Wiadomości

Dieta sirtfood – zasady, efekty i lista produktów

Healthy food and diet concept. Dietary catering. Restaurant dish delivery. Fitness meal. Take away. Fit and eat. Weight loss nutrition in foil boxes.

Świat show-businessu oszalał na punkcie diety sirt po tym, jak Adele zrzuciła dzięki niej ponad 30 kg i wygląda niesamowicie. Odkąd piosenkarka pokazała się ze znacznie zmienioną sylwetką, wiele osób zaczęło interesować się tą dietą i jej potencjalnymi efektami, także wpływowi diety na organizm przy przewlekłych schorzeniach, takich jak cukrzyca.

Czym jest dieta sirtfood?

Dieta sirtfood to plan żywieniowy oparty na zasadzie aktywacji sirtuin, czyli białek regulacyjnych wpływających na wiele procesów metabolicznych w organizmie. Sirtuiny aktywowane są przez substancje znajdujące się w niektórych produktach spożywczych, zwłaszcza w tych bogatych we flawonoidy i polifenole.

Sirtuiny wpływają na metabolizm, regulując procesy takie jak synteza i rozkład glukozy, syntezę lipidów, lipolizę, termogenezę, procesy detoksykacyjne i apoptozę. Zwiększenie aktywności sirtuin przyczynia się do poprawy funkcji metabolicznych, co prowadzi do redukcji masy ciała, zmniejszenia ryzyka chorób metabolicznych oraz poprawy ogólnego stanu zdrowia, jest także korzystne przy leczeniu już występującej cukrzycy typu 2.

Fazy i etapy diety sirtfood

Dieta sirtfood składa się z dwóch etapów:

  • Fazy pierwszej trwającej 7 dni, w której spożywa się tylko określone produkty sirtfood, składające się z soków i posiłków zaleconych przez dietetyka. Podczas tej fazy organizm zostaje przygotowany do procesu odchudzania.
  • Fazy drugiej trwającej od 14 do 21 dni, w której do diety dodaje się większą ilość różnorodnych produktów sirtfood.

Produkty zalecane na diecie sirtfood

Menu w diecie powinno być komponowane z wykorzystaniem składników takich, jak: zielona herbata, cebula, kapary, kakaowe ziarna, oliwa z oliwek, kurkuma, jabłka, arbuzy, czerwone wino, truskawki, jagody, szpinak, kapusta, rzodkiewka, gorczyca, jarmuż, brokuły, cynamon, seler, grejpfruty, soczewica, czosnek, chili, tofu, orzechy, ryby, drób. Osoby z cukrzycą powinny jednak unikać niektórych produktów zalecanych, takich jak np. owoce tropikalne czy czerwone wino, ze względu na ich wysoką zawartość cukru.

Oczywiście, warto pamiętać, że efekty diety są indywidualne i zależą od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, styl życia i przyjmowane leki. Warto skonsultować się z lekarzem i dietetykiem przed przystąpieniem do diety sirtfood, tym bardziej w przypadku występowania schorzeń metabolicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.