD jest w stanie regenerować komórki beta trzustki, pobudzając je do produkcji insuliny. Przyczynia się ona również do opóźnienia procesów starzenia organizmu. W badaniu wykorzystano myszy z cukrzycą typu 1 jak i typu 2. W obu typach zaobserwowano przywrócenie produkcji insuliny przez trzustkę oraz spadek insulinooporności.

Wcześniejsze badania laboratoryjne na próbkach komórek ludzkich dawców chorych na cukrzycę typu 1 wykazały podobny potencjał. Tutaj również symulacja postu sprawiła, że komórki trzustki produkowały insulinę oraz białko Ngn3 niezbędne do prawidłowego funkcjonowania trzustki.

Dr Valter Longo z Uniwersytetu Połuniowej Kaliforni powiedział: ,,Z naszych obserwacji wynika, że zmuszanie gryzonia do przeżycia w skrajnych warunkach żywieniowych, a następnie przywrócenie mu obfitych posiłków pobudziło komórki trzustki do użycia pewnego rozwojowego przeprogramowania które odbudowuje część organu która nie funkcjonuje.”

Dr Longo dodaje:,,Z medycznego punktu widzenia odkrycia te są potencjalnie bardzo ważne, gdyż pokazują – przynajmniej w przypadku myszy – że można odwrócić objawy cukrzycy wykorzystując w tym celu odpowiednią dietę.”

Nie próbuj tego w domu!

Reporter BBC Peter Bowes brał udział w innym badaniu z dr Valter’em Longo. Bowes opisał swoje doświadczenia: ,,W ciągu pięciu dni postu FMD w którym jadłem około 1/4 pożywienia przeciętnego dorosłego człowieka, straciłem pomiędzy 2 a 4 kg. Zanim kolejny cykl zatoczył koło, 25 dni jedzenia normalnych posiłków spowodowało powrót do mojej pierwotnej wagi. W ciągu 5-dniowego postu podawane posiłki były raczej niesmaczne, ale cieszyłem się, że mogę zjeść cokolwiek.

Oddzielne próby diety na różnych osobach wykazały poprawę poziomów cukru we krwi. Kolejne badania mają pomóc wyjaśnić dlaczego.

Dr Longo ostrzega jednak, że nie powinniśmy spieszyć się i zmieniać swoje nawyki żywieniowe. W wywiadzie dla BBC powiedział: ,,Nie próbujcie tego w domu! Jest to proces bardziej skomplikowany niż może wydawać się na pierwszy rzut oka. Równowaga zjadanych produktów ma kluczowe znaczenie”

Dodaje, że zastosowanie diety bez odpowiedniej wiedzy i opieki lekarskiej może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.

Dieta FMD w leczeniu innych chorób

To już kolejne badania wskazujące, że dieta FMD ma właściwości zdrowotne. W przeszłości przynosiła ona już pozytywne rezultaty w leczeniu otyłości, zapobieganiu chorobom serca, a nawet raka. Co więcej, dieta ta w przeszłości zredukowała objawy stwardnienia rozsianego w testach klinicznych, więc jej zdolność do samoodnawiania uszkodzonych komórek powtarza się w wynikach innych badań.

Wcześniejsze badania również wykazały, że trzustka jest bardzo wrażliwa na obecność lub brak różnych substancji odżywczych w organizmie.

Nowy sposób leczenia cukrzycy może w przyszłości pomóc diabtykom

Dr Emilly Burns w Diabetes UK powiedziała: ,,Są to potencjalnie bardzo ekscytujące wieści, które wymagają jednak sprawdzenia, czy wyniki w przypadku ludzi również będą pozytywne. Upłynie nieco czasu, zanim dowiemy się więcej na temat tego, co ten rodzaj diety znaczy dla ludzi chorujących na cukrzycę.”

“Z naukowego punktu widzenia, wyniki są ważne, ponieważ pokazują, że można użyć dietę do przeprogramowania komórek  bez konieczności dokonywania jakichkolwiek zmian genetycznych.”- mówi Longo.

Eksperci twierdzą, że wyniki są ,,potencjalnie bardzo ekscytujące”, gdyż mogą stać się nowym sposobem leczenia choroby, jednak aby potwierdzić czy tak samo zareaguje ludzki organizm potrzebne są dalsze badania. Niestety nie wszystkie metody leczenia chorób działające u myszy sprawdzają się w przypadku ludzi. Kolejny etap, nad którym już rozpoczęły się prace, to badania z udziałem ludzi.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Cell.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.